Polecamy

Galeria Książki - nowa idea w architekturze bibliotek?

Data dodania: 30.05.2011

Z czytelnictwem w Polsce najlepiej nie jest. Biblioteki zdecydowanie przegrywają z 'galeriami'. Niestety – tylko handlowymi. Dlatego projektując nowy budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu architekci z pracowni Susuł & Strama Architekci zdecydowali się na eksperyment – potraktowali bibliotekę jak galerię handlową, by w ten sposób przyciągnąć potencjalnych czytelników. Tak narodziła się idea 'Galeria Książki'.

Budynek powstał w oparciu o projekt konkursowy z 2007 roku. Podstawowym założeniem architektów było stworzenie obiektu funkcjonalnego i otwartego na wzór bibliotek znanych z Europy Zachodniej, a przy tym 'wychodzącego' do ludzi rozbudowanemu programowi dodatkowemu (zwłaszcza rekreacyjnemu). W Galerii Książki można więc nie tylko wypożyczać lektury czy skorzystać z czytelni i internetu, ale także usiąść w kawiarni. Do dyspozycji jest także duża sala konferencyjna na 150 osób z możliwością podziału, sale kinowe (dla 12 i 18 osób) służące nie tylko oglądaniu filmów, ale także wydarzeń sportowych, a nawet punkt zabaw (małpi gaj) dla dzieci, miejsca dla zabaw wspólnych (X-box, Play Station, cymbergaj) i gier grupowych. Koncepcja ta początkowo wzbudzała kontrowersje, ale – jak zapewniają projektanci – szybko zyskała uznanie bibliotekarzy, którzy pomogli ją dopracować i rozwinąć.

Żeby zwiększyć zainteresowanie okolicznych mieszkańców tym, co dzieje się w bibliotece, architekci potraktowali ją jako 'element przechodni' w przestrzeni miejskiej: „Mieszkańcy dużej dzielnicy miasta będą niejednokrotnie skracać sobie drogę przechodząc z bloku, np. na plac targowy, czy przystanek autobusowy. Dzięki temu będą mogli "rzucić okiem" na wystawy organizowane w naszych galeriach i być może coś ich zmusi do zwolnienia i zainteresuje”. Z drugiej strony, w założeniu projektantów, nowy obiekt ma być 'spójnikiem' łączącym charakter istniejącej w tym rejonie zabudowy.

Układ funkcjonalny biblioteki także nawiązuje do galerii. Na kondygnacji podziemnej znajduje się garaż dla pracowników oraz pomieszczenia techniczne i magazynowe. Na parterze mieści się główny hol połączony z holem komunikacyjno-wystawowym ulokowanym na osi obiektu (północ-południe). Przy nim znajdują się: sala konferencyjna, kawiarnia z czytelnią prasy codziennej, pokój zabaw dla dzieci, zbiory multimedialne z salkami kinowymi, sale wykładowe oraz szatnie i toalety. Wyżej mieszczą się sale księgozbiorów dla dorosłych i dzieci, czytelnie i czytelnie internetowe, sale do zajęć grupowych i stanowiska do pracy indywidualnej, sale gier i rozrywki oraz przestrzenie wystawowe i rekreacyjne. Biblioteka w całości przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych.

Hol główny i komunikacyjny doświetlone są światłem naturalnym poprzez otwarcia elewacji oraz świetlik dachowy. We wnętrzach dominują jasne kolory, beton architektoniczny i szkło. Tak dobrane materiały mają stanowić neutralne tło dla różnokolorowych książek, które wniosą "życie" do funkcjonalnych wnętrz.

Źródło: Sztuka Architektury


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP