6 lipca 2022 r. mija 50 rocznica śmierci Kazimierza Maja (1898-1972) pedagoga, nauczyciela, działacza oświatowego i ludowego, posła na sejm II i III kadencji, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego (1945-1948), organizatora szkolnictwa bibliotekarskiego.
Urodził się we wsi Matczyn w rodzinie chłopskiej Andrzeja i Małgorzaty z Bednarczyków. Ojciec był działaczem ludowym i oświatowym, posłem na Sejm. Z powodu braku szkoły w rodzinnej wsi, edukacja Kazimierza odbywała się w domu. Egzaminy składał co rok w Lublinie w prywatnym gimnazjum im. S. Staszica. W 1917 r. ukończył seminarium nauczycielskie i podjął pracę nauczycielską w szkole powszechnej we wsi Wzgórze. Jednocześnie zajmował się pracą społeczną: założył Koło Młodzieży Wiejskiej, Ognisko Zrzeszenia Polskiego Nauczycielstwa Szkół Początkowych, którego został przewodniczącym. W roku szkolnym 1920/1921 rozpoczął w Warszawie studia na wydziale pedagogicznym i historyczno-socjologicznym w Wolnej Wszechnicy Polskiej. Brał udział w akcji plebiscytowej na Mazurach i na Śląsku. Współorganizował wojewódzki Związek Młodzieży Wiejskiej w Lublinie, współtworzył Stowarzyszenie Akademickiej Niezależnej Młodzieży Ludowej, działał w Polskim Stronnictwie Ludowym „Wyzwolenie”.
W latach 1924-1929 pracował jako nauczyciel w szkołach średnich w Warszawie. Włączył się do społecznej pracy nauczycielskiej i został przewodniczącym Stołecznego Oddziału Związku Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych. Po roku 1929 przeniósł się do Brodów, blisko Kalwarii Zebrzydowskiej i objął kierownictwo kursów społeczno-rolniczych dla nauczycieli wiejskich i działaczy społecznych. Prowadził wykłady z socjologii i historii wsi. Wykładał zagadnienia oświaty dorosłych i socjologię wychowawczą w Instytucie Pedagogicznym w Warszawie. Od 1934 r. działał w ZG Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP).
W okresie okupacji pracował w Tajnej Organizacji Nauczycielskiej (TON). W ramach komisji do spraw ustroju szkolnictwa opracował projekt podstaw polityki oświatowo-kulturalnej do realizacji po wojnie. Pod koniec 1941 r. powołany został Ludowy Instytut Oświaty i Kultury. Maj wszedł w skład zarządu LIOK, przygotowując akty prawne z zakresu oświaty dorosłych. Po reaktywacji ZNP, od sierpnia 1945 r. do maja 1948 pełnił funkcję prezesa tej organizacji. Był posłem do Sejmu z ramienia ZSL oraz przewodniczącym Sejmowej Komisji Oświatowej. Kierował „Głosem Nauczycielskim”
W roku 1950 podjął pracę w szkolnictwie bibliotekarskim. W 1953 r. zorganizowano Państwowy Zaoczny Kurs Bibliotekarski (PZKB) dla czynnych bibliotekarzy bez kwalifikacji zawodowych. Jego kierownictwo powierzono Majowi. W 1955 r. PZKB został przekształcony w Państwowy Ośrodek Kształcenia Korespondencyjnego Bibliotekarzy (POKKB), którym kierował Kazimierz Maj. Proces nauczania odbywał się w wojewódzkich punktach konsultacyjnych, zlokalizowanych w wojewódzkich bibliotekach publicznych. Ta forma kształcenia utrzymała się do czasu przekształcenia POKKB w Studium Bibliotekarskie.
Kazimierz Maj zmarł 6 lipca 1972 r. w Warszawie, pochowany został na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim.
K.K.
Zob. też:
Popławski Feliks: Nauczyciel bibliotekarstwa, społecznik - Kazimierz Maj. W: Portrety bibliotekarzy polskich. Wrocław : Ossolineum, 1980, s. 188-200.