Polecamy

50 rocznica śmierci Kazimierza Maja

Data dodania: 06.07.2022

50 rocznica śmierci Kazimierza Maja

6 lipca 2022 r.  mija 50 rocznica śmierci Kazimierza Maja (1898-1972) pedagoga, nauczyciela, działacza oświatowego i ludowego, posła na sejm II i III kadencji, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego (1945-1948), organizatora szkolnictwa bibliotekarskiego.

Urodził się we wsi Matczyn w rodzinie chłopskiej  Andrzeja  i Małgorzaty z Bednarczyków. Ojciec był  działaczem ludowym i  oświatowym, posłem na Sejm. Z powodu braku szkoły w rodzinnej wsi, edukacja Kazimierza odbywała się w domu. Egzaminy składał co rok w  Lublinie w prywatnym gimnazjum  im. S. Staszica. W 1917 r. ukończył seminarium nauczycielskie i podjął pracę nauczycielską w szkole powszechnej we wsi Wzgórze. Jednocześnie zajmował się pracą społeczną: założył Koło Młodzieży Wiejskiej, Ognisko Zrzeszenia Polskiego Nauczycielstwa Szkół Początkowych, którego został przewodniczącym. W roku szkolnym 1920/1921 rozpoczął w Warszawie studia na wydziale pedagogicznym i  historyczno-socjologicznym w Wolnej Wszechnicy Polskiej. Brał udział w akcji plebiscytowej na Mazurach i na Śląsku. Współorganizował wojewódzki Związek Młodzieży Wiejskiej w Lublinie, współtworzył Stowarzyszenie Akademickiej Niezależnej Młodzieży Ludowej,  działał w Polskim Stronnictwie Ludowym „Wyzwolenie”.

W latach 1924-1929 pracował jako nauczyciel w szkołach średnich w Warszawie. Włączył się do społecznej pracy nauczycielskiej i został przewodniczącym Stołecznego Oddziału Związku Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych. Po roku 1929 przeniósł się do Brodów, blisko Kalwarii Zebrzydowskiej i objął kierownictwo  kursów społeczno-rolniczych dla nauczycieli wiejskich i działaczy  społecznych. Prowadził wykłady z socjologii i historii wsi. Wykładał zagadnienia oświaty dorosłych i socjologię wychowawczą w Instytucie Pedagogicznym w Warszawie. Od 1934 r. działał w ZG Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP).

W okresie okupacji pracował  w Tajnej Organizacji Nauczycielskiej (TON). W ramach komisji do spraw ustroju szkolnictwa  opracował projekt podstaw polityki oświatowo-kulturalnej do realizacji po wojnie. Pod koniec 1941 r.  powołany został Ludowy Instytut Oświaty i Kultury. Maj wszedł w skład  zarządu LIOK, przygotowując   akty  prawne z zakresu oświaty dorosłych. Po reaktywacji ZNP, od sierpnia 1945 r. do maja 1948 pełnił funkcję prezesa tej organizacji. Był posłem do Sejmu z ramienia ZSL  oraz  przewodniczącym Sejmowej Komisji Oświatowej. Kierował „Głosem  Nauczycielskim”

W roku 1950 podjął pracę w szkolnictwie bibliotekarskim. W 1953 r. zorganizowano Państwowy Zaoczny Kurs Bibliotekarski (PZKB) dla czynnych bibliotekarzy bez kwalifikacji zawodowych. Jego kierownictwo powierzono Majowi. W 1955 r. PZKB został przekształcony w Państwowy Ośrodek Kształcenia Korespondencyjnego Bibliotekarzy (POKKB), którym kierował Kazimierz Maj. Proces  nauczania odbywał się w wojewódzkich punktach konsultacyjnych, zlokalizowanych  w wojewódzkich bibliotekach publicznych. Ta forma kształcenia utrzymała się do czasu przekształcenia POKKB w Studium Bibliotekarskie.

Kazimierz Maj zmarł 6 lipca 1972 r. w Warszawie, pochowany został na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim.

K.K.

Zob. też: 
Popławski Feliks: Nauczyciel bibliotekarstwa,  społecznik - Kazimierz Maj. W: Portrety bibliotekarzy polskich. Wrocław : Ossolineum, 1980, s. 188-200.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP