Polecamy

Z żałobnej karty | Stanisław Krzywicki (4 listopada 1933 – 31 maja 2022)

Data dodania: 06.06.2022

Z żałobnej karty | Stanisław Krzywicki (4 listopada 1933 – 31 maja 2022)

31 maja 2022 zmarł  Stanisław Krzywicki – z wykształcenia historyk, zawodowo urzędnik i manager kultury, wieloletni dyrektor Książnicy Pomorskiej (1974-2003), działacz społeczny, Honorowy Członek SBP. Swoimi osiągnięciami oraz aktywnością społeczną zaskarbił sobie wdzięczność i szacunek środowiska bibliotekarskiego oraz ludzi i instytucji, z którymi współpracował.

Wspomnienie opublikowane przez Książnicę Pomorską w Szczecinie: 

Stanisław Krzywicki urodził się 4 listopada 1933 r. w miejscowości Małowiste na Podlasiu. W roku 1958 po ukończeniu studiów na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego zamieszkał w  Szczecinie, gdzie rozpoczął pracę w Wydziale Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako kierownik Referatu Bibliotek i Czytelnictwa. W 1962 r. został dyrektorem Wojewódzkiego Domu Kultury, mieszczącego się w Zamku Książąt Pomorskich. W latach 1964–1965 pełnił funkcję sekretarza Szczecińskiego Towarzystwa Kultury. W 1965 r. został  wicedyrektorem ds. organizacji sieci bibliotecznej oraz pracy metodycznej i naukowo-badawczej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (WiMBP).  W latach 1970–1972  pełnił funkcję kierownika Wydziału Kultury Miejskiej Rady Narodowej w Szczecinie. 1 września 1974 r. objął stanowisko dyrektora WiMBP. Kierował późniejszą Książnicą Pomorską do przejścia na emeryturę 31 grudnia 2003 r.

Pracę  zawodową wykonywał z pasją, niezwykłą energią i oddaniem. Dzięki Jego staraniom Biblioteka realizowała międzynarodowe programy ochrony zbiorów i współpracowała z licznymi bibliotekami i instytucjami kulturalnymi w Polsce i na świecie. Znaczącym osiągnięciem była budowa nowego gmachu Książnicy otwartego 18 września 1999 r.

Stanisław Krzywicki był starszym kustoszem dyplomowanym, autorem i współautorem ok. 200 publikacji książkowych i artykułów fachowych. Był redaktorem naczelnym „Bibliografii Pomorza Zachodniego” i kwartalnika „Bibliotekarz Zachodniopomorski”. Z jego inicjatywy powstało Towarzystwo Przyjaciół Książnicy Pomorskiej, istniejące do chwili obecnej, które w myśl Statutu pozyskuje fundusze na zakup zabytkowych zbiorów. Przez wiele lat był jego wiceprzewodniczącym. Przez blisko 30 lat zajmował się dydaktyką, najpierw  w Państwowym Ośrodku Kształcenia Korespondencyjnego Bibliotekarzy, następnie w Centrum Ustawicznego Kształcenia Bibliotekarzy, a także na Uniwersytecie Szczecińskim. Był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Przez 8 kadencji (32 lata) pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Okręgu  Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, a przez 2 kadencje pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Głównego SBP. Był też przewodniczącym Kolegium Dyrektorów Bibliotek Naukowych Szczecina.  W 1958 r.  został członkiem Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich (TRZZ), a w 1964 r. został wybrany do Rady Naczelnej Towarzystwa.  Był jednym ze współzałożycieli Szczecińskiego Towarzystwa Kultury (STK) w 1964 r. i jego wieloletnim przewodniczącym i wiceprzewodniczącym. Był współtwórcą Fundacji Biblioteki Uniwersyteckiej i  jednym z członków Komitetu Założycielskiego Uniwersytetu Szczecińskiego. W 1998 r. został prezesem Rady Korporacji Artystów, Twórców i Dziennikarzy w  Szczecinie oraz wiceprzewodniczącym Rady Programowej Klubu 13 Muz. Był też przewodniczącym Komisji Heraldycznej przy Urzędzie Marszałkowskim, a w latach 1971–2005 prezesem Zarządu Okręgu Polskiego Związku Filatelistów w Szczecinie, członkiem Honorowym Polskiego Związku Filatelistów. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Nowym Warpnie. Był inicjatorem założenia  w 2003 r.  Stowarzyszenia „Ziemia Warpieńska”.

Za długoletnią pracę zawodową został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in.: Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1980), Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1985), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1999),  Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski  (2004). Posiada także odznaki: Zasłużonego Działacza Kultury, Gryfa Pomorskiego, Zasłużonego dla Edukacji Narodowej.

Za upowszechnianie kultury w zakresie bibliotekarstwa otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2001). W 2003 r. został laureatem nagrody „Laur Zachodniopomorski” podczas „I Kongresu Zachodniopomorskiego”, a Kapituła tytułu „Ambasador Szczecina” w Radzie Miasta Szczecina przyznała mu godność „Ambasadora Szczecina 2002”. Na jubileusz 100-lecia Książnicy Pomorskiej  w 2005 r. został uhonorowany srebrnym medalem „Gloria artis”. 


Grzegorz Piskorz, „Zawsze wybieram pozytywizm” – krótka opowieść o Stanisławie Krzywickim, wieloletnim dyrektorze Książnicy Pomorskiej, "Bibliotekarz Zachodniopomorski" 1, 2020 (R.61, 164, wyd. 06.2021), s. 14-20 [tekst referatu wygłoszonego na VII Sympozjum - Ludzie Książki Pomorza Zachodniego 2019].
https://www.ksiaznica.szczecin.pl/lib.../number/id/67/page/1

Artur Daniel Liskowacki, Zmarł Stanisław Krzywicki (akt. 1), "Kurier Szczeciński" 2022-06-01.
https://24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/zmarl-stanislaw-krzywicki/?fbclid=IwAR3xdZAeHXL5eqNUjriU1USt46p7Ueou_sxi_azOFTqf9SD1aRC0_uTMp-U

Encyklopedia.Szczecin.pl:
http://encyklopedia.szczecin.pl/.../Stanis%C5%82aw_Krzywicki

 

Oprac.: MaraKU

Fot.: KP


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP