Polecamy

Silesiana - Targi Książki Regionalnej | Zaproszenie

Data dodania: 10.05.2022

Silesiana - Targi Książki Regionalnej | Zaproszenie

W dniach 19-22 maja 2022 r. we Wrocławiu odbędą się Targi Książki Regionalnej Silesiana.

Silesiana jest cykliczną imprezą organizowaną przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną od 2010 roku. Ma ona formę Targów połączonych ze spotkaniami autorskimi, konkursami i wystawami, a jej celem jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców dorobku wydawniczego Dolnego Śląska, szczególnie publikacji wydawanych przez małe, nieznane szerzej wydawnictwa.
Książka regionalna prezentowana na targach „Silesiana - Dolnośląski Salon Wydawniczy” to z jednej strony książka dotycząca regionu, a z drugiej każda książka, bez względu na tematykę, która powstała w regionie – tzn. została wydana przez miejscowe wydawnictwo, bądź napisana przez miejscowego autora.
Publiczność zwiedzająca targi może zapoznać się z książkami, czasopismami oraz innymi materiałami dotyczącymi historii, kultury, gospodarki i atrakcji turystycznych Dolnego Śląska; zwiedzający mogą poznać twórczość miejscowych pisarzy i dziennikarzy.

Targi i towarzyszące im imprezy mają wspierać aktywność intelektualną, kulturalną, hobbystyczną i turystyczną lokalnej społeczności, a także wspierać i promować działalność wydawniczą i literacką regionalnych wydawców i pisarzy.

Od roku 2012 w trakcie targów wręczana jest Nagroda Wydawnicza Silesiana za publikację, która treścią, osobą autora i/lub formą edytorską najlepiej promuje Dolny Śląsk i stanowi wizytówkę regionu.

Harmonogram:

19 maja Dzień Podróżniczy


11.00 – Wrocławski Smok Strachota, spotkanie z Ewą Zacharą, autorką książki dla dzieci pt.  „Smok Strachota – postrach Strachocina”.
11:30 - Baśniowe podróże po Dolnym Śląsku z Mariuszem Urbankiem, autorem książki „Baśnie Dolnego Śląska”.
11.30 – Antoni Bok z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, prelekcja pt. "Nad środkową Odrą - od Wrocławia do Krosna Odrzańskiego" - walory turystyczne pasma środkowej Odry.
12:00 - Pośród gęstych sudeckich lasów... Spotkanie z Krzysztofem Kułagą, autorem książki „Baśnie Zamku Książ”.
17.00 - Wrocławskie podróże (małe i duże), czyli od Benedykta Polaka do Wandy Rutkiewicz spacer prowadzi przewodniczka miejska, Marta Miniewicz.
18.00 - Spotkanie z Marcinem Wawrzyńczakiem z Wydawnictwa Wielka Izera - tłumaczem i wydawcą antologii "Podróżnicy w Górach Olbrzymich", moderować spotkanie będzie Mariusz Wilk - pisarz i podróżnik (autor m.in. "Wilczego notesu").

20 maja Dzień Kryminalny


 8:30 - W poszukiwaniu wrocławskich krasnali. Spotkanie z Krzysztofem Głuchem, autorem detektywistycznej mapy „Na tropie wrocławskich krasnali”.
 9:00 - Wrocławskie legendy z niemałym dreszczykiem. Spotkanie z Justyną Rapacz, autorką książki „Szlakiem wrocławskich legend”.
10.00 - Historia jednego obozu – Gross Rosen – prelekcja multimedialna pracownika Muzeum Gross-Rosen z Rogoźnicy.
11.00 – To jeść, to jad - czyli o roślinach, którymi można się żywić, a których unikać, prelekcja botanika Wojciecha Giży ze złotostockiego Wydawnictwa Gissa.
12:00 - Spotkanie autorskie z Andrzejem Konarskim i jego nowymi „654 zagadkami o Wrocławiu”.
17.00 - Śladami Hansa Klossa po Wrocławiu, spacer prowadzi Bogdan Bernacki, przewodnik miejski.
18.00 - Spotkanie z Tomaszem Duszyńskim, pisarzem, dziennikarzem,  promocja najnowszej książki kryminalnej „Fenomen z Warszawy”.
18.30 - Kryminalny Wrocław kobiecym okiem, spacer prowadzi przewodniczka miejska Małgorzata Urlich-Kornacka.

21 maja Dzień Literacki

10:00 - Z przewodnikiem za rękę - wycieczkę szlakiem wrocławskich legend poprowadzi przewodnik miejski Justyna Rapacz. Wycieczka dla dzieci po wrocławskim Rynku w krasnalowym stroju 6-12 lat, na zakończenie której   każdy uczestnik otrzymuje książkę z dedykacją autorki. Ograniczona ilość miejsc zapisy 71 3352236.
10.30 - Literacki Dolny Śląsk, spotkanie z regionalistą, autorem wielu książek i artykułów o Dolnym Śląsku Markiem Perzyńskim. Ogłoszenie wyników konkursu na opowiadanie „Drzewo genealogiczne mojej rodziny”.
12.00 - Wrocław strona po stronie, czyli literacki Wrocław, spacer prowadzi Marta Miniewicz, przewodnik miejski.
13.00 - Wykład o życiu i twórczości Marii Konopnickiej.  Ogłoszenie wyników konkursu „Młody Poeta Dolnego Śląska”.
14.00 - Śladami Tadeusza Różewicza, spacer prowadzi Małgorzata Urlich-Kornacka, przewodniczka miejska.
16.00 - Spotkanie autorskie z Iną Nacht, autorką książek, których akcja rozgrywa się w Kotlinie Kłodzkiej.
18.00 - Wrocław literacko i filmowo wycieczka po mieście, spacer prowadzi Małgorzata Urlich-Kornacka.

22 maja Dzień Rodzinny

10:00 - Z przewodnikiem za rękę - wycieczka szlakiem wrocławskich krasnali poprowadzi przewodnik miejski Justyna Rapacz. Wycieczka dla dzieci 4-10 lat w krasnalowych strojach; na zakończenie każdy uczestnik otrzymuje książkę. Ograniczona ilość miejsc zapisy 71 3352236
12.00 - Odkryj tajemnice Wrocławia - gra rodzinna prowadzi Marta Miniewicz, miejska przewodniczka.
14.00 - Jak przeżyć w średniowiecznym Wrocławiu? - spacer rodzinny prowadzi Marta Miniewicz.
18.30 - Wieczorny spacer z dreszczykiem - wycieczka rodzinna prowadzi Małgorzata Urlich-Kornacka.

Wszystkie spotkania autorskie, prelekcje oraz wycieczki organizowane będą w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego, Rynek 58.
 

 


Imprezę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Budżetu Województwa Dolnośląskiego.


Dolnośląska Biblioteka Publiczna / Informacja prasowa
 

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP