Polecamy

Książki i ciężkie buty, czyli Tydzień Bibliotek w Gorzowie Wielkopolskim

Data dodania: 24.05.2011

Tegoroczne, majowe świętowanie odbywało się pod hasłem „ Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę”. Aby wcielić je w życie nauczyciele bibliotekarze przygotowali wiele atrakcji m.in. zaprosili ponad 70 uczniów z gorzowskich szkół podstawowych do zwiedzania wszystkich zakamarków biblioteki. Dzieciom najbardziej spodobał się wielki magazyn książek z nowoczesnymi, przesuwanymi regałami oraz winda na książki. Kilkoro z nich chciało nawet wsiąść do niej i wyruszyć w podróż między piętrami.

Jednym z wydarzeń Tygodnia Bibliotek było spotkanie z 17-letnią Kingą Taisner, autorką książki „Pamiętnik Łączniczki”. Kinga, obecnie uczennica pierwszej klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim, napisała swą debiutancką powieść, jeszcze jako uczennica gimnazjum.

- Początkowo pisałam blog, trwało to kilka miesięcy, potem koleżanki zaczęły mnie namawiać, abym wysłała tekst do wydawnictwa - opowiada. - Wysłałam i już na drugi dzień miałam odpowiedź. Potem musiałam zebrać pieniądze na wadium. Jeśli uda mi się sprzedać 300 egzemplarzy, to koszty się zwrócą.

Książka opowiada o dziewczynie, gorzowiance, obdarzonej niezwykłymi zdolnościami. Musi ona uciekać przed despotycznym ojcem. Miejscem jej kryjówki staje się znienawidzona przez nią wcześniej Zielona Góra. Kinga Taisner przed wydaniem „Pamiętnika Łączniczki” napisała kilkanaście opowiadań. Była też laureatką konkursu literackiego ogłoszonego przez gorzowską straż miejską. Jej zainteresowanie poza pisaniem związane są z ciężką muzyką i żużlem. Na co dzień chodzi w glanach przewiązanych żółto-niebieskimi sznurówkami. A swą przeszłość wiąże z zawodem nauczyciela.

Podczas Tygodnia Bibliotek nie zabrakło też ciekawych wystaw. Można było zobaczyć zdjęcia bibliotek, mieszczących się w dziwnych miejscach np. w metrze lub budce telefonicznej. Otwarto też wystawę „Natury” z pracami plastycznymi autorstwa Amadeusza Dołhana, ucznia Zespołu Szkół nr 12 im. Jana II Sobieskiego w Gorzowie. Wystawę można oglądać w Galerii Twórczości Dzieci i Młodzieży do końca maja. Nie zabrakło też kiermaszu tanich książek oraz akcji bookcroissingowej „Łokietka ulicą uwalnianych książek”, podczas których ponad 100 książek zyskało nowych Czytelników. Zgodnie z ideą tej akcji książkę można wziąć ze sobą, przeczytać, a potem położyć np. na ławce w parku, aby ktoś inny się nią zaopiekował.

Czytelników gorzowskiej biblioteki ucieszyła też tygodniowa amnestia, podczas której anulowane kary za przetrzymywanie książek. Wszyscy uniewinnieni otrzymywali w darze pamiątkowe zakładki do książek. Tegoroczne, biblioteczne świętowanie zorganizowały: Maja Wilczewska-Wojczyszyn, Magda Targońska, Eliza Paternowska, Monika Żołędziejewska i Anna Giniewska z Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie.

oprac. Hanna Ciepiela, Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wlkp.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP