Polecamy

35 rocznica śmierci Bogusława Krassowskiego

Data dodania: 30.01.2022

35 rocznica śmierci Bogusława Krassowskiego

30 stycznia mija 35. rocznica śmierci dr. Bogusława Krassowskiego (1934-1987), historyka, historyka kartografii, bibliotekarza, organizatora bibliotekarstwa kartograficznego, popularyzatora dziejów polskiej kartografii.

Właściwie nazywał się Bogusław Szczypior, ale po zawarciu małżeństwa z Ireną Krassowską przyjął nazwisko żony. Urodził się w Warszawie, w dzieciństwie chorował na gruźlicę i za radą lekarzy rodzina przeniosła się poza miasto do Komorowa, gdzie ukończył szkołę podstawową, następnie rozpoczął w naukę w Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. W 1950 r. z powodu częstych nieusprawiedliwionych nieobecności został relegowany ze szkoły, podobnie było później w innych szkołach. Po odbyciu służby wojskowej zaocznie uzupełnił program szkoły średniej i zdał maturę. W latach 1960-1973 r. pracował w Centralnej Wojskowej Składnicy Map przy Służbie Topograficznej Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W tym czasie podjął studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał dyplom magistra i obronił doktorat. Od 1973 r. aż do śmierci pracował w Bibliotece Narodowej jako kierownik Zakładu Zbiorów Kartograficznych.

Współpracując z różnymi instytucjami krajowymi i ośrodkami polonijnymi, znacznie wzbogacił zbiory kartograficzne BN, dążył do zgromadzenia kompletu poloników kartograficznych. Pracował nad udoskonaleniem metod katalogowania materiałów, zaproponował nowy typ karty katalogowej. W 1977 r. zorganizował „Pierwszą Ogólnopolską Konferencję Bibliotekarzy Kartografów”, na której postulował utworzenie narodowego zbioru i centralnego katalogu poloników kartograficznych. Był pomysłodawcą, redaktorem, a także współautorem dwóch pierwszych tomów publikacji Mapy topograficzne ziem polskich 1871-1945.  Inicjator i redaktor naukowy dwóch serii wydawniczych. Założeniem pierwszej – „Zabytki Polskiej Kartografii” – było wydawanie reprintów najcenniejszych map ziem polskich waz z ich opracowaniem monograficznym (był autorem zeszytu pierwszego Topograficzna karta Królestwa Polskiego i współautorem dwóch innych, w których przedstawiono plany Warszawy z lat 1665-1831). Druga seria to „Studia i Materiały z Historii Polskiej Kartografii”, w której ukazały się dwie publikacje jego autorstwa „Schronisko”. Służba Geograficzna Armii Krajowej i Polska na mapach wydawców norymberskich i augsburskich z XVIII wieku. Autor wielu publikacji w czasopismach fachowych i wydawnictwach zbiorowych. Organizował w Zakładzie seminaria bibliotekarzy kartografów. Prowadził także szeroką działalność szkoleniową i popularyzatorską, wygłaszając odczyty, organizując wystawy, którym często towarzyszyły katalogi jego autorstwa. Pod jego kierunkiem Zakład przekształcił się w placówkę naukowo-badawczą i wydawniczą.

Był członkiem m.in. Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, przewodniczącym Sekcji Bibliotek Kartograficznych SBP, Komitetu Koordynacyjnego ds. Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki i Techniki PAN, Komisji ds. Muzeum i Wystaw Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

Odznaczony został m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz złotą odznaką „Za zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii”.

Zmarł 30 stycznia 1987 r. Pochowany jest w Warszawie na cmentarzu komunalnym Północnym (kwatera W-XI-7, rząd 5, grób 3).

E.B.

Zob. też:
Kublin Lucyna: Krassowski Bogusław. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement II. Warszawa: Wyd. SBP 2000, s. 86
Schnayder Edward: Bogusław Krassowski. Wspomnienia. „Z Dziejów Kartografii”. T. 5. 1991, s. 1-13
Szaniawska Lucyna: Bogusław Krassowski – historyk, kierownik Zakładu Zbiorów Kartograficznych, organizator bibliotekarstwa kartograficznego. W: Kustosze zbiorów specjalnych. Warszawa: Wyd. SBP 2004, s. 144-159 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych; t. 8)


 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP