TikTok w bibliotece, Światowy Kongres IFLA, zarządzanie biblioteką i przegląd tego, co się wydaje w Polsce i na świecie.
Udostępnianie danych badawczych. Sondażowa analiza.
„Otwarte dane badawcze od kilku lat stanowią temat dyskusji akademickich – mają zarówno gorących orędowników, jak i zagorzałych przeciwników”, pisze we wstępie badaczka, mgr Maria Kuczkowska. „Dyskusja dotycząca udostępniania danych badawczych nie ominęła także UAM, jednak do tej pory miała ona charakter nieoficjalny. (…) nawet swobodna wymiana myśli z naukowcami pozwoliła zauważyć różnorodność postaw dotyczących otwierania danych badawczych – od entuzjastycznych, aż po skrajne i niezwykle emocjonalne, w których udostępnianie danych traktowano niczym zamach na «własność» (…)”.
Autorka przeprowadziła badania ankietowe wśród pracowników naukowych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). Miały one na celu rozpoznanie ich „umiejętności i potrzeb” dotyczących udostępniania danych z badań naukowych.
O tym, jakie były efekty tych badań, przeczytacie na początku tego numeru.
Kultura organizacyjna w zarządzaniu biblioteką
Dr Anna Wałek pisze o zmianach w bibliotekach akademickich, które determinowane są nowymi, dodatkowymi zadaniami stawianymi przed tymi instytucjami. Digitalizacja zbiorów, Open Access czy udostępnianie Otwartych Danych Badawczych wiążą się z kwestią zmian w zarządzaniu, a te – z różnymi trudnościami i barierami, od technicznych po psychologiczne.
Autorka postawiła sobie za cel ustalenie, przy pomocy analizy piśmiennictwa, czy biblioteki akademickie mogą stać się nowoczesnymi i inteligentnymi organizacjami. Jak w tym celu określić zadania, przygotować harmonogram i odpowiednie strategie?
TikTok i marketing w bibliotece
Anna Lubińska przedstawia platformę TikTok „jako instrument komunikacji marketingowej” oraz prezentuje to, jak może zostać ona wykorzystana w promocji bibliotek i w budowaniu relacji z czytelnikami.
Autorka przeanalizowała sposób działania istniejących profilów prowadzonych przez biblioteki i opisała treści w nich umieszczane, wykorzystując do tego celu klucz kategoryzacyjny. Wnioski są pozytywne: to dobry sposób na poszerzenie kręgu odbiorców. Tym bardziej, że TikTok jest „najchętniej pobieraną aplikacją, dostępną w 155 krajach”, a miesięcznie korzysta z niej 689 mln ludzi na świecie, w tym 100 mln w Europie”.
Światowy kongres Bibliotek i Informacji. Co się działo?
To był pierwszy w historii kongres IFLA organizowany online. Mimo epidemii i nowej formy, można było uczestniczyć w nim na wszystkich kontynentach i we wszystkich strefach czasowych. Jak pisze autorka sprawozdania, „w Kongresie wzięło udział ponad 2750 osób ze 125 krajów. Zorganizowano ponad 160 sesji, trwających łącznie ponad 90 godzin oraz zarejestrowano ponad 11 461 komentarzy na czacie.” W tym roku hasłem spotkania było „Pracujmy dla przyszłości. Odkrywaj–dyskutuj–prezentuj–prowokuj–rozwiązuj”.
Wystąpienia pogrupowano w pięć bloków tematycznych:
Prof. Elżbieta Zybert omawia najciekawsze wystąpienia z poszczególnych bloków tematycznych.
Nowe technologie w humanistyce. Warsztaty online
30 września 2021 roku odbyły się warsztaty konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej (European Research Infrastructure Consortium). Prezentowano na nich różne spojrzenia na dane bibliograficzne i bibliografie narodowe, mówiono o założeniach „bibliographic data science” i słownictwie kontrolowanym w kontekście danych powiązanych. Przedstawiciel polskiej Biblioteki Narodowej zaprezentował zintegrowaną wyszukiwarkę OMNIS, a Maria Haškovcova z Biblioteki Narodowej Republiki Czeskiej pokazała, jak przebiegły prace nad archiwizacją czeskich stron internetowych. Wystąpienie Ylvy Sommerland z Biblioteki Królewskiej w Sztokholmie dotyczyło tego, jak można wykorzystać i wizualizować dane.
„Na zakończenie spotkania – pisze autor – przedstawiciele bibliotek narodowych wzięli udział w panelu dyskusyjnym, podczas którego uczestnicy odpowiedzieli na trzy pytania”. A o szczegółach i pozostałych zagadnieniach przeczytacie na stronie 561.
Co się wydaje?
WNiE SBP