Polecamy

25 rocznica śmierci Edwarda Assburego

Data dodania: 03.01.2022

25 rocznica śmierci Edwarda Assburego

3 stycznia 2022 r. mija 25. rocznica śmierci Edwarda Assburego (1904-1997) urodzonego w Warszawie, polonisty z wykształcenia (Uniwersytet Warszawski, 1932), bibliotekarza,który zajmował się przede wszystkim problematyką bibliotek fachowych.

Predyspozycje bibliotekarskie ujawniły się już podczas pierwszej pracy w Biurze Projektów i Studiów PKP (1927-1936),gdzie utworzył niewielką bibliotekę techniczną i zorganizował obieg czasopism. W 1936 r., po złożeniu egzaminu na stanowisko I kategorii w państwowej służbie bibliotecznej został kierownikiem Biblioteki Ministerstwa Komunikacji, którą rozbudował i unowocześnił. Podczas wojny, gdy biblioteka została zlikwidowana, pracował w Bibliotece Narodowej jako kierownik Działu Zbiorów Zabezpieczonych, Magazynów i Wypożyczalni.

W 1945 powrócił do Ministerstwa Komunikacji, reaktywował bibliotekę resortową pod nazwą Główna Biblioteka Komunikacji i kierował nią do 1953 r. Zajął się też odbudową zniszczonej sieci bibliotek tego resortu, która wkrótce stała się wzorcową siecią dla resortów gospodarczych w Polsce. W latach 1953-1961 był naczelnikiem Wydziału Bibliotecznego Ministerstwa. Komunikacji, następnie pełnił funkcję wicedyrektora Resortowego Ośrodka INTE Komunikacji (1961-1976). W tym okresie intensywnie zajmował się organizacją i rozwojem bibliotek fachowych. Był inicjatorem, organizatorem i przewodniczącym pierwszej Krajowej Narady Bibliotekarzy Bibliotek Fachowych i Dokumentalistów (1958) oraz współautorem podręcznika dla bibliotekarzy tej sieci pt. Jak prowadzić bibliotekę fachową (IV wyd. w 1978: Biblioteka fachowa). Opublikował wiele artykułów na temat bibliotek fachowych oraz wspomnień poświęconych pamięci zmarłych bibliotekarzy.

Pracę zawodową łączył z aktywną pracą społeczną, zwłaszcza w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich, gdzie pełnił m.in. funkcję wiceprzewodniczącego ZG SBP (1957-1976). Otrzymał tytuł Honorowego Członka SBP (1976). Działał też w wielu innych gremiach społecznych, takich jak Komisja ds. Informacji Technicznej i Ekonomicznej Rady Naukowo-Programowej przy CIINTE czy Komisja Upowszechniania Prasy i Książki Technicznej. Za działalność zawodową i społeczną został uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in.: Krzyżem Komandorskim, Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Honorową m.st. Warszawy, otrzymał też Nagrodę im. Heleny Radlińskiej I stopnia za zasługi dla bibliotekarstwa polskiego (1975).

E.S.-M.

Zob. też:
Barbara Dybicz: Edward Juliusz Assbury (1904-1997). W: Zasłużeni dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Warszawa : SBP, 2005, s. 9 -17. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 9)
Zasadowa Hanna: Assbury Edward. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement II, Warszawa : SBP, 2000, s. 13-14
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP