Polecamy

Gryf Zachodniopomorski dla bibliotekarzy

Data dodania: 18.05.2011

Gryf Zachodniopomorski dla bibliotekarzy

W dniu 5. maja 2011 roku podczas wojewódzkiej inauguracji Tygodnia Bibliotek w Książnicy Pomorskiej, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego - Andrzej Jakubowski wręczył Srebrne Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego zasłużonym bibliotekarkom:

  • Jadwiga Walawko; absolwentka Politechniki Szczecińskiej, kierunek - Informatyka i Cybernetyka Ekonomiczna.

Jest zatrudniona w Książnicy Pomorskiej od 1990 roku. Od początku swojej pracy współuczestniczyła w komputeryzacji pracy w Bibliotece: prowadziła nadzór i wdrażanie programów bibliotecznych MAK (1994), Schola (1992), Aleph (1999), systemu kadrowo-płacowego (1994), programu autorskiego dla Wypożyczalni Kaset Wideo (1995). Jednocześnie systematycznie prowadziła szkolenia dla zespołu bibliotekarzy i pracowników administracji. Od 2005 na stanowisku starszego kustosza w Dziale Gromadzenia i Opracowania Zbiorów zajmuje się pozyskiwaniem zbiorów i współpracą z innymi instytucjami na terenie kraju i za granicą. Podejmuje wiele działań dla pozyskiwania cennych zbiorów od mieszkańców regionu inicjując min. powstanie Polskiej Biblioteki w Dublinie (2006 – zbiórka książek); Archiwum Morskiego w Książnicy (2008). Wykazuje wiele inicjatywy w popularyzowaniu literatury i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a na szczególne wyróżnienie zasługuje pasja, zaangażowanie i determinacja z jaką p. J. Walawko pozyskuje książki, pomoce dydaktyczne i zabawki dla dzieci - podopiecznych różnych instytucji min. Zachodniopomorskiego Hospicjum Dziecięcego, Zespołu Szkół Szpitalnych, Krajowego Towarzystwa Autystycznego - Szczecin, Ośrodka Pomocy Społecznej w Śniatowie.

Jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Towarzystwa Przyjaciół Książnicy, oraz Związków Zawodowych Pracowników Książnicy Pomorskiej. Należy podkreślić działania na rzecz integracji środowiska bibliotekarskiego: jest niezawodnym współorganizatorem wielu licznych imprez kulturalnych i uroczystości jubileuszowych na terenie Książnicy Pomorskiej i Miasta Szczecina min. Inauguracji Roku Jubileuszowego 90-lecia SBP na Uniwersytecie Szczecińskim, oraz uroczystości jubileuszowych w listopadzie 2007; organizacja kiermaszy książek podczas Szczecińskich Spotkań Organizacji Pozarządowych „Pod Platanami” (2008-2010); „FESTIWAL-u KSIĄŻKI – Szczecińskie Prezentacje Wydawnictw Regionalnych” (2006); I. Targów Kultury Szczecina – „13 Muz” (2008); Nocy Naukowców” na Politechnice Szczecińskiej (2008, 2009) oraz wielu innych.

Za swoje dotychczasowe zasługi została doceniona Srebrnym Krzyżem Zasługi (2005).

  • Justyna Golanowska; absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego, kierunek - historia.

Jest zatrudniona w Książnicy Pomorskiej od 1998 roku. Wcześniej pracowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Złotoryi na stanowisku bibliotekarza. Od 2004 roku w Dziale Gromadzenia i Opracowania Zbiorów na stanowisku kustosza zajmuje się opracowaniem różnych typów dokumentów, wykazując się bardzo dobrą znajomością zagadnień z zakresu opracowania formalnego w formacie MARC 21 dokumentów bibliotecznych w systemie Aleph. Prowadzi szkolenia dla bibliotekarzy z zakresu opracowania formalnego w formacie Marc 21 również dla bibliotekarzy województwa (Koszalińska Biblioteka Publiczna 2008). Przygotowuje instrukcje dot. procedur opracowania w systemie bibliotecznym, a także prezentacje z różnych form dokształcania w ramach Wewnętrznej Akademii Bibliotecznej: relacja z Poznańskiego Konwentu Fantastyki „Pyrkon 2008”, prezentacja: „Katalog centralny NUKAT” (2008); relacja z warsztatów dot. opracowania czasopism elektronicznych (Wrocław 2010).

Od 2005 r. w wyniku współpracy Książnicy Pomorskiej z Narodowym Uniwersalnym Katalogiem NUKAT zajmuje stanowisko nukatowego bibliotekarza systemowego, co wiąże się z pracą i szkoleniami pracowników Biblioteki w kolejnym systemie bibliotecznym – Virtua., oraz reprezentowaniem Książnicy w NUKAT (Warszawa). W 2009 przeszła szkolenie w systemie dLibra do Zachodniopomorskiej Biblioteki Cyfrowej „Pomerania”, gdzie uczestniczyła w pracach zespołu ds. języków informacyjno-wyszukiwawczych. Jest pracownikiem, reprezentującym Książnicę w środowisku bibliotekarskim na krajowych konferencjach, szkoleniach, warsztatach min.: „Pracuj lokalnie, myśl globalnie.” (Warszawa 2007), „Rola katalogu centralnego NUKAT w kształtowaniu społeczeństwa wiedzy w Polsce” (Warszawa 2008), „Opracowanie bibliograficzne i przedmiotowe dokumentów audiowizualnych” (Kraków 2008). Publikuje również artykuły w ogólnopolskiej prasie bibliotekarskiej min.: „Źródła online informacji bibliotecznej” (Poradnik Bibliotekarza 2008), „Książnicowy krok za krokiem w nukatowej rzeczywistości” (Bibliotekarz Zachodniopomorski 2008), III Forum Młodych Bibliotekarzy - relacja” (Poradnik Bibliotekarza, Biuletyn EBIB).

Aktywnie uczestniczy w życiu środowiska bibliotekarskiego: była jednym z współorganizatorów III. Forum Młodych Bibliotekarzy w 2008, gdzie wystąpiła z referatem oraz była moderatorem sesji. Cyklicznie przygotowuje prezentacje na inauguracje imprez i spotkań środowiskowych m.in. z okazji inauguracji Zachodniopomorskiej Biblioteki Cyfrowej, Tygodnia Bibliotek. Od 2005 roku prowadzi pracę webeditorską przy stronie internetowej Okręgu Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich integrując środowisko bibliotekarzy całego województwa (http://www.sbpoz.nets.pl/). Od 2010 roku reprezentuje Okręg Zachodniopomorski w krajowym zespole ds. zarządzania treścią serwisu internetowego SBP.

Jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP