W dniu 5. maja 2011 roku podczas wojewódzkiej inauguracji Tygodnia Bibliotek w Książnicy Pomorskiej, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego - Andrzej Jakubowski wręczył Srebrne Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego zasłużonym bibliotekarkom:
Jest zatrudniona w Książnicy Pomorskiej od 1990 roku. Od początku swojej pracy współuczestniczyła w komputeryzacji pracy w Bibliotece: prowadziła nadzór i wdrażanie programów bibliotecznych MAK (1994), Schola (1992), Aleph (1999), systemu kadrowo-płacowego (1994), programu autorskiego dla Wypożyczalni Kaset Wideo (1995). Jednocześnie systematycznie prowadziła szkolenia dla zespołu bibliotekarzy i pracowników administracji. Od 2005 na stanowisku starszego kustosza w Dziale Gromadzenia i Opracowania Zbiorów zajmuje się pozyskiwaniem zbiorów i współpracą z innymi instytucjami na terenie kraju i za granicą. Podejmuje wiele działań dla pozyskiwania cennych zbiorów od mieszkańców regionu inicjując min. powstanie Polskiej Biblioteki w Dublinie (2006 – zbiórka książek); Archiwum Morskiego w Książnicy (2008). Wykazuje wiele inicjatywy w popularyzowaniu literatury i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a na szczególne wyróżnienie zasługuje pasja, zaangażowanie i determinacja z jaką p. J. Walawko pozyskuje książki, pomoce dydaktyczne i zabawki dla dzieci - podopiecznych różnych instytucji min. Zachodniopomorskiego Hospicjum Dziecięcego, Zespołu Szkół Szpitalnych, Krajowego Towarzystwa Autystycznego - Szczecin, Ośrodka Pomocy Społecznej w Śniatowie.
Jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Towarzystwa Przyjaciół Książnicy, oraz Związków Zawodowych Pracowników Książnicy Pomorskiej. Należy podkreślić działania na rzecz integracji środowiska bibliotekarskiego: jest niezawodnym współorganizatorem wielu licznych imprez kulturalnych i uroczystości jubileuszowych na terenie Książnicy Pomorskiej i Miasta Szczecina min. Inauguracji Roku Jubileuszowego 90-lecia SBP na Uniwersytecie Szczecińskim, oraz uroczystości jubileuszowych w listopadzie 2007; organizacja kiermaszy książek podczas Szczecińskich Spotkań Organizacji Pozarządowych „Pod Platanami” (2008-2010); „FESTIWAL-u KSIĄŻKI – Szczecińskie Prezentacje Wydawnictw Regionalnych” (2006); I. Targów Kultury Szczecina – „13 Muz” (2008); Nocy Naukowców” na Politechnice Szczecińskiej (2008, 2009) oraz wielu innych.
Za swoje dotychczasowe zasługi została doceniona Srebrnym Krzyżem Zasługi (2005).
Jest zatrudniona w Książnicy Pomorskiej od 1998 roku. Wcześniej pracowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Złotoryi na stanowisku bibliotekarza. Od 2004 roku w Dziale Gromadzenia i Opracowania Zbiorów na stanowisku kustosza zajmuje się opracowaniem różnych typów dokumentów, wykazując się bardzo dobrą znajomością zagadnień z zakresu opracowania formalnego w formacie MARC 21 dokumentów bibliotecznych w systemie Aleph. Prowadzi szkolenia dla bibliotekarzy z zakresu opracowania formalnego w formacie Marc 21 również dla bibliotekarzy województwa (Koszalińska Biblioteka Publiczna 2008). Przygotowuje instrukcje dot. procedur opracowania w systemie bibliotecznym, a także prezentacje z różnych form dokształcania w ramach Wewnętrznej Akademii Bibliotecznej: relacja z Poznańskiego Konwentu Fantastyki „Pyrkon 2008”, prezentacja: „Katalog centralny NUKAT” (2008); relacja z warsztatów dot. opracowania czasopism elektronicznych (Wrocław 2010).
Od 2005 r. w wyniku współpracy Książnicy Pomorskiej z Narodowym Uniwersalnym Katalogiem NUKAT zajmuje stanowisko nukatowego bibliotekarza systemowego, co wiąże się z pracą i szkoleniami pracowników Biblioteki w kolejnym systemie bibliotecznym – Virtua., oraz reprezentowaniem Książnicy w NUKAT (Warszawa). W 2009 przeszła szkolenie w systemie dLibra do Zachodniopomorskiej Biblioteki Cyfrowej „Pomerania”, gdzie uczestniczyła w pracach zespołu ds. języków informacyjno-wyszukiwawczych. Jest pracownikiem, reprezentującym Książnicę w środowisku bibliotekarskim na krajowych konferencjach, szkoleniach, warsztatach min.: „Pracuj lokalnie, myśl globalnie.” (Warszawa 2007), „Rola katalogu centralnego NUKAT w kształtowaniu społeczeństwa wiedzy w Polsce” (Warszawa 2008), „Opracowanie bibliograficzne i przedmiotowe dokumentów audiowizualnych” (Kraków 2008). Publikuje również artykuły w ogólnopolskiej prasie bibliotekarskiej min.: „Źródła online informacji bibliotecznej” (Poradnik Bibliotekarza 2008), „Książnicowy krok za krokiem w nukatowej rzeczywistości” (Bibliotekarz Zachodniopomorski 2008), III Forum Młodych Bibliotekarzy - relacja” (Poradnik Bibliotekarza, Biuletyn EBIB).
Aktywnie uczestniczy w życiu środowiska bibliotekarskiego: była jednym z współorganizatorów III. Forum Młodych Bibliotekarzy w 2008, gdzie wystąpiła z referatem oraz była moderatorem sesji. Cyklicznie przygotowuje prezentacje na inauguracje imprez i spotkań środowiskowych m.in. z okazji inauguracji Zachodniopomorskiej Biblioteki Cyfrowej, Tygodnia Bibliotek. Od 2005 roku prowadzi pracę webeditorską przy stronie internetowej Okręgu Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich integrując środowisko bibliotekarzy całego województwa (http://www.sbpoz.nets.pl/). Od 2010 roku reprezentuje Okręg Zachodniopomorski w krajowym zespole ds. zarządzania treścią serwisu internetowego SBP.
Jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.