Polecamy

65 rocznica śmierci Józefa Michałowskiego

Data dodania: 13.10.2021

65 rocznica śmierci Józefa Michałowskiego

13 października 2021 r. mija 65. rocznica śmierci Józefa Michałowskiego (1870-1956), twórcy i wieloletniego dyrektora Biblioteki Rzymskiej Stacji Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności (PAU), której zalążkiem były prywatne zbiory Michałowskiego. 

 
Urodził się w rodzinnym majątku w Dobrzechowie na Rzeszowszczyźnie. Był prawnukiem poety Kajetana Koźmiana (1775-1856) i wnukiem Andrzeja Koźmiana, bibliofila i publicysty. Studiował prawo, ekonomię i historię, m.in. w Heidelbergu, Oksfordzie i Paryżu. Doktorat z prawa uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wiedeńskim. Odziedziczył pokaźny rodzinny księgozbiór, który częściowo spłonął w 1914 r. Wcześniej, w 1913 r. podarował Bibliotece Akademii Umiejętności w Krakowie kodeksy rękopiśmienne ze zbiorów rodzinnych. 
 
Przed wybuchem I wojny światowej zamieszkał we Florencji, dokąd przewiózł także swój księgozbiór. W 1916 r. przeniósł się do Rzymu. W 1921 r. jego księgozbiór liczył ok. 4500 tomów, w tym dzieła dotyczące historii Polski oraz wydawnictwa źródłowe. W tym samym roku przekazał swoją kolekcję PAU na uroczystości w Rzymie, w obecności polskich dyplomatów. Do przekazanych zbiorów dołączył również książki, które ocalały w Galicji w latach I wojny oraz archiwum rodzinne. Połączone zbiory zawierały ok. 8000 wol. W 1926 r. zostały oficjalnie udostępnione jako Biblioteka Rzymskiej Stacji Naukowej PAU. Stacja i jej zasoby dopiero w 1938 r. uzyskały stałą, do dziś aktualną siedzibę w Rzymie. 
 
Od początku istnienia biblioteki opiekował się nią sam Michałowski, który był też faktycznie  kierownikiem całej Stacji. Opracował regulamin działalności biblioteki. Książki poza bibliotekę wypożyczano w wyjątkowych przypadkach. Do pomocy w prowadzeniu placówki Michałowski zatrudnił wykwalifikowaną bibliotekarkę, która pełniła dyżury i uzupełniała katalogi. Zbiory powiększały się dzięki licznym darom i wymianie wydawnictw oraz prenumeracie polskich i zagranicznych czasopism. Głównymi czytelnikami byli polscy stypendyści PAU. Organizowano także spotkania naukowe i literackie. 
 
W latach II wojny światowej Michałowski zdeponował najcenniejsze zbiory w Akademii Amerykańskiej i w Bibliotece Watykańskiej. W 1940 r. Bibliotekę wraz ze Stacją Naukową przejął pod opiekę nuncjusz apostolski, a w 1941 r. została zamknięta. Po zakończeniu wojny Michałowski wznowił działalność Stacji, która w listopadzie 1946 r. została przejęta przez PAU, a Michałowski musiał odejść. Zmarł w Rzymie 13 X 1956 r. 
 
Był członkiem Towarzystwa Miłośników Książki w Krakowie, w 1945 r. znalazł się  w gronie współzałożycieli Polskiego Instytutu Historycznego w Rzymie. W 2006 r. Bibliotece Rzymskiej Stacji Polskiej Akademii Nauk  nadano imię Józefa Michałowskiego.     
                                                                                                           
H.Ł. 
 
Zob. też: 
Morawski Stanisław A.: Józef Michałowski (1870-1956) – twórca i wieloletni dyrektor Biblioteki Stacji Naukowej PAU w Rzymie. W: Kustosze księgozbiorów polskich za granicą. Warszawa : SBP, 2013, s. 159-165. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 13)
Piskurewicz Jan: Józef Michałowski – założyciel i kierownik Stacji Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności w Rzymie (1921-1946). „Nauka Polska” 1998, t. 7, s. 63-84 
Jeleński Konstanty A.: Ostatni polski encyklopedysta. Wspomnienie o Józefie Michałowskim. „Kultura” (Paryż) 1954, nr 3, s. 118-125
 
 

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP