Polecamy

20 rocznica śmierci Marii Cecylii Czarnowskiej

Data dodania: 02.10.2021

20 rocznica śmierci Marii Cecylii Czarnowskiej

2 października 2021 r. mija 20. rocznica śmierci dr Marii Cecylii Czarnowskiej (1906-2001), nestorki polskiej statystyki wydawniczej, organizatorki Pracowni Statystyki Wydawnictw w Instytucie Bibliograficznym Biblioteki Narodowej (BN), wieloletniej pracowniczki Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) i BN.

Urodziła się 22 listopada 1906 r. w majątku Załusków, niedaleko Sochaczewa w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Ojciec miał wykształcenie rolnicze i zajmował się administrowaniem majątkami ziemskimi. Od 1920 r. rodzina osiadła w Lublinie, gdzie Maria ukończyła w 1925 r. Gimnazjum Wacławy Arciszowej i podjęła studia historyczne  na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończyła w 1930 r. Interesowała ją zwłaszcza historia gospodarcza. W 1931 r. brała udział w Powszechnym Spisie Ludności jako komisarz spisowy. Po studiach przez pięć lat pracowała jako nauczycielka w szkołach podstawowych i średnich w Warszawie, jednak przyszłości swej nie wiązała ze szkolnictwem. W 1936 r. została zatrudniona przez Koło Socjologii Pozytywnej przy Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zajmowała się ankietyzacją młodzieży akademickiej. Od 1 grudnia 1936 r. została przyjęta do pracy w GUS. Kierowała Referatem Statystyki Pozaszkolnej i Życia Kulturalnego. W 1939 r. zdała egzamin dla urzędników statystycznych I kategorii.

W czasie wojny, do wybuchu powstania przebywała w Warszawie. Tu mieszkali także jej rodzice, którzy zmarli w czasie wojny.  W lipcu 1940 r. została aresztowana i 8 miesięcy przebywała w więzieniu na Pawiaku. W tym czasie jej brat Stefan, zajmujący się działalnością konspiracyjną,  został wywieziony do obozu w Oświęcimiu, gdzie zmarł. Podczas ewakuacji ludności Warszawy po upadku powstania udało się jej odłączyć wraz z siostrą w drodze do Pruszkowa. W czasie wojny pracowała dorywczo, m.in. w Radzie Głównej Opiekuńczej. Po wojnie podjęła ponownie pracę w GUS, kierując Wydziałem Statystyki Kultury, Nauki i Oświaty. W 1951 r. została kierownikiem Wydziału Szkolnictwa Ogólnokształcącego. W grudniu 1951 r. została przeniesiona do Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa, gdzie współpracowała ze znanym badaczem rynku wydawniczego Adamem Brombergiem.

W 1955 r. urzędowa, państwowa statystyka wydawnictw została przekazana z GUS do Instytutu Bibliograficznego BN. Maria Czarnowska przystąpiła do organizacji Pracowni Statystyki Wydawnictw, którą kierowała do 1972 r. Rozpoczęła wydawanie rocznika statystycznego „Ruch Wydawniczy w Liczbach”, podstawowego źródła do wieloaspektowych badań produkcji wydawniczej książek i czasopism w Polsce. Była redaktorem tego cennego wydawnictwa do 1977 r., rozbudowywanego w kolejnych latach przy jej udziale.

Jest autorką kilkudziesięciu publikacji z zakresu statystyki wydawniczej. Redagowała „Zeszyty Statystyki Szkolnictwa” oraz „Zeszyty Kultury” za lata 1945-1949. Była współautorką podręcznika Statystyka dla bibliotekarzy. W 1966 r. uzyskała doktorat w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Praca została opublikowana w 1967 r. pt. Ilościowy rozwój polskiego ruchu wydawniczego 1501-1965. Brała czynny udział w pracach Komisji Statystyki IFLA i UNESCO. Współpracowała z Polskim Towarzystwem Statystycznym (Honorowy Członek PTS) i Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich (Honorowy Członek SBP). W SBP zorganizowała Komisję Statystyki, której przewodniczyła w latach 1958-1976. Współpracowała z Zespołem Historyczno-Pamiętnikarskim Okręgu Stołecznego SBP.  

Była osobą niezwykle pogodną, sprawną intelektualnie i aktywną  niemal do ostatnich dni. Zmarła 2 października 2001 r. Została pochowana w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 137, rząd 3, gr. 7).

J.S.

Zob. też:
Jopkiewicz Andrzej: Maria Cecylia Czarnowska (1906-2001). W: Statystycy polscy. Warszawa: GUS, PTS, 2012, s. 64-73; (Toż: https://pts.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/pts/czarnowska_maria_bio.pdf)            
Maria Cecylia Czarnowska – nestorka polskiej statystyki. W: Bańkowska-Bober Krystyna: Statystyka wydawnictw w Polsce. Historia, metodyka i organizacja. Warszawa: BN, 2006, s. 79-85
Bańkowska-Bober Krystyna: Czarnowska Maria Cecylia. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement III. Warszawa: SBP, 2010, s. 52-53
Bańkowska-Bober Krystyna, Stępniewska Danuta: Maria Cecylia Czarnowska – bibliotekarz i statystyk. W: Zasłużeni dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Warszawa: SBP, 2005, s. 35-46. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 9).
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP