Polecamy

„Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal” - relacja

Data dodania: 16.09.2021

„Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal” - relacja

W niedzielę, 5 września 2021 r. zakończył się w Kielcach „Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal”. Trzy dni spotkań z autorami, dyskusji, warsztatów, wycieczek, Targów Książki i wystaw. Trzy dni prawdziwej uczty dla czytelników, którą w pierwszy wrześniowy weekend przygotowali: Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, Wzgórze Zamkowe w Kielcach – Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Zanim wybrzmiały słowa powitań, inauguracyjnych przemówień, dźwięki muzyki i oklaski, pochylono się przed tablicą upamiętniającą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz nad grobem Jerzego Pilcha. Oddano w ciszy hołd dwóm wybitnym postaciom polskiej literatury, których ścieżki życia przyprowadziły do Kielc. Obu z nich wspominano podczas kieleckiego święta literatury. Patronowi wydarzenia poświęcono utwór napisany przez Annę Zielińską-Brudek, oparty na motywach jego życia. Podczas ceremonii otwarcia wykonał go artysta Marcin Janaszek.

Dawno już nie było w Kielcach tylu wspaniałych autorów jednocześnie, a wszyscy do dyspozycji osób zgłodniałych duchowej strawy i to w najlepszym gatunku: Marcin Meller, Grzegorz Piątek, Małgorzata Swędrowska, Sylwia Winnik, Maria Molicka, Jacek Komuda, Karolina Wilczyńska, Agata Tuszyńska, Janusz Leon Wiśniewski, Max Czornyj, Stanisław Łubieński, Robert Małecki, Jacek Łukawski, Magdalena Grzebałkowska.

W piątek i niedzielę miały miejsce dwa ważne wydarzenia. Pierwsze z nich to panel dyskusyjny „Zachować wolny umysł. Dla kogo Herling dzisiaj?” z udziałem prof. Tomasza Sucharskiego, prof. Feliksa Tomaszewskiego, Igora Gorzkowskiego, Andrzeja Mastalerza oraz Konrada Cedro. Podczas spotkania wręczono nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego zwycięzcy I Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Spośród 365 nadesłanych prac Jury wybrało jednogłośnie opowiadanie „Trędowata” pani Agaty Marzec ze Słupska. W ostatnim dniu Festiwalu wspominano Jerzego Pilcha – felietonistę wraz z jego żoną Kingą Strzelecką-Pilch, Bronisławem Majem - najbliższym przyjacielem, poetą i krytykiem literackim oraz Jerzym Baczyńskim, redaktorem naczelnym pisma „Polityka”.

Na kieleckim deptaku mieszkańcy z przyjemnością zatrzymywali się przy stoiskach z książkami. Festiwalowi towarzyszyły Targi Książki z udziałem największych wydawnictw z całej Polski takich jak: Agencja Autorska Autograf, Wydawnictwo A Press, Czwarta Strona, AGORA, Debit, Dwukropek, FILIA, Jedność, Wydawnictwo Literackie, Paśny Buriat, Polityka, SQN, Sonia Draga, W.A.B., Wielka Litera, Znak.

Festiwal to także czas gier miejskich, wycieczek i spacerów śladami polskich pisarzy, po Kielcach i regionie. W sobotę wyruszyły dwie grupy – jedna na rowerach, druga pociągiem, aby spotkać się w Suchedniowie i zwiedzić miejsca związane z życiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Patrona Festiwalu oraz innych wspaniałych twórców związanych z ziemią świętokrzyską przypomniały okolicznościowe wystawy. Pierwsza z nich, „Od Wincentego do Myśliwskiego”, to ekspozycja plenerowa w formie komiksowej, skierowana głównie do młodych odbiorców. Dwie pozostałe poświęcone zostały Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu. Jedną stanowiły fotografie Konrada Cedro ze spotkań z pisarzem w Neapolu, kolejna prezentowała związki Gustawa Herlinga – Grudzińskiego z Kielecczyzną. Przygotowali ją członkowie Stowarzyszenia „Żeromszczacy”.

Podczas festiwalowych dni odbywały się spotkania edukacyjne i warsztaty. Uczniowie liceów skorzystali z „Lekcji z Herlinga” prowadzonych przez prof. Tadeuszem Sucharskim. Dzieci tworzyły z instruktorką plastyki Agnieszką Kucharską baśniową pajęczynę z koronek i nici, a pod okiem aktorki Agaty Soboty przygotowały spektakl teatralny. Nauczyciele czerpali pomysły od Marii Molickiej i Małgorzaty Swędrowskiej, specjalistek od bajkoterapii i czytania wrażeniowego. Nie zabrakło również wspólnego głośnego czytania, które w centrum miasta zorganizowali kieleccy aktorzy – Beata Pszeniczna i Dawid Żłobiński.

Organizatorzy przygotowali zarówno coś dla ducha, jak i dla ciała. Niedzielny poranek zjednoczył miłośników książek, wybornej kawy, gofrów i słodkich babeczek, którzy zjedli śniadanie nad stawem w Parku Miejskim. W porze obiadowej pokrzepiła wszystkich wyborna wiedźmińska zupa ugotowana przez Marcina Przybylskiego na podstawie przepisu z powieści Andrzeja Sapkowskiego.

Atmosfera kieleckiego Festiwalu była znakomita, goście rewelacyjni, a odbiór przez uczestników bardzo pozytywny. Integracja wielu instytucji i osób prywatnych, pomoc partnerów i sponsorów, czynny udział osób biorących udział w wydarzeniach przyczyniły się do sukcesu tego wydarzenia. Kielczanie mają nadzieję, że Festiwal będzie odbywał się cyklicznie, a kolejne edycje również dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń.
Kielce już czekają na kolejny kurs „Pociągu do literatury”!

 „Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Urzędu Miasta Kielce, Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i Radia Kielce.

Festiwal odbywał się w Kielcach w dniach 3-5 września 2021 r.

Fot. z archiwum MBP w Kielcach i OMPiO


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP