Polecamy

15 rocznica śmierci Mirosławy Kocięckiej

Data dodania: 27.08.2021

15 rocznica śmierci Mirosławy Kocięckiej

29 sierpnia 2021 r. mija 15. rocznica śmierci, a 27 lipca minęła setna rocznica urodzin Mirosławy Kocięckiej (1921-2006), bibliotekarki, specjalistki informacji naukowej, starszego kustosza dyplomowanego i wieloletniej kierowniczki Zakładu Informacji Naukowej Biblioteki Narodowej (ZIN BN).

Mirosława Kocięcka (z d. Piekarska) urodziła się w Warszawie, wraz z rodziną przeniosła się do Mławy, gdzie ojciec był mierniczym. Tam ukończyła gimnazjum i uczyła się w liceum, naukę przerwał wybuch wojny. Okupację spędziła w Warszawie, przez pół roku pracowała w prywatnej bibliotece. Była członkiem Armii Krajowej, brała udział w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka, za co w latach 90. ub. wieku została odznaczona Krzyżem Weterana Walk o Niepodległość.  Maturę zdała po wojnie i w 1945 r. zapisała się na studia polonistyczne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończyła w 1951 r., uzyskując dyplom magistra filozofii w zakresie filologii polskiej.

Pracę w Bibliotece Narodowej rozpoczęła w 1947 r., jeszcze będąc na studiach, pracowała kolejno w Biurze Katalogowym, Inwentarzu i Czytelni, a od 1951 r. w nowoutworzonym Dziale Informacji Naukowej i Poradnictwa (w latach 1954-2015 Zakład Informacji Naukowej). W Zakładzie, jako kierownik Sekcji koordynacji pracy ośrodków informacyjnych, organizowała współpracę bibliotecznych służb informacyjnych w kraju. W 1970 r. po przejściu na emeryturę kierowniczki i twórczyni ZIN Marii Manteufflowej objęła kierownictwo Zakładu. Przywiązywała dużą wagę do organizacji pracy komórki, obsługi użytkowników informacji, tworzenia warsztatu pracy oraz opracowywania źródeł informacji o informacji. Pracując w ZIN, prowadziła szeroko zakrojoną działalność dydaktyczną, organizując kursy, prowadząc wykłady i szkolenia bibliotekarzy poświęcone przede wszystkim różnym aspektom informacji naukowej w bibliotekach, ale także upowszechnianiu wiedzy o funkcjach i zadaniach Biblioteki Narodowej oraz bibliotek narodowych na świecie. Po przejściu na emeryturę w 1983 r. pracowała w BN w niepełnym wymiarze godzin, prowadząc m.in. badania potrzeb czytelników największych czytelń BN.

Była autorką wielu publikacji, opracowań oraz referatów na konferencje naukowe poświęconych problemom bibliotekarstwa, informacji naukowej w bibliotekach, badaniom potrzeb użytkowników informacji, funkcjom i zadaniom, organizacji i modernizacji bibliotek narodowych na świecie, m.in. Służba informacyjno-bibliograficzna; Działalność informacyjna bibliotekSłużba informacyjna w bibliotekach. Zarys zagadnień metodyczno-organizacyjnych; Biblioteka Narodowa w latach 1962-1970 (W: 50 lat Biblioteki Narodowej. Warszawa 1928-1978). Artykuły i recenzje publikowała w czasopismach specjalistycznych, m.in. „Bibliotekarzu”, „Przeglądzie Bibliotecznym”, „Biuletynie Informacyjnym Biblioteki Narodowej”, „Roczniku Biblioteki Narodowej”, „Polish Libraries Today”. W latach 1963-1970 opracowywała kronikę dla „Bibliotekarza”, a w latach 1970-2004 – kronikę zagraniczną dla „Przeglądu Bibliotecznego”. Przygotowywała także hasła z zakresu bibliotekarstwa i informacji naukowej do Encyklopedii wiedzy o książce i Encyklopedii współczesnego bibliotekarstwa polskiego.

Przez wiele lat współpracowała ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich (SBP). W latach 1961-1984 była sekretarzem redakcji rocznika wydawanego przez SBP „Informator Bibliotekarza i Księgarza”, w latach 2001-2006 jako członek Kolegium redakcyjnego Zespołu Historyczno-Pamiętnikarskiego Oddziału Warszawskiego SBP, wraz z Hanną Zasadową zredagowała dwa tomy serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych”.

Zmarła 29 sierpnia 2006 r., pochowana została w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, kwatera 22, rząd 3, grób 4 (grób rodziny Piekarskich).

E.B.

Zob. też
Barteczko Ewa: Mirosława Kocięcka (1921-2006). „Przegląd Biblioteczny” 2007, nr 1, s. 157-159
Barteczko Ewa: Mirosława Kocięcka (1921-2006). W: Bibliotekarze warszawscy. Warszawa: Wydawnictwo SBP, 2010, s. 98-107 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych; t. 11)
Mirosława Kocięcka (z d. Piekarska). W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement III. Warszawa: Wydawnictwo SBP 2010, s. 141
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP