„Dzieci Maharadży. Fajna ferajna w Indiach” to wyprodukowany przez Fundację Nil Desperandum w 2021 roku dokument interaktywny dla dzieci i młodzieży (10+) w reżyserii Tomasza Stankiewicza. Opowiada historię wywózki dziewięcioletniego Wiesia Stypuły i jego rodziny z Kresów Wschodnich w 1940 roku i niespodziewanego ocalenia chłopca. Jedenastoletni Wiesiek trafia do osiedla zbudowanego przez tzw. dobrego maharadżę Jama Saheba Digvijaysinhji w Balachadi nad Morzem Arabskim. Tam, wraz z tysiącem innych polskich sierot, odzyskuje dzieciństwo utracone w ZSRR.
W czerwcu 2021 produkcja miała premierę na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym.
„Fajna Ferajna w Indiach” jest przeznaczona przede wszystkim dla dzieci i młodzieży w wieku 10+ ale także dla widzów dorosłych zainteresowanych historią deportacji z Kresów w czasie drugiej wojny światowej. Film przedstawia historię wywózek z perspektywy dziecka.
Zapraszamy do obejrzenia projektu na stronie: www.bravebunchinindia.pl
Po koniec lipca 2021 na stronie www.bravebunchinindia.pl zostaną opublikowane scenariusze lekcji dla różnych grup wiekowych i o różnej tematyce.
Zapraszamy biblioteki do kontaktu w sprawie organizacji spotkań na podstawie projektu, z udziałem twórców i bohaterów. Nasz zespół ma ogromne doświadczenie w prowadzeniu takich spotkań, ponieważ odbyliśmy ich setki z poprzednim filmem i książką o Powstaniu Warszawski, (Fajna Ferajna-Powstanie Warszawskie oczami dzieci).
W 2022 roku projekt wzbogaci się o dwie publikacje książkowe: wznowienie książki Wiesława Stypuły pt. „W gościnie u dobrego maharadży” i powieść dla dzieci Moniki Kowaleczko-Szumowskiej.
Więcej informacji na naszych profilach społecznościowych:
FB: https://www.facebook.com/bravebunchinindia
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/brave_bunch_in_india/
Kontakt:
Monika Kowaleczko-Szumowska
Tel: 501548072
mszumowska@yahoo.com
Mat. pras.