27 kwietnia ruszyła nowa odsłona czytelni online IBUK Libra, która od ponad czternastu lat dostarcza akademickie, i nie tylko, publikacje do bibliotek zarówno naukowych, jak i publicznych. Platforma daje możliwość dostępu do książek online przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Co się zmieniło?
W blisko 600 bibliotekach w Polsce wszyscy czytelnicy mogą korzystać z nowej odsłony IBUKA Libry. - Prosimy nie regulować ekranów, to unowocześniona wersja platformy – zapewnia Piotr Kołacz przedstawiciel Wydawnictwa Naukowego PWN. Wyzwaniem było przeprowadzenie badań user experience, które trwały kilka miesięcy, a następnie testowanie całości przez grupę dwustu testerów. Przez dwa tygodnie stycznia osoby z całej Polski, w tym bibliotekarze, sprawdzali poprawność działania platformy. Nowa Libra to nowe karty użytkownika, które pozwalają w odmieniony sposób korzystać z czytelni online.
Na czym polega zmiana? Jeśli ktoś korzystał dotychczas z e-czytelni na przykład przez uczelnię, ale także przez bibliotekę wojewódzką, musiał przełączać się za każdym razem między zasobami obu. Obecnie wprowadzona została karta „Książki w moich bibliotekach”, gdzie użytkownik może przeszukiwać zasób, który wykupiły jego biblioteki. Jeśli dany tytułu nie jest dostępny, można przeglądać bazę ponad 45 000 tytułów w karcie „wszystkie książki”, a za pomocą funkcji „uzyskaj dostęp” m.in. sprawdzić, w której bibliotece w okolicy znajduje się poszukiwany tytuł lub zaproponować e-zakup w swojej.
Zalogowany może więcej
Aby wykorzystać pełną moc jaką daje platforma, warto założyć konto. Po zalogowaniu użytkownik:
Czym jest półka myIBUK?
Dodatkowo po zalogowaniu można przejść do wspomnianej półki myIBUK (wirtualnej półki z czytanymi książkami), w której znajdują się funkcjonalności doceniane od lat przez stałych bywalców serwisu. - Przyszli i obecni użytkownicy, w ramach zaawansowanych narzędzi pracy z tekstem, mogą robić notatki, wstawiać zakładki, dzielić się fragmentami z innymi zarejestrowanymi, kopiować gotowe opisy bibliograficzne, czy sprawdzać definicje w Encyklopedii PWN oraz Słowniku Języka Polskiego PWN poprzez funkcję „Baza wiedzy” – tłumaczy Zbigniew Jan Meller z zespołu IBUK Libra.
Jeśli użytkownik czuje się przywiązany do poprzedniej wersji Libry, może na stronie głównej wrócić do niej, korzystając z linku pod adresem wyszukiwarki internetowej. Strona działa także na tabletach i smartfonach. Czytelnik nie potrzebuje dodatkowych urządzeń takich jak czytelnik e-booków, aby korzystać w pełni z serwisu. Wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu obsługujące html5. W Librze nie pobieramy e-książki na urządzenie, ale czytamy ją online. Nie trzeba już pamiętać, na którym urządzeniu jest plik książki.
Dostawcą platformy jest Wydawnictwo Naukowe PWN. Oferta e-booków PWN, PZWL czy WNT jest dostępna wyłącznie w serwisach IBUK oraz IBUK Libra. Pełna baza tytułów zawiera ofertę 360 wydawców, więc liczba publikacji jest olbrzymia, a każdy czytelnik ma prawo sugerować zakup danego tytułu instytucji.
Jakie wsparcie otrzymują biblioteki?
Zespół IBUK Libra to cztery osoby odpowiadające za kontakt z bibliotekami i instytucjami we wszystkich województwach na terenie kraju. Biblioteki poza indywidualnymi wycenami umów, podpisywanych zwykle na 12 miesięcy, mogą także wejść do grupy bibliotek (opcja dla bibliotek pedagogicznych i publicznych), która od lat subskrybuje dostęp do serwisu lub zrzeszyć się w ramach nowej grupy by stać się stroną umowy z PWN jako konsorcjum. Jest to rozwiązanie pod instytucje, która nie dysponuje wysokim budżetem, a chcą odpowiadać na wyżej wymienione potrzeby czytelników. W celu znalezienia najbliższego konsorcjum działającego w okolicy można kontaktować się bezpośrednio z jednym z menedżerów ds. kluczowych klientów IBUKA Libry, który udzieli wyczerpujących informacji na temat aktualnej oferty i możliwości rozszerzenia konsorcjów już istniejących.
Każda instytucja dostaje w prezencie do umowy zasób nieodpłatnych e-publikacji, do których dostęp otrzymują użytkownicy w dniu podpisania umowy. - Bibliotekarz ma również wgląd do statystyk wykorzystywania zakupionego zasobu, przez co może suwerennie podejmować decyzje, w jaki sposób rozszerzać e-księgozbior w Librze, bądź jak zmieniać liczbę dostępów do danego tytułu oraz liczbę publikacji w kolejnych umowach – wyjaśnia Anna Radoszewska z zespół IBUK Libra.
Więcej szczegółów biblioteki znajdą pod adresem: libra.ibuk.pl/#zespol kontaktując się bezpośrednio z właściwym terytorialnie menedżerem do spraw kluczowych klientów IBUK Libra, bądź przechodząc do podstrony: https://libra.ibuk.pl/oferta-dla-bibliotek. W 2020 roku statystyki wykorzystania IBUKA Libry poszybowały w górę pięciokrotnie, gdyż w czasie lockdownu czytanie online były uznawane za bezpieczny sposób korzystania z zasobów bibliotecznych. Analitycy wskazują, że trendy nie znikną po zakończeniu pandemii, ponieważ rzesza czytelników przekonała się do wygodnego korzystania z cyfrowych lektur. Biblioteki, które są od lat z IBUKIEM Librą, wiedzą jak ważnym zasobem jest e-czytelnia czynna całą dobę.
Zapraszamy do korzystania z IBUKA Libry, wchodząc przez e-zasoby Twojej biblioteki lub bezpośrednio na Stronie platformy (https://bit.ly/3gE5xv3).
BG/ PWN