Poniedziałkowe spotkanie z poezją przyciągnęło do biblioteki wielu słuchaczy. W trakcie tego wieczoru mieli okazję wysłuchać wierszy m.in. Asnyka, Tuwima, Wasowskiego i Przybory w wykonaniu przyjaciół i bibliotekarzy z Zabierzowa. Ponadto ze swoim programem artystycznym wystąpili Renata Jaśkowska, Włodzimierz Mazoń i Łukasz Polus, których recital wywołał wiele wzruszeń.
Biblioteka na czas spotkania nie tylko aranżacją przestrzeni, ale także dzięki interpretacji poezji w którą zostało włożone serce i pasja śpiewających i recytujących stała się miejscem pozwalającym na chwilę refleksji. Być może chwile te zostaną w czytelnikach na dłużej i skłonią do sięgnięcia po tomiki wierszy. W trakcie spotkania już po raz trzeci zostały wręczone dyplomy „Super Czytaczy” osobom, które w ubiegłym roku przeczytały każda około 100 książek. Laureatami zostali: Anna Chochół, p. Monika Sauer, p. Ewa Mazur.
We wtorek naszą Gminę odwiedziła pisarka Marta Fox, której książki opisują, w sposób często bezpośredni, trudny okres dojrzewania i związane z nim dylematy. W spotkaniu uczestniczyła młodzież gimnazjalna z Białego Kościoła. Autorka bez trudu nawiązała kontakt z młodymi kobietami opowiadając zarówno o początkach swojego pisarstwa, jak również o bohaterach powieści i inspiracjach. Jej twórczość przestrzega przed nierozważnymi krokami i ukazuje ich konsekwencje. Można by wręcz powiedzieć, że jej książki są doskonałe dla dojrzewających młodych ludzi, których nurtuje wiele pytań, a nie zawsze mają odwagę , aby zadać je rodzicom.
Podczas spotkania MDKK młodzi czytelnicy rozmawiali na temat książki Rick’a Jordan’a „Zlodziej Pioruna”. Wartka akcja oraz ciekawe przygody głównego bohatera i jego przyjaciół wywarły tak wiele emocji wśród członków klubu, że polecają ja innym, a w bibliotece pojawiają się osoby, które chętnie prześledziłyby losy Percy’ego. Młodzież doskonale poradziła sobie z konkursem „Bądź najlepszy”. Największą ilość punktów zdobyli: Paweł Ciszewski, Karolina Hojda, Mateusz Kulesza, którzy w nagrodę otrzymali kubki Dyskusyjnego Klubu Książki. Była też możliwość aby wykazać się zdolnościami plastycznymi – każdy wykonał dla siebie unikatową zakładkę do książek, wykorzystując różne techniki i materiały.
W środę warsztaty ilustratorskie przeprowadziła Ola Cieślak. Zajęcia miały miejsce w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi i uczestniczyły w nich dzieci ze szkół w Bęble, Białym Kościele oraz Wielkiej Wsi. Drugoklasiści wysłuchali prelekcji uzupełnionej pokazem slajdów, dotyczącej graficznej części tworzenia książek. Dialog z dziećmi pozwolił dotrzeć do marzeń i pragnień, ulubionych czynności i na tej podstawie, pod czujnym okiem ilustratorki, korzystając z jej wskazówek wykonały okładki do książek o sobie. Rezultat tych działań był niezwykle satysfakcjonujący dla ilustratorki, która zauważyła, że uczestnicy mają niezwykle rozwiniętą wyobraźnię.
W czwartek odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne, pt. „Jak być królem własnych pazurów”, w których wzięły udział dzieci z I klasy SP w Bęble. Zajęcia polegające na znalezieniu sposobów radzenia sobie z agresją przeprowadziły studentki z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dzieci najpierw wyraziły swoją złość na kartkach, które zostały naklejone na wielki arkusz papieru. W ten sposób złość grupy została uwięziona i unieszkodliwiona. Następnie zostało odczytane opowiadanie o Krainie Smoków, w której Król atakował małe i niewinne smoki. Sytuacja zmieniła się, gdy Król nauczył się panować nad własnymi pazurami za pomocą silnej woli. Dzieci doszły do wniosku, że podobne problemy zdarzają się ludziom i choć jest to trudne, trzeba być „królem samego siebie”. Uczniowie narysowali dwa portrety króla, agresywnego i łagodnego oraz zdecydowały, któremu z nich potrzebne są nożyce, a który zasłużył na koronę. Grupa opracowała również receptę radzenia sobie ze złymi emocjami, wypuściła złość z nadmuchanych baloników. Zajęcia zakończyły się „iskierką” i rozdaniem każdemu dziecku książeczki.
W piątek biblioteka gościła p. Alicję Kubaszewską – aktorkę teatralną, która wprowadziła pierwszoklasistów z Wielkiej Wsi w świat teatru. Sposób przekazania wierszy połączony z grą aktorską wywołał u dzieci radość i uśmiech połączony ze zdumieniem. Lekcja żywego teatru uświadomiła dzieciom jak ważną rolę pełni bajka, ta czytana, która pobudza wyobraźnię bardziej niż ekranizacja.
Wszystkim osobom, które pomogły podczas organizacji tegorocznego Tygodnia Bibliotek serdecznie dziękujemy.
oprac. Joanna Patej, Aleksandra Nowak