"Nowoczesna biblioteka muzealna. Czytaj: rewitalizujemy, organizujemy, tworzymy" - pod takim hasłem, w Stacji Muzeum w Warszawie odbędzie się 3 września br. III Ogólnopolska Konferencja Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek Muzealnych
Stojąc w obliczu dynamicznych zmian w postrzeganiu bibliotek muzealnych jako instytucji kulturotwórczych, mających szeroki wpływ na otaczające środowisko oraz odgrywających szczególną rolę w społeczeństwie, serdecznie zapraszamy Państwa na III Konferencję Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek Muzealnych pt. Nowoczesna biblioteka muzealna. Czytaj: rewitalizujemy, organizujemy, tworzymy zorganizowaną przez Stację Muzeum oraz Sekcję Bibliotek Muzeów, Galerii i Instytucji Kultury przy ZG SBP.
Konferencja odbędzie się pod patronatem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Oddziału Mazowieckiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Patronem medialnym jest czasopismo „Bibliotekarz” oraz portal sbp.pl.
Intensyfikacja prac środowiska bibliotekarzy muzealnych i pracowników instytucji kultury w zakresie promocji działalności bibliotek muzealnych ma na celu zawrócenie uwagi na problemy tej grupy zawodowej. Zaowocowały one powołaniem w grudniu 2020 roku Sekcji Bibliotek Muzeów, Galerii i Instytucji Kultury przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Jednymi z głównych zadań sekcji są: promowanie i wzmacnianie kompetencji i rozwoju zawodowego bibliotekarzy muzealnych i pracowników bibliotek muzeów, galerii i instytucji kultury, nawiązywanie i rozwijanie regularnych i ścisłych kontaktów mających na celu wzajemne wspieranie się oraz wymiana wiedzy i dobrych praktyk.
Organizowana konferencja jest już kolejną odsłoną spotkań bibliotekarzy muzealnych. W tym roku pochylimy się nad hasłem tzw. nowoczesności w bibliotece. Jak powszechnie wiadomo, problemem bibliotek muzealnych jest w głównej mierze anachroniczność, niedoinwestowanie, a także ich skomplikowana sytuacja prawno-organizacyjna, pozostająca w gestii instytucji macierzystej, tj. muzeum. Muzea przechodzą obecnie transformację w wielu obszarach swojej działalności, również w zakresie organizacyjnym i infrastrukturalnym. W ostatnich latach obserwujemy wiele takich przemian, powstają nowe placówki muzealne, stare ulegają rewitalizacji, a niektóre z nich zostają zlikwidowane. Z tymi zmianami muszą zmierzyć się również biblioteki muzealne, będące integralną częścią każdego muzeum.
Na konferencji spróbujemy odpowiedzieć zatem na pytanie, co tak naprawdę kryje się pod hasłem "nowoczesna biblioteka muzealna", mając na względzie zarówno podłoże formalne, organizacyjne, a także zagospodarowanie przestrzeni oraz jej funkcjonalność. Pragniemy, by konferencja stała się platformą wymiany doświadczeń w tym zakresie, bowiem niektóre biblioteki mają te zmiany za sobą, wiele natomiast stoi przed tym wyzwaniem, a jeszcze inne są tworzone od podstaw. Nasze rozważania będą zatem ogniskować wokół trzech zagadnień wymienionych w tytule konferencji: rewitalizujemy, organizujemy, tworzymy.
Serdecznie zachęcamy do udziału!!!
Terminarz konferencji:
Propozycje wystąpień wraz z abstraktami (max. 1000 znaków oraz krótki biogram autora) proszę przesyłać do 30 czerwca 2021 r. na adres sekcja.bmgik@gmail.com
Zgłoszenia uczestników bez wystąpień - do 31 lipca 2021 r.
Sekcja Bibliotek Muzeów, Galerii i Instytucji Kultury
przy Zarządzie Głównym
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich