Polecamy

30 rocznica śmierci Władysława Bieńkowskiego

Data dodania: 15.04.2021

30 rocznica śmierci Władysława Bieńkowskiego

15 kwietnia 2021 r. mija 30. rocznica śmierci Władysława Bieńkowskiego (1906-1991), socjologa, działacza politycznego i państwowego, dyrektora Biblioteki Narodowej, posła na Sejm PRL, publicysty.

Urodził się w Łodzi w rodzinie robotniczej, studiował na Uniwersytecie Warszawskim polonistykę, historię i filozofię. Działał w młodzieżowych organizacjach lewicowych, pisywał recenzje do czasopism literackich, przez blisko 10 lat kierował biblioteką Monopolu Spirytusowego. W czasie wojny początkowo przebywał na Kresach, pracował m.in. jako nauczyciel w szkole w zachodniej Białorusi, od 1942 r. w Warszawie był członkiem Gwardii Ludowej i Armii Ludowej, redagował czasopisma konspiracyjne, walczył w powstaniu warszawskim. W 1945 r. został wiceministrem oświaty, a od 1948 do 1956 r. kierował Biblioteką Narodową. W latach 1956-1959 był ministrem oświaty, później wiceprzewodniczący Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Od lat 60. XX w. krytyk realnego socjalizmu, w latach 70. ub. w. związał się z demokratyczną opozycją, wspierał Komitet Obrony Robotników, był członkiem założycielem Towarzystwa Kursów Naukowych.

Jako dyrektor dążył do podniesienia znaczenia i prestiżu BN, przyczynił się do wzrostu jej budżetu oraz liczby etatów, co pozwoliło usprawnić działalność, podjęto nowe zadania, znacznie zwiększyła się liczba zbiorów, wypożyczeń i udzielanych informacji. Biblioteka zaczęła przejmować różnorodne funkcje ogólnokrajowe, centralne, koordynacyjne (np. centrum bibliografii i informacji naukowej), spełniać je miały powstające nowe agendy m.in. Instytut Książki i Czytelnictwa, Stacja Mikrofilmowa, Ośrodek Opieki nad Dawną Książką, Dział Teorii Bibliografii, Dział Informacji Naukowej i Poradnictwa, Dział Katalogów Centralnych. W tym okresie znacznie zwiększyła się produkcja wydawnicza, rozpoczęto wydawanie „Bibliografii Zawartości Czasopism”, zaczęły się ukazywać roczniki „Literatura Piękna” i „Ruch Wydawniczy w Liczbach”. W czasie dyrekcji Bieńkowskiego został opracowany statut BN, zaczęła działać Rada Naukowa. Zostały wznowione kontakty z Międzynarodową Federacją Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA), dyrektor na czele polskiej delegacji uczestniczył w 1955 r. w kongresie organizacji, na którym wygłosił referat Charakter i zadania Biblioteki Narodowej. Niektóre idee i koncepcje dotyczące kształtu BN, które przedstawił – po przedyskutowaniu z bibliotekarzami – w wydanej anonimowo broszurze Biblioteka Narodowa 1949. Zadania i problemy, miały wpływ na jej rozwój przez wiele lat. Włączał się w sprawy całego środowiska bibliotekarskiego, uczestnicząc w pracach ówczesnego Związku Bibliotekarzy i Archiwistów Polskich. Wszedł w skład Komisji Statutowej opracowującej nowy statut, był w Prezydium Walnego Zebrania Delegatów, na którym Związek został przekształcony w Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Był autorem wielu publikacji m.in. Powstanie warszawskie, Polityka Watykanu wobec Polski, Nauka o Polsce współczesnej, O pseudo-nauce bibliologii i o najpilniejszych zadaniach bibliografii, Rewolucji ciąg dalszy. Od końca lat 60. XX w. publikował poza cenzurą m.in. w Instytucie Literackim w Paryżu, paryskiej „Kulturze” i krajowych wydawnictwach podziemnych, za co został usunięty z partii.

E.B.

Zob. też:
Chamerska Halina: Dyrektor Biblioteki Narodowej w trudnych latach 1948-1956 – Władysław Bieńkowski. W: Organizatorzy i inspiratorzy. Warszawa: SBP 1997, s. 30-40 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych; t. 5)
Chamerska Halina: Władysław Bieńkowski. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement II. Warszawa: SBP 2000, s. 22


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP