Zapraszamy do korzystania z oferty Wojewódzkiej Biblioteki w Łodzi. Biblioteka wypożycza siążki na zewnątrz z Działu Udostępniania Zbiorów (Wypożyczalnia), Działu Zbiorów Audiowizualnych, Działu Dziecięcego:
Z pomocy pracowników Działu Informacji Naukowej oraz usług kserograficznych i skanowania można korzystać w godzinach otwarcia Biblioteki.
Zamknięte dla czytelników zostają: Czytelnia Główna, Czytelnia Działu Zbiorów Audiowizualnych, Czytelnia Działu Zbiorów Specjalnych, Czytelnia Działu Zbiorów Regionalnych.
W soboty Biblioteka jest nieczynna.
Zachęcamy do korzystania z usługi zdalnych kwerend. Jeśli czytelnicy poszukują informacji z książek i czasopism dostępnych w naszej Bibliotece czy gromadzą materiały do prac maturalnych, magisterskich itp. nie są pozostawieni sami sobie - pracownicy Biblioteki służą pomocą - zdalnie. Chcemy, żeby użytkownicy jak najmniej odczuwali skutki zamknięcia Biblioteki (>>szczegóły)
Ponadto zapraszamy do korzystania z szerokiej oferty kulturalnej przygotowywanej przez naszą Bibliotekę - dostępnej online. Organizujemy wirtualne wystawy, spotkania autorskie, gry na smartfony… Już wkrótce będzie można spotkać się w sieci m. in. z Joanną Olech, Marcinem Szczygielskim, Tomaszem Grzywaczewskim, Anną Dziewit-Meller, Justyną Sobolewską, Zosią Papużanką, Michałem Rusinkiem czy wziąć udział w sesji popularnonaukowej poświęconej Janowi Sztaudyngerowi z okazji obchodów 50. rocznicy śmierci poety.
Wszystkim lubiącym gry i literaturę polecamy przygotowane przez nas gry na smartfony.
Można w nie grać bezpłatnie i bezpiecznie, bo bez wychodzenia z domu (>> więcej)
Zapraszamy także do oglądania wystaw online przygotowywanych w oparciu o nasze zbiory (>> więcej)
Zapraszamy również do serfowania po zasobach Biblioteki Cyfrowej Regionalia Ziemi Łódzkiej oraz „Literackiej Mapie Województwa Łódzkiego”.
Od lat tworzymy dostępną w sieci Bibliotekę Cyfrową Regionalia Ziemi Łódzkiej. Biblioteka udostępnia wszystkim zainteresowanym bezpłatnie i legalnie ponad 90 tysięcy obiektów - książek, czasopism, unikalnych fotografii, rękopisów, map... Są to nasze najcenniejsze zbiory, online można czytać m. in. jedną z najstarszych książek o Łodzi "Opis miasta Łodzi pod względem historycznym, statystycznym i przemysłowym" Oskara Flatta z 1853 r., najstarsze łódzkie czasopismo pt. „Łódzkie Ogłoszenia – Lodzer Anzeiger” z 1863 roku oraz jego kontynuację „Lodzer Zeitung”. Polskojęzyczną prasę z przełomu XIX i XX wieku reprezentuje gazeta pt. „Rozwój”. Można też zapoznać się z zawartością tygodnika społeczno-literackiego „Odgłosy” z lat 1958-1992, czy też z „Dziennikiem Łódzkim” – zdigitalizowanym do roku 1990. Niezmienną popularnością cieszy się dawna Łódź na starej fotografii i pocztówce.
Literacka Mapa Województwa Łódzkiego składa się z dwóch integralnych części: „Śladami Twórców” i „Tropem Fabuły”. Pierwsza z nich prezentuje ślady obecności i działalności pisarzy, poetów, dramaturgów: miejsca, w których mieszkali, tworzyli swe dzieła, w których wypoczywali bądź odwiedzali. Druga część mapy „Tropem Fabuły” ukazuje punkty usytuowane na terenie województwa łódzkiego, które opisane zostały w tekstach literackich. Są to np.: miejscowości, dzielnice, place, ulice, budynki, parki, rzeki… W tej części mapy rejestrowane są utwory wg podziału literatury na rodzaj (proza, poezja, dramat) i gatunek (powieść, opowiadanie), a także ze względu na wiek czytelnika (dla dorosłych, dzieci i młodzieży). Zbierane są tu również nazwiska autorów, którzy usytuowali miejsca akcji swoich utworów na terenie ziemi łódzkiej. Użytkownik może poruszać się szlakiem różnych wątków: kryminalnych, miłosnych, kulinarnych, historycznych i wielu innych. Wszystkim zainteresowanym literackimi ciekawostkami polecamy surfowanie online po mapie tworzonej przez Dział Zbiorów Regionalnych. W województwie łódzkim tętni życie literackie!
Dbając o czytelnika przedkładającego lekturę online ponad formę tradycyjną wykupiliśmy dostęp do prawie 2 tys. pozycji w wirtualnej czytelni Ibuk Libra. Każdy czytelnik naszej Biblioteki może bezpłatnie i legalnie surfować po tej platformie.
Zapraszamy do wypożyczania książek i korzystania z oferty online naszej Biblioteki!
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi