Polecamy

WBP w Łodzi pozostaje otwarta

Data dodania: 31.03.2021

WBP w Łodzi pozostaje otwarta

Zapraszamy do korzystania z oferty Wojewódzkiej Biblioteki w Łodzi. Biblioteka wypożycza siążki na zewnątrz z Działu Udostępniania Zbiorów (Wypożyczalnia), Działu Zbiorów Audiowizualnych, Działu Dziecięcego:

  • pon.-wt. w godz. 8.00-15.00
  • śr.-pt. w godz. 12.00-19.45

Z pomocy pracowników Działu Informacji Naukowej oraz usług kserograficznych i skanowania można korzystać w godzinach otwarcia Biblioteki.

Zamknięte dla czytelników zostają: Czytelnia Główna, Czytelnia Działu Zbiorów Audiowizualnych, Czytelnia Działu Zbiorów Specjalnych, Czytelnia Działu Zbiorów Regionalnych.

W soboty Biblioteka jest nieczynna.

Zachęcamy do korzystania z usługi zdalnych kwerend. Jeśli czytelnicy poszukują informacji z książek i czasopism dostępnych w naszej Bibliotece czy gromadzą materiały do prac maturalnych, magisterskich itp. nie są pozostawieni sami sobie -  pracownicy Biblioteki służą pomocą - zdalnie. Chcemy, żeby użytkownicy jak najmniej odczuwali skutki zamknięcia Biblioteki (>>szczegóły)

Ponadto zapraszamy do korzystania z szerokiej oferty kulturalnej przygotowywanej przez naszą Bibliotekę - dostępnej online. Organizujemy wirtualne wystawy, spotkania autorskie, gry na smartfony… Już wkrótce będzie można spotkać się w sieci m. in. z Joanną Olech, Marcinem Szczygielskim, Tomaszem Grzywaczewskim, Anną Dziewit-Meller, Justyną Sobolewską, Zosią Papużanką, Michałem Rusinkiem czy wziąć udział w sesji popularnonaukowej poświęconej Janowi Sztaudyngerowi z okazji obchodów 50. rocznicy śmierci poety.

Wszystkim lubiącym gry i literaturę polecamy przygotowane przez nas gry na smartfony.

Można w nie grać bezpłatnie i bezpiecznie, bo bez wychodzenia z domu (>> więcej)

  • „Boska… gra” zainspirowana została „Boską komedią” Dantego z okazji przypadającej w tym roku 700. rocznicy śmierci Dantego Alighieri oraz powstania poematu "Boska komedia". Gracz odbywa literacką wędrówkę po Piekle, Czyśćcu i Raju.
  • Literacki surfing to prawdziwy wirtualny spacer literacki po Łodzi. Można na nim spotkać wybitnych pisarzy i poetów związanych z regionem łódzkim – m. in. Juliana Tuwima, Marię Konopnicką, Jana Sztaudyngera, Władysława Reymonta i wraz z nimi odkrywać literackie tajemnice.
  • Z KSIĄŻKĄ DOOKOŁA ŚWIATA gra zaprasza do odbycia podróży razem z Bibliofagiem, sympatycznym molem książkowym, który właśnie wygrał na loterii rejs dookoła świata i może zabrać graczy ze sobą. Powstała także druga część gry „Z książką dookoła świata 2 - Mól książkowy na kwarantannie”. Tym razem bohater gry – Bibliofag – przeżywa różne przygody odbywając kwarantannę domową.
  • „Łowca autografów” – graczom proponujemy wirtualną podróż przez wszystkie powiaty regionu łódzkiego, ukazując ich atrakcyjność i przytaczając niekoniecznie powszechnie znane ciekawostki.

Zapraszamy także do oglądania wystaw online przygotowywanych w oparciu o nasze zbiory (>> więcej)

Zapraszamy również do serfowania po zasobach Biblioteki Cyfrowej Regionalia Ziemi Łódzkiej oraz „Literackiej Mapie Województwa Łódzkiego”.

Od lat tworzymy dostępną w sieci Bibliotekę Cyfrową Regionalia Ziemi Łódzkiej. Biblioteka udostępnia wszystkim zainteresowanym bezpłatnie i legalnie ponad 90 tysięcy obiektów - książek, czasopism, unikalnych fotografii, rękopisów, map... Są to nasze najcenniejsze zbiory, online można czytać m. in. jedną z najstarszych książek o Łodzi "Opis miasta Łodzi pod względem historycznym, statystycznym i przemysłowym" Oskara Flatta z 1853 r., najstarsze łódzkie czasopismo pt. „Łódzkie Ogłoszenia – Lodzer Anzeiger” z 1863 roku oraz jego kontynuację „Lodzer Zeitung”. Polskojęzyczną prasę z przełomu XIX i XX wieku reprezentuje gazeta pt. „Rozwój”. Można też zapoznać się z zawartością tygodnika społeczno-literackiego „Odgłosy” z lat 1958-1992, czy też z „Dziennikiem Łódzkim” – zdigitalizowanym do roku 1990. Niezmienną popularnością cieszy się dawna Łódź na starej fotografii i pocztówce.

Literacka Mapa Województwa Łódzkiego składa się z dwóch integralnych części: „Śladami Twórców” i „Tropem Fabuły”. Pierwsza z nich prezentuje ślady obecności i działalności pisarzy, poetów, dramaturgów: miejsca, w których mieszkali, tworzyli swe dzieła, w których wypoczywali bądź odwiedzali. Druga część mapy „Tropem Fabuły” ukazuje punkty usytuowane na terenie województwa łódzkiego, które opisane zostały w tekstach literackich. Są to np.: miejscowości, dzielnice, place, ulice, budynki, parki, rzeki… W tej części mapy rejestrowane są utwory wg podziału literatury na rodzaj (proza, poezja, dramat) i gatunek (powieść, opowiadanie), a także ze względu na wiek czytelnika (dla dorosłych, dzieci i młodzieży). Zbierane są tu również nazwiska autorów, którzy usytuowali miejsca akcji swoich utworów na terenie ziemi łódzkiej. Użytkownik może poruszać się  szlakiem różnych wątków: kryminalnych, miłosnych, kulinarnych, historycznych i wielu innych. Wszystkim zainteresowanym literackimi ciekawostkami polecamy surfowanie online po mapie tworzonej przez Dział Zbiorów Regionalnych. W województwie łódzkim tętni życie literackie!

Dbając o czytelnika przedkładającego lekturę online ponad formę tradycyjną wykupiliśmy dostęp do prawie 2 tys. pozycji w wirtualnej czytelni Ibuk Libra. Każdy czytelnik naszej Biblioteki może bezpłatnie i legalnie surfować po tej platformie.

Zapraszamy do wypożyczania książek i korzystania z oferty online naszej Biblioteki!


Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP