W bibliotece Wolne Lektury ukazał się nowy przekład „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupéry’ego z ilustracjami autora. To pierwsze tłumaczenie, które zostało udostępnione na wolnej licencji i jest teraz dostępne dla wszystkich bez ograniczeń. Dzięki temu uczniowie w całej Polsce zyskali możliwość przeczytania książki zupełnie za darmo.
Przekładu dla internetowej biblioteki Wolne Lektury dokonała znana tłumaczka z języka angielskiego i francuskiego Agata Kozak. Całość została sfinansowana dzięki wsparciu darczyńców.
Nowe wydanie, opatrzone ilustracjami z oryginalnego wydania, zostało opublikowane na Licencji Wolnej Sztuki. Oznacza to, że można je zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować. Więcej o zasadach wykorzystywania plików udostępnionych przez Wolne Lektury można przeczytać tutaj.
Biblioteka internetowa Wolne Lektury z każdym rokiem przyciąga coraz więcej czytelników. W swoich zasobach ma już ponad 5600 utworów, w tym większość lektur szkolnych, i stale rozszerza swoją ofertę. W okresie lockdownu stanowiła kluczową infrastrukturę dla uczniów i nauczycieli. Potwierdzają to statystyki. Liczba odwiedzin biblioteki w marcu 2020 r. podwoiła się w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku i wyniosła 2,3 mln.
Całość tłumaczenia udało się sfinansować ze zbiórki, którą fundacja Nowoczesna Polska przeprowadziła w lipcu i sierpniu 2020 r. Razem z nim został opublikowany audiobook w interpretacji Katarzyny Faszczewskiej, którego nagranie powstało we współpracy z Biblioteką Narodową.
"Mały Książę” to jedna z najpopularniejszych książek na całym świecie, która doczekała się już przekładów na ponad 170 języków. Tylko w Polsce pojawiło się dotąd ponad 20 tłumaczeń, nie licząc przekładów na gwary i dialekty. Wiele adaptacji filmowych, teatralnych, a także komiksowych świadczy o niesłabnącej popularności dzieła Saint-Exupéry’ego. Od wielu lat „Mały Książę” znajduje się w podstawie programowej szkół podstawowych. Obecnie to lektura obowiązkowa klas VII-VIII.
Mat. pras. / Wolne Lektury