Książka jest pretekstem do budowania relacji, nauki identyfikacji i nazywania emocji, do stwarzania przestrzeni do prawdziwej rozmowy. Treść to punkt wyjścia. W myśl za tą ideą powstał nowy program edukacyjny Fundacji Zaczytani.org we współpracy z Alior Bankiem.
Książka jest tylko początkiem!
Fundacja Zaczytani.org organizuje autorskie szkolenia z bajkoterapii, a wolontariusze fundacji w ramach Zaczytanej Akademii prowadzą regularne spotkania bajkoedukacyjne z dziećmi w szpitalach i domach dziecka w 13 polskich miastach. Nauka budowania jakościowych relacji to jeden z celów statutowych fundacji, a bajkoterapia jest narzędziem, który ten cel umożliwia.
– Po raz pierwszy w naszej historii postanowiliśmy pójść o krok dalej. Stworzyć bajki edukacyjne, dzięki którym rodzice, opiekunowie czy nauczyciele poznają prawdziwą moc opowieści. Oprócz samej treści bajek przygotowaliśmy wartościowe materiały dodatkowe – mówi Michał Stępień z Fundacji Zaczytani.org.
Czytaj, rozmawiaj, baw się
Metoda bajkoterapii składa się z trzech elementów: czytania, omawiania i ćwiczenia. Bajki edukacyjne stworzone wraz z Alior Bankiem to kompleksowy materiał ułatwiający budowanie relacji z dzieckiem. Część merytoryczna – przygotowana we współpracy z psychologiem i terapeutą dziecięcym, a także ekspertem porozumienia bez przemocy (NVC) – wprowadza w świat bajkoterapii i podaje instrukcję, jak pracować z książką. Dorośli czytelnicy znajdą tu podpowiedzi, jak rozmawiać z dzieckiem o przeczytanej treści, aby poznać jego emocje, pomóc mu je nazwać oraz odkryć, z którymi bohaterami utożsamia się dziecko. Dodatkowo zostały zaproponowane zabawy, które pomogą dziecku lepiej przyswoić przeczytaną treść.
Bajki zostały napisane przez duet w składzie: Boguś Janiszewski (tekst) i Max Skorwider (ilustracje), czyli kolektyw autorski Katastrofa. Są to autorzy popularno-naukowych książek dla dzieci z rysem humorystycznym. Ich najgłośniejsze tytuły to m.in. „Ekonomia”, „Mózg” czy „Polityka” – wszystko z mocno obiecującym podtytułem: „To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)”.
Nie taki tablet straszny, jak go malują
Trzy bajki edukacyjne mają jeden temat przewodni odpowiadający celom edukacyjnym Alior Banku: NOWE TECHNOLOGIE. Autorzy bajek zabierają czytelników w pełen humoru świat zwierząt zamieszkujących sawannę. Tak, tam też dotarły nowe technologie! Wężyca Ulka szuka informacji w internecie, słoń Bolek ma problem z uzależnieniem od tabletu, a żółwica Justyna prowadzi bloga. Zwierzaki uczą się mądrze korzystać z cyfrowej rzeczywistości, pokazując czytelnikom, w jaki sposób wpływa to na nasze zachowania, emocje i komunikację z innymi.
Bajki zostały napisane z myślą o dzieciach w wieku 7-10 lat, ale rozbawią i maluchy, i dorosłych! Z kolei narzędzia związane z bajkoterapią można z powodzeniem stosować w pracy z dziećmi w wieku od 3 do 12 lat.
Bajki w formie elektronicznej zostały przekazane do wszystkich szkół podstawowych w Polsce, do szkół specjalnych, a także do domów kultury i wybranych placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Pobierz bajki bezpłatnie!
Wszystkie trzy bajki edukacyjne miały swoją premierę 8 września – w dniu rozpoczęcia Wielkiej Zbiórki Książek, corocznej kampanii społecznej Fundacji Zaczytani.org.
Bajki można bezpłatnie pobrać w wersji elektronicznej na stronie www.bajki.zaczytani.org.
Dostępne są wersje z kolorowymi ilustracjami oraz wersje ekologiczne – w odcieniach szarości, bez ilustracji.
Mat. pras. /Fundacja Zaczytani.org