Polecamy

30 rocznica śmierci Emilii Białkowskiej

Data dodania: 30.09.2020

30 rocznica śmierci Emilii Białkowskiej

30 września 2020 r. mija 30. rocznica śmierci Emilii Białkowskiej (1908-1990), bibliotekarki, współorganizatorki sieci bibliotek szkolnych i pedagogicznych. Należała do grona światłych osób,  jak Adam Łysakowski, Ksawery Świerkowski, Zofia Hryniewicz, którzy już przed wojną pracowali nad ustaleniem organizacji poszczególnych typów bibliotek polskich.  Emilia Białkowska miała znaczący udział w organizacji i rozwoju bibliotekarstwa szkolnego.

Emilia Białkowska (z d. Markiewicz) urodziła się 20 listopada 1908 r. w Krośnie. Ukończyła  studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim (1934). Wcześniej podjęła pracę jako nauczycielka w Gimnazjum Unii Lubelskiej w Lublinie, jednocześnie kierowała  Biblioteką Pedagogiczną w Lublinie. O przeniesieniu jej do Ministerstwa Oświaty i powierzeniu kolejnych stanowisk, od wizytatora do naczelnika Wydziału Bibliotek Szkolnych i Pedagogicznych w Naczelnej Dyrekcji Bibliotek, zadecydowała wysoka ocena pracy zawodowej. Jej  osiągnięcia wiążą się przede wszystkim z ustawodawstwem bibliotecznym. Koncepcje funkcjonowania bibliotek  szkolnych i bibliotekarzy szkolnych, ich obowiązków i kształcenia, przełożone na akty prawne, zostały  poprzedzone  znajomością krajowej  sieci  bibliotecznej oraz rozpoznaniem znaczenia książki i czytelnictwa w procesie wychowania  i edukacji. Można powiedzieć, że przyczyniła się do ukształtowania i udoskonalenia form  organizacyjnych bibliotek szkolnych. Przygotowała podstawy programowe kształcenia bibliotekarzy szkolnych. Organizowała  kursy bibliotekarskie w POKB w Jarocinie i w POKKB w Warszawie i jego filiach. Była współautorką skryptów i podręczników dotyczących organizacji i metod pracy bibliotek szkolnych, gromadzenia księgozbiorów oraz pracy pedagogicznej z czytelnikiem. Była redaktorką dzieła Biblioteka szkolna : przewodnik dla bibliotekarza (wyd. 2, 1977). Opracowała projekty lekcji bibliotecznych. Doprowadziła do ustanowienia stanowiska bibliotekarza szkolnego i określenia jego pragmatyki zawodowej. Jest autorką wielu artykułów  w czasopismach, współautorką  publikacji poświęconych roli książki w systemie oświaty. 

W 1931 r. założyła i prowadziła  Koło Związku Bibliotekarzy w Lublinie. Po wojnie działała w ZBiAP, SBP, w ZG ZNP. Uczestniczyła w pracach  Państwowej Rady Bibliotecznej przy Ministrze Kultury i Sztuki. Była osobą konsekwentnie realizującą plany zawodowe, obdarzoną ogromną siłą charakteru i energią w działaniu.  

K.K.

Zob. też:
Niemczykowa Aleksandra: Emilia Białkowska (1908-1990). W: Entuzjastki bibliotekarstwa dziecięcego. Warszawa: SBP, 1999, s. 155-161 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; nr 6)
Wasilewska Władysława: Emilia Białkowska. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement II. Warszawa: SBP, 2000, s. 20-21


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP