Polecamy

35 rocznica śmierci Kazimiery Ankudowiczowej

Data dodania: 27.08.2020

35 rocznica śmierci Kazimiery Ankudowiczowej

27 sierpnia mija 35. rocznica śmierci dr Kazimiery Ankudowiczowej (1922-1985, z d. Wawerskiej), polonistki, redaktorki w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik” (1954-1956), od 1957 r. związanej z Instytutem Książki i Czytelnictwa (IKiCz) Biblioteki Narodowej (BN). Po 15 latach doświadczeń zdobytych w Instytucie i własnych pracach badawczych zajęła się rekonstrukcją i unowocześnieniem szkolnictwa bibliotekarskiego na poziomie pomaturalnym.

Jej prace badawcze prowadzone w IKiCz koncentrowały się na czytelnictwie mieszkańców małych miast, młodzieży wiejskiej oraz wśród społeczności terenów uprzemysłowionych. Potrzeby czytelnicze tych środowisk konfrontowane były z pracą i zasobami miejscowych bibliotek publicznych. Wyniki badań, w których uczestniczyła, ukazywały się w latach 1959-1973, głównie w publikacjach BN, m.in. Biblioteki i czytelnicy w wybranych małych miastach (praca doktorska, 1968 r.) oraz w pracach zbiorowych pracowników IKiCz, a także w czasopismach. Poza pracami badawczymi prowadziła szkolenia i konsultacje na krajowych seminariach oraz konwersatoriach, brała udział w konferencjach krajowych i zagranicznych.

Na początku lat siedemdziesiątych jej zainteresowania zawodowe zdominowały zagadnienia szkolnictwa bibliotekarskiego, głównie na poziomie policealnym. Analizowała m.in. działalność Państwowego Ośrodka Korespondencyjnego Kształcenia Bibliotekarzy (POKKB), założonego w 1953 r. przez Kazimierza Maja. Koncentrowała się głównie na programach nauczania. W 1972 r. objęła kierownictwo POKKB i rozpoczęła gruntowną modernizację tej instytucji. Młodzi pracownicy zostali wsparci przez ekspertów z IKiCz BN, opracowano nowe programy szkolenia, wymieniono kadrę współpracowników we wszystkich filiach w kraju. Jako konsultantów zaangażowano m.in. wykładowców bibliotekoznawstwa z uczelni wyższych. Rozpoczęto przygotowywanie i edycję pomocy dydaktycznych dla wykładowców i kursantów. Dzięki staraniom Kazimiery Ankudowiczowej w 1976 r. POKKB przekształcone zostało w Centrum Ustawicznego Kształcenia Bibliotekarzy wraz z jego integralną częścią - Policealnym Studium Bibliotekarskim Zaocznym (z 15 filiami przy wojewódzkich bibliotekach publicznych).

Kazimiera Ankudowiczowa osobiście wizytowała wszystkie filie, uczestniczyła w zajęciach i omawiała je z wykładowcami. Organizowano dla nich konferencje metodyczne, wprowadzano także nowe tematy wykładów (np.: „Książka i biblioteka w środowisku”, „Podstawy nauk o kulturze”). Z jej inicjatywy do programów włączono tematykę automatyzacji bibliotek, czytelnictwa, socjologii, kultury. Promowała swoją wizję nowoczesnego kształcenia bibliotekarzy także na krajowych zjazdach bibliotekarzy, by przekazać ją szerokiej grupie zawodowej. W 1978 r. odznaczono ją nagrodą I stopnia Ministra Oświaty i Wychowania. W 1979 r. przeszła na emeryturę. Zmarła 25 sierpnia 1985 r.

H. Ł.

Zob. też:
Chruścińska Jadwiga, Pietrulewicz Danuta: Wizja nowoczesnego kształcenia bibliotekarzy – Kazimiera Ankudowiczowa. W: Śladami edukacji bibliotekarskiej. Warszawa: SBP 1995, s. 9-17 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; nr 4)
Lewicki Józef: Centrum Ustawicznego Kształcenia Bibliotekarzy. 40 lat w służbie bibliotekarstwa polskiego. „Poradnik Bibliotekarza” 1994, nr 5, s. 6-13


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP