Polecamy

VI. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Pióro Pegaza 2020

Data dodania: 16.07.2020

 VI. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Pióro Pegaza 2020

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie ogłasza VI. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Pióro Pegaza w 2020 roku. Przewodnim tematem tegorocznej edycji jest napisanie wiersza związanego z postacią lub twórczością Jerzego Pleśniarowicza, w ramach uświetnienia obchodów 100. lecia urodzin poety, tłumacza literatury białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, słowackiej i czeskiej, reżysera teatralnego i radiowego, animatora kultury i „rzeszowianina z wyboru”.


„… a ja zbłąkany wśród cyfr   
płaczę atramentowymi łzami”
Jerzy Pleśniarowicz Liryka


Celem konkursu jest upamiętnienie sylwetki Jerzego Pleśniarowicza — poety i animatora życia kulturalnego w Rzeszowie, podkreślenie wyjątkowości położenia Podkarpacia jako „tygla kultur”, doskonalenie warsztatu poetyckiego, ukazanie poezji niepokojów współczesnego człowieka i stworzenie okazji do artystycznej konfrontacji oraz promowanie talentów literackich.

Konkurs ma charakter otwarty, w poetyckie szranki mogą stanąć zarówno doświadczeni twórcy, jak i ci, którzy do tej pory pisali wyłącznie „do szuflady”. 

Warunkiem jest przesłanie pracy zgodnie z wymaganiami zawartymi w Regulaminie – nigdy nie publikowanego, ani nie nagrodzonego utworu, napisanego w języku polskim. Pozostałe szczegóły, Regulamin oraz Karta Zgłoszenia są dostępne na stronie www.wimbp.rzeszow.pl

Termin przesyłania prac: 30 września 2020 r. (decyduje data stempla pocztowego).

Jerzy Pleśniarowicz w latach 1952-1974 (z przerwą od kwietnia 1954 r. do maja 1955 r.), był kierownikiem literackim Teatru Ziemi Rzeszowskiej (od 1957 r. Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie). W sezonie 1966/67 był równocześnie doradcą literackim Teatru im. Osterwy w Lublinie. W 1955 r. zamieszkał na stałe w Rzeszowie. Współpracował z rzeszowską rozgłośnią Polskiego Radia, m.in. jako adaptator i reżyser słuchowisk, emitowanych także na antenie ogólnopolskiej, z Wojewódzkim Domem Kultury, redakcjami „Nowin Rzeszowskich”, „Nowin Tygodnia” i „Widnokręgu”. Badał i opisywał tradycje teatralne Rzeszowa i regionu, co zaowocowało monografią Kartki z dziejów rzeszowskiego teatru (1985).

 

Przygotował dla rzeszowskiej sceny i 18 innych teatrów, a także Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji, adaptacje oraz przekłady dramatów (18 realizacji scenicznych, 18 radiowych, 4 telewizyjne). Był współinicjatorem Rzeszowskich Spotkań Teatralnych (organizowanych od 1961 r.). Wchodził
w skład kolegiów redakcyjnych dwutygodnika społeczno-kulturalnego „Kamena” (Lublin, 1962-1964), „Kwartalnika Rzeszowskiego” (1967-1968) i miesięcznika „Profile” (Rzeszów, 1969-1972). Był prezesem – założycielem Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich (1967) oraz autorem antologii Wiersze z Rzeszowskiego (1974).


Redakcja
Mat. pras. WiMBP w Rzeszowie


 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP