Zakończyła się siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Rabka Festival 2020”. Wydarzenie odbyło się w dniach 8-11 lipca br. pod honorowym patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
W ramach Festiwalu odbyły się:
„na żywo”:
w Internecie
dostępne przez najbliższy rok na stronach festiwalu: www.rabkafestival.pl i www.facebook.com/rabkafestival
Mimo pandemii, w warunkach specjalnych, Rabka Festival 2020 przebiegł zgodnie z planem. Odbyły się wszystkie przygotowane wydarzenia. A właściwie trwają cały czas, ponieważ dostępne są w sieci i liczba ich odbiorców cały czas rośnie.
Część spotkań odbyła się „na żywo” w otwartej przestrzeni. Dla uczestników przygotowano 1000 pomarańczowych maseczek z logo festiwalu oraz 1000 specjalnie zaprojektowanych długopisów i notesów z wyrywanymi karteczkami – tak, żeby każdy dysponował własnym sprzętem. Artyści i wolontariusze występowali dodatkowo w pomarańczowych rękawiczkach. To, co było wirusową koniecznością, zamieniono w całkiem atrakcyjną scenografię… Jedyna istotna przykrość, to ograniczony dostęp czytelników do ulubionych autorów. Nie można było samemu podać książki do podpisu, a przy okazji porozmawiać… Książki dostarczane były na scenę w koszach, a po ich podpisaniu oddawane właścicielom.
Liczba osób, która wzięła udział w spotkaniach autorskich i w grach miejskich pokazuje jak bardzo ludzie spragnieni są bycia razem i osobistego udziału w wydarzeniach literackich. W grze miejskiej, podczas której należało przez dwie godziny biegać po parku i odpowiadać na rozwieszone na drzewach pytania, brało udział średnio 40 drużyn dziennie. Wiele z nich przez cały czas trwania festiwalu. Mali i duzi z maskami na twarzach, mimo upału, a w ostatni dzień w ulewnym deszczu, siedząc na co drugiej dopuszczonej do wykorzystania ławce, śledzili spotkania z autorami. Nie było to łatwe, ale, jak powiedział zebranym Marcin Szczygielski, takie spotkania będą wspominać do końca życia i opowiadać o nim wnukom…
W Rabce z czytelnikami spotkali się: Michał Rusinek, Ewa Czaczkowska, Marcin Szczygielski, Roksana Jędrzejewska-Wróbel oraz aktorzy: Dorota Segda i Jerzy Stuhr. W spotkaniach z nimi można uczestniczyć nadal, za pośrednictwem Internetu. Podobnie jak w 26 festiwalowych warsztatach i spotkaniach autorskich. Mają one formę krótkich, atrakcyjnych filmików. W dowolnym momencie mogą do nich zaglądać dzieci, ale też dorośli, ponieważ są świetną inspiracją do wakacyjnych zabaw literackich.
Ich akcja rozgrywa się w całej Polsce: autorzy zapraszają do włókienniczej Łodzi (Grażyna Bąkiewicz), tajemniczego Gdańska (Ewa Poklewska Koziełło, Agnieszka Śladkowska i Elżbieta Pałasz), opowiadają o starszych i nowszych legendach Krakowa (Barbara Gawryluk, Melania Kapelusz), z Wojciechem Mikołuszką możemy śledzić bociany w ich podróżach do Afryki … i podobnych propozycji jest bardzo dużo… Dla dorosłych przeznaczony jest cykl eksperckich wykładów, na tematy związane z promocją czytelnictwa wśród dzieci. Można posłuchać między innymi Ryszarda Koziołka, Marcina Napiórkowskiego, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Marcina Szczygielskiego, Anny Czabanowskiej-Wróbel, Krystyny Zabawy, Tomasza Majkowskiego i Biserki Čejović.
Tegoroczny festiwal był wielkim wyzwaniem. Najprostsze sprawy, jak choćby podpisywanie książek przez autorów, sposób rejestrowania i usadzenia publiczności, stawały się problemami. Praktycznie każdy dzień przynosił nowe pytania, które trzeba było szybko, z dbałością o dobry nastrój uczestników, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, rozstrzygnąć. Oczywiście pojawiły się też nowe możliwości szanse. Pewnie z niektórych z nich nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Ale już jedno jest wiadome: udało się utrwalić i udostępnić wiele wspaniałych, rozwijających wyobraźnię treści, z których teraz mogą korzystać dzieci nie tylko z całej Polski, ale także (jak się przekonujemy z nadsyłanych informacji) z całego świata.
Kinga Lanc, MBP im. Floriana Ceynowy w Rumi: Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec/Laureatka nagrody „Zwyrtała 2020” za najlepszy pomysł promujący czytanie
Mat. pras. Rabka Festival