Polecamy

25 rocznica śmierci Adama Heymowskiego

Data dodania: 08.03.2020

25 rocznica śmierci Adama Heymowskiego

8 marca 2020 r. minęła 25. rocznica śmierci Adama Heymowskiego (1926-1995), historyka, antropologa, heraldyka i genealoga, bibliotekarza, poszukiwacza poloników. Urodził się w Poznaniu, do Szwecji wyjechał tuż po zakończeniu wojny. Studiował w Uppsali, gdzie uzyskał doktorat i habilitację.

W 1957 r. rozpoczął pracę w Bibliotece Królewskiej w Sztokholmie, a w 1966 r. został jej tzw. pierwszym bibliotekarzem. W latach 1970-1979 kierował sztokholmską Biblioteką uniwersytecką, a następnie został kustoszem Biblioteki Bernardottów na Zamku Królewskim w Sztokholmie. Przez cały okres pracy interesował się polonikami, szczególnie z okresu wojen polsko-szwedzkich XVII w. Książki kupowane w antykwariatach, po szczegółowym ich zbadaniu i opisaniu, przekazywał do Archiwum Muzeum Polskiego w Raperswilu.

Był m.in. aktywnym członkiem komitetu redakcyjnego, którego zadaniem było wydanie katalogu biblioteki kolegium jezuickiego z Braniewa (po śmierci jego autora Józefa Trypućki), który zachował się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Uppsali (katalog został dokończony we współpracy z Biblioteką Narodową w Warszawie Katalog księgozbioru kolegium jezuitów w Braniewie zachowanego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Uppsali. T. 1-3. Warszawa 2007).

Zawodowa działalność bibliotekarska Heymowskiego miała charakter międzynarodowy. W latach 1964-1965 był ekspertem UNESCO ds. tworzenia bibliotek narodowych w Mauretanii, Egipcie, Libanie, Tunezji, Algierii oraz biblioteki uniwersyteckiej w Bania Luce. W Kenii analizował projekt rozbudowy sieci bibliotek publicznych, w Mauretanii pracował nad katalogiem zespołu miejscowych rękopisów. W latach 1980-1995 był honorowym przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliofilów w Paryżu. Przewodniczył także Towarzystwu Przyjaciół Muzeum Polskiego w Raperswilu, które powstało z jego inicjatywy w Szwecji.

Pozostawił duży dorobek naukowy z zakresu antropologii, heraldyki i bibliotekarstwa (część w języku polskim, np. o szwedzkich polonikach). Uhonorowany był licznymi odznaczeniami wielu krajów: szwedzkimi, brazylijskimi, mauretańskimi, norweskimi, polskimi (w tym dwukrotnie rządu londyńskiego).

H.Ł.

Zob. też:
Kłossowski Andrzej: Między Szwecją a Polską. Wspomnienie o Adamie Heymowskim (1926-1995). W: Kustosze księgozbiorów polskich za granicą. Warszawa : SBP, 2013, s. 115-121 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 13)
Adam Heymowski. Polak na pograniczu kultur i epok. Red. Elżbieta Szwejkowska-Olsson. Stockholm : Ligatur, 2011
Uggla Andrzej Nils: Adam Heymowski (9 II 1926 - 8 III 1995). „Rocznik Biblioteki Narodowej” T. 32: 1996, s. 335-340b


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP