Polecamy

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki z nagrodą w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020

Data dodania: 04.03.2020

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki z nagrodą w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020

W Ministerstwie Rozwoju wręczono nagrody w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020, organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Konkurs miał na celu promocję szeroko pojętych innowacji wdrażanych przez jednostki samorządu terytorialnego, opartych na nowoczesnych technologiach.

Główną nagrodę, w kategorii gmina miejsko-wiejska otrzymała Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki za projekt “Innowacyjna biblioteka XXI wieku”.

To ogromny sukces instytucji kultury, która wygrała w konkursie niebranżowym, rywalizując z projektami ekologicznymi, związanymi z pozyskiwaniem energii, czy strefy komunikacji. Kapituła konkursu doceniła wkład Biblioteki w kształtowanie postaw obywatelskich i ułatwienie dostępu do kultury poprzez nowoczesne technologie, np. książkomat. 

Do konkursu zgłoszono 304 projekty, które nadesłało 181 jednostek samorządu terytorialnego.


Prezentacja Biblioteki:

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki to coś więcej niż dom książki. To miejsce spotkań, miejsce życia kulturalnego, spotkanie z nowymi technologami i przestrzenią zaprojektowaną w trendzie „trzeciej przestrzeni”, która zachęca do spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jest miejscem integracji wielopokoleniowej naszpikowanym najnowszymi technologiami.

Nowoczesny wizerunek przekłada się również na prowadzone działania. W Bibliotece wykorzystywane są nowatorskie działania:

  • stanowisko samodzielnej obsługi czytelniczej (wolny dostęp do książek na cały piętrze, które czytelnik może sam zwrócić i wypożyczyć nie stojąc w kolejce),
  • bieżnia VR (pierwszą darmową na Mazowszu),
  • narzędzia edukacyjne z zakresu techniki i sztuki.

Książkę papierową doskonale uzupełniają nowe multimedia: filmy, audiobooki, książka mówiona a tradycyjną ofertą merytoryczną (Wypożyczalnia dla Dorosłych, Wypożyczalnia dla Dzieci) dopełniają: 

  • Sala komputerowa,
  • Sala Cichej Pracy, która prenumeruje i udostępnia w wolnym dostępnie około 40 tytułów różnych magazynów/czasopism,
  • Pracownia Komputerowa.

Nowością jest przeszklony boks dla najmłodszych dzieci z interaktywnymi zabawkami edukacyjnymi oraz sala YouMedia wyposażona w drukarkę 3D, roboty Photon czy wspomniana już bieżnia VR.

Wielu czytelników korzysta z Książkomatu usytuowanego na stacji PKP – jest to idealne rozwiązanie dla osób dojeżdżających z małej miejscowości do pracy/szkoły do Warszawy.

Książkę można zamówić przez internet i odebrać w skrytce. Również zwrot wypożyczonych książek został znacznie ułatwiony. W ścianie budynku wmontowana została wrzutnia, która pozwala na zwrot o każdej porze dnia i nocy.

 

Nowe technologie to również łatwiejszy dostęp do zbiorów bibliotecznych dla osób z różnymi niepełno sprawnościami. Biblioteka przystąpiła do projektu ,,Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016”, realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stowarzyszenie ,,Larix” od 2007r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabowidzących. W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie odtwarzacze książek mówionych, Czytak Plus i Czytak NPN3 , które są przystosowane do obsługi przez osoby z dysfunkcją narządu wzroku. Obecnie w cyfrowym księgozbiorze znajduje się ponad 1200 tytułów, które są systematycznie uzupełniane. Wszystkie książki są nagrywane w studiach nagrań przez znanych aktorów i lektorów.

Książkę cyfrową w formacie Czytak można wypożyczyć nieodpłatnie w godzinach otwarcia biblioteki. Ponadto, biblioteka posiada dostęp do stanowiska wyposażonego w sprzęt ułatwiający zdobywanie i odtwarzanie informacji osobom niedowidzącym. W czytelni Biblioteki znajduje się stanowisko komputerowe z oprogramowaniem powiększającym tekst. Co więcej karty biblioteczne posiadają alfabet Braille’a.

W Bibliotece organizowane są darmowe wydarzenia (również cykliczne) o których informacji można zasięgnąć na stronie www biblioteki i social mediach.

6 października 2018 roku biblioteka została przeniesiona do trzykrotnie większej siedziby w budynku, który zdobył tytuł „Budowa XXI w.” w kategorii „Nowe obiekty” w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku. Biblioteka została zaprojektowana w nowatorski sposób jeśli chodzi o myślenie przestrzeniach publicznych. Zadbano nie tylko o komfort ciała (wygodne i ergonomiczne meble) ale i o zapewnienie komfortu psychicznego odwiedzających mieszkańców (przejrzyste i jednolite oznaczenia budynku, duża ilość zieleni). W parze z tymi udogodnieniami poszło zastosowanie nowych technologii – książkomatu na stacji PKP, całodobowej wrzutni, rezerwacji książek z półki, darmowej bieżni VR.

Dziennie bibliotekę odwiedza około 400 osób a w ciągu tylko jednego roku 2019 biblioteka odnotowała 12 tysięcy osób! Biblioteka zachowując swoje cele statutowe weszła w nową erę spotkania człowieka z kulturą. Mieszkańcy zyskali przestrzeń twórczą zaspokajającą ich potrzeby dostępu do rozrywki i kultury za pomocą innowacji technologicznych.

W roku 2019 zostało dokonanych prawie 14 000 (dokładnie 13685) samodzielnych rezerwacji przez Czytelników online do Książkomatu, wypożyczono 123997 książek, 23 309 filmów i audiobooków. Zakupiono 7 tysięcy nowych książek, filmów, audiobooków i gier planszowych.


Redakcja

Źródło: mat. pras. BP Gminy Grodzisk Mazowiecki

Więcej zdjęc na blogu Świat Bibliotek


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP