Polecamy

Czasopisma naukowe SBP w systemie OJS

Data dodania: 05.02.2020

Czasopisma naukowe SBP w systemie OJS

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich uzyskało dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na wsparcie rozwoju czasopism naukowych: „Zagadnienia Informacji Naukowej”, „Przegląd Biblioteczny" oraz zwiększenie ich zasięgu w obiegu krajowym i międzynarodowym. Zakupiony został Open Journal System (OJS) – platforma służąca do zarządzania pracami redakcji i publikowania czasopism online. Jest ona dostępna pod adresem www.ojs.sbp.pl

OJS umożliwia:

  • przesyłanie tekstów do redakcji i śledzenie ich losów,
  • recenzowanie artykułów,
  • monitorowanie przebiegu wszystkich etapów przygotowania publikacji,
  • komunikację między redakcją, autorami i recenzentami,
  • publikowanie tekstów (w wersji elektronicznej) i czytanie ich online,
  • archiwizację artykułów i możliwość wyszukiwania według różnych kryteriów,
  • prowadzenie stron www czasopism (w wielu wersjach językowych).

Interfejs systemu jest rozpoznawalny przez międzynarodowe środowisko naukowe. Jedną z największych zalet platformy OJS jest to, że zawartość czasopisma na niej redagowanego jest automatycznie indeksowana przez Google Scholar. Zawiera także narzędzie ułatwiające przesyłanie redakcji metadanych do baz naukowych.

W 2019 r. w otwartym dostępie umieszczono zeszyty czasopism „ZIN” i „Przeglądu Bibliotecznego” z lat 2009-2019. Dodatkowo wydano w jęz. angielskim dwa numery tematyczne ZIN: „Nauka o informacji wobec otwartej nauki”, „Ilościowe badania informacji: metody, zastosowania, problemy” oraz numer specjalny „Przeglądu Bibliotecznego” zawierający teksty polskich autorów ujęte w trzech grupach problemowych: przeobrażenia w zakresie informacji naukowej i bibliologii oraz nowych obszarów w jej badaniach; udział bibliotek i muzeów w zachowaniu dziedzictwa kulturowego; działalność bibliotek na potrzeby ich dziecięcych i młodzieżowych użytkowników.

Za pośrednictwem CrossRef. każdemu artykułowi naukowemu oraz poszczególnym zeszytom czasopism nadano DOI (Digital Object Identifier) – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego, który sprzyja zwiększeniu widoczności publikacji, wpływa na jego cytowalność, a także na ocenę czasopisma. DOI stosowane jest przez wszystkie uznane i prestiżowe wydawnictwa naukowe.

Opracowane zostały jednolite zasady prezentacji tekstów na stronach www czasopism. Przy nazwiskach autorów artykułów podane są ich numery ORCID; artykuły zawierają m.in. abstrakty w językach polskim i angielskim, omówienie metod badawczych, słowa kluczowe. Artykuły z 2019 r. oraz archiwalne udostępniono również na portalu sbp.pl w zakładkach www.czasopisma.sbp.pl/przeglad-biblioteczny, www.czasopisma.sbp.pl/zin, przy czym artykuły ZIN z lat 2013-2019 można pobrać, poza PDF, także w formatach Epub i Mobipocket, umożliwiających odczytywanie treści na smartfonach, tabletach, kindlach itp.

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP