Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich uzyskało dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na wsparcie rozwoju czasopism naukowych: „Zagadnienia Informacji Naukowej”, „Przegląd Biblioteczny" oraz zwiększenie ich zasięgu w obiegu krajowym i międzynarodowym. Zakupiony został Open Journal System (OJS) – platforma służąca do zarządzania pracami redakcji i publikowania czasopism online. Jest ona dostępna pod adresem www.ojs.sbp.pl
OJS umożliwia:
Interfejs systemu jest rozpoznawalny przez międzynarodowe środowisko naukowe. Jedną z największych zalet platformy OJS jest to, że zawartość czasopisma na niej redagowanego jest automatycznie indeksowana przez Google Scholar. Zawiera także narzędzie ułatwiające przesyłanie redakcji metadanych do baz naukowych.
W 2019 r. w otwartym dostępie umieszczono zeszyty czasopism „ZIN” i „Przeglądu Bibliotecznego” z lat 2009-2019. Dodatkowo wydano w jęz. angielskim dwa numery tematyczne ZIN: „Nauka o informacji wobec otwartej nauki”, „Ilościowe badania informacji: metody, zastosowania, problemy” oraz numer specjalny „Przeglądu Bibliotecznego” zawierający teksty polskich autorów ujęte w trzech grupach problemowych: przeobrażenia w zakresie informacji naukowej i bibliologii oraz nowych obszarów w jej badaniach; udział bibliotek i muzeów w zachowaniu dziedzictwa kulturowego; działalność bibliotek na potrzeby ich dziecięcych i młodzieżowych użytkowników.
Za pośrednictwem CrossRef. każdemu artykułowi naukowemu oraz poszczególnym zeszytom czasopism nadano DOI (Digital Object Identifier) – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego, który sprzyja zwiększeniu widoczności publikacji, wpływa na jego cytowalność, a także na ocenę czasopisma. DOI stosowane jest przez wszystkie uznane i prestiżowe wydawnictwa naukowe.
Opracowane zostały jednolite zasady prezentacji tekstów na stronach www czasopism. Przy nazwiskach autorów artykułów podane są ich numery ORCID; artykuły zawierają m.in. abstrakty w językach polskim i angielskim, omówienie metod badawczych, słowa kluczowe. Artykuły z 2019 r. oraz archiwalne udostępniono również na portalu sbp.pl w zakładkach www.czasopisma.sbp.pl/przeglad-biblioteczny, www.czasopisma.sbp.pl/zin, przy czym artykuły ZIN z lat 2013-2019 można pobrać, poza PDF, także w formatach Epub i Mobipocket, umożliwiających odczytywanie treści na smartfonach, tabletach, kindlach itp.