Polecamy

"Kryminalny Szczecin" - projekt Koła 3 OS SBP - I miejsce w konkursie "Pozarządowy Szczecin 2019"

Data dodania: 10.12.2019

Zarząd Oddziału w Szczecinie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (OS SBP) zajął I miejsce w I edycji konkursu „Pozarządowy Szczecin 2019” w kategorii „projekt społeczny” za projekt „Kryminalny Szczecin” zrealizowany przez Koło 3 OS SBP przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie.

Nagrody wręczono 5 grudnia 2019 r. w trakcie IX Gali Obywatelskiej. Statuetkę i bon o wartości 2 tys. zł. odebrała przewodnicząca Koła 3 Szczecin OS SBP - Barbara Markowska, inicjatorka i koordynatorka akcji, która w trakcie gali z rąk prezydenta miasta - Piotra Krzystka – otrzymała podziękowania i upominki jeszcze dwukrotnie, jako realizatorka „Inicjatywy Lokalnej” na osiedlu Drzetowo-Grabowo (Śpiewanie Pieśni Patriotycznych w dniu 11 listopada 2019 r.) oraz członkini zespołu opiniującego Szczeciński Budżet Obywatelski.

 

 

Zrealizowany we wrześniu 2019 r.  - dzięki finansowaniu z „Programu Społecznik” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego - projekt „Kryminalny Szczecin”, to akcja miejska inspirowana kryminalnymi zagadkami i legendami miejskimi Szczecina.

 

W jej ramach odbyły się:

  • tematyczne spacery po mieście z przewodnikiem śladami bohaterów powieści kryminalnych i legend miejskich przygotowane przez Małgorzatę Dudę,
  • spotkania z Markiem Stelarem, autorem szczecińskich kryminałów (m.in. Trylogii o Robercie Krugłym 2015-2016, Trylogii Suder 2017-2019),
  • zwiedzanie Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie z dr Markiem Łuczakiem - policjantem, historykiem, autorem serii monografii o historii poszczególnych części Szczecina.

 

W akcji wzięło udział w sumie około 230 osób. Stała się ona okazją nie tylko do aktywnego spędzenia czasu z miastem i literaturą, ale do rozmów o tożsamości szczecinian. Elementem aktywizującym jej uczestników była możliwość napisania zagadki kryminalnej wspólnie z autorem kryminałów, przedstawicielem policji i moderatorem spotkania. Zagadka została ogłoszona w mediach społecznościowych, a pięć najciekawszych jej rozwiązań zostało nagrodzonych książkami z autografem Marka Stelara. W realizację projektu zaangażowani byli członkowie Koła 3 Szczecin OS SBP, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie oraz wolontariusze.

 

W trakcie „BiblioLabu – spotkania bibliotekarzy województwa zachodniopomorskiego” (10.10.2019) projekt stał się przykładem „dobrej praktyki bibliotecznej”, czyli modelowego spotkania „z książką”. 


Projekt „Kryminalny Szczecin”, wrzesień 2019

Organizator: Koło 3 przy MBP Szczecin.

Finasowanie: „Program Społecznik” UM WZ

Cel główny: budowanie tożsamości i poczucia więzi z miastem i regionem przez promowanie miejscowych twórców literatury, wątków literackich związanych ze Szczecinem i legend miejskich dotyczących naszego miasta.

Cele szczegółowe:

  • promowanie czytelnictwa i kultury czytania wśród mieszkańców,
  • kreowanie biblioteki jako miejsca przyjaznego i otwartego, wokół którego gromadzi się i działa lokalna społeczność
  • promowanie pozytywnego wizerunku policji szczecińskiej jako przyjaznej mieszkańcom i dbającej o ich bezpieczeństwo
  • wzmacnianie więzi społecznych mieszkańców Szczecina poprzez zaangażowanie ich w aktywne poznawanie literatury miejscowych twórców.

Szczegóły akcji: http://www.mbp.szczecin.pl/dokument,923.html

Relacja fotograficzna, 10.09.2019: https://www.facebook.com/events/2430789003872702/

Relacja IX Gali Obywatelskiej, 05.12.2019: https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/ix-gala-obywatelska-za-nami-swieto-organizacji-pozarzadowych-zdjecia

 


Oprac.: MarKu
Fot.: DULNY FOTO / wiadomosci.szczecin.eu, Sebastian Wołosz / gs24.pl, MBP Szczecin.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP