Polecamy

75 rocznica śmierci Faustyna Czerwijowskiego

Data dodania: 25.11.2019

75 rocznica śmierci Faustyna Czerwijowskiego

We wrześniu 2019 minęło 75 lat od śmierci Faustyna Czerwijowskiego (1873 -1944), pierwszego dyrektora Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, współtwórcy bibliotekarstwa powszechnego w Polsce.

Urodził się we wsi Karabczyjówka na Podolu. Tam też oraz w Dąbrowie Górniczej i na Ukrainie spędził młodość imając się różnych zajęć i prowadząc nielegalną działalność polityczną (SDKP i PPS.) W l.1901-1902 przebywał w Anglii, Niemczech, Francji, Szwajcarii i Austrii. Zapoznał się wówczas z organizacją bibliotek tych państw i zainteresował bibliotekarstwem. W 1904 r. osiadł na stałe w Warszawie , gdzie rozpoczął działalność oświatową oraz biblioteczną, m.in. pracując społecznie w czytelni Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. W 1907, jako jeden z pięciu pierwszych pracowników współtworzył Bibliotekę Publiczną w Warszawie, a w l. 1913 - 1937 pełnił funkcję jej dyrektora. W 1928 , po przejęciu Biblioteki przez miasto, rozpoczął tworzenie sieci bibliotecznej w Warszawie, a rok później złożył prezydentowi miasta Memoriał w sprawie rozwoju czytelnictwa m. st. Warszawy.

Wielką wagę przywiązywał do szkolenia pracowników bibliotek.. Był autorem podręczników Bibliotekarz. Krótkie wskazówki dla pracujących w bibliotekach (1912) oraz Biblioteki powszechne. Podręcznik dla zakładających i prowadzących biblioteki (1919). Od 1925 wykładał bibliotekarstwo i politykę biblioteczną w Wolnej Wszechnicy Polskiej. W 1929, przy kierowanej przez siebie Bibliotece założył roczną Szkołę Bibliotekarską, w której wykładał do 1939. Od początku istnienia Biblioteki Publicznej ogłaszał drukiem jej roczne sprawozdania, które zainicjowały serię „Wydawnictwa Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy”. W 1929 rozpoczął wydawanie „Biuletynu Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy”, który od 1934 przekształcił się w istniejący do dziś miesięcznik „Bibliotekarz”.

Był też jednym z inicjatorów powstania Związku Bibliotekarzy Polskich (ZBP). W 1917 wszedł w skład Zarządu, kierował sekcją bibliotek powszechnych i pełnił funkcję skarbnika. W l. 1924-1929 był przewodniczącym ZBP i Koła Warszawskiego ZBP. W 1933 r. nadano mu godność Członka Honorowego Związku.

Nie jest znana dokładna data jego śmierci, ani miejsce pochowku. Prawdopodobnie zginął na Powiślu, we wrześniu 1944. Są jednak w Warszawie miejsca upamiętniające tę postać: nazwana jego imieniem uliczka w okolicach Placu Na Rozdrożu oraz tablica pamiątkowa wmurowana we fronton siedziby Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy.

J.P.

Zob. też:
Świerkowski Ksawery: Faustyn Czerwijowski : szkic biograficzny. Warszawa 1938
Maślankiewicz Piotr: Faustyn Czerwijowski (1873-1944). W: Z dziejów książki i bibliotek w Warszawie. Warszawa 1961
Bursowa Feliksa: Faustyn Czerwijowski : od ruchu robotniczego do bibliotekarstwa powszechnego. W: Twórcy nowoczesnego bibliotekarstwa polskiego. Wrocław 1974


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP