Polecamy

„Jak to robią we Lwowie ?” - lwowskie inspiracje na warsztatach dla bibliotekarzy

Data dodania: 30.10.2019

„Jak to robią we Lwowie ?” - lwowskie inspiracje na warsztatach dla bibliotekarzy

Czy smartfon z dostępem do Internetu wystarczy, by wyczarować tęczowe hologramy kolibrów, ryb, fajerwerków…? Co trzeba zrobić, żeby ożywić kolorowankę? Czy nauka może być fascynująca niczym magia?

Odpowiedzi na te pytania znają bibliotekarze Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci, a teraz również Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i bibliotek gminnych z powiatu krośnieńskiego, którzy 24 października br. uczestniczyli w warsztatach ph. „Technologiczne inspiracje w pracy z dziećmi – jak to robią we Lwowie?”.

Warsztaty, które prowadziły Larysa Luhova – dyrektor Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci oraz Olha Yazhynska i Sofia Kovalchuk, poświęcone były działaniom podejmowanym przez lwowskich bibliotekarzy, przybliżającym młodym czytelnikom świat nowych technologii. A działań tych jest sporo. Kluby kodowania, warsztaty tworzenia gifów, kodów QR, zajęcia z długopisami 3D i okularami VR, kursy językowe…

 

Swoim polskim koleżankom bibliotekarki z Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci przedstawiły blok warsztatów Studium mądrego ucznia „Lev-IT”. Składają się na niego zajęcia 15x4, Happy Math, Practicum-IT, Wykłady-IT, Magia 3D, Mediaszkoła oraz Kids&Robots. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 5 do 16 roku życia. Szczególną uwagę poświęcono zajęciom 15X4, które skierowane są do najmłodszych, a które prowadzi Sofia Kovalchuk. W czterech piętnastominutowych blokach dzieciaki uczą się geometrii, angielskiego, biorą udział w zajęciach ruchowych Just Dance a także eksperymentują, wykonując np. płyn nienewtonowski, lampę lawową, baterię cytrynową. Uczestnicy warsztatów przekonali się, że proponowane zajęcia nie są trudne do przygotowania i wcale nie trzeba być matematykiem, by je przeprowadzić. Larysa Luhova przekonywała, że warto również poprosić o pomoc wolontariuszy, np. studentów kierunków technicznych, informatyków albo pasjonatów danej dziedziny wiedzy. Inspiracji można również zaczerpnąć z Internetu, udowodniła Olga Yazhynska, pokazując m.in. jak wyczarować w bibliotece hologramowe cuda.

 

Działania jakie podejmuje lwowscy bibliotekarze mogą z powodzeniem zostać zaimplementowane na nasz grunt. Larysa Luhova w krótkiej prezentacji kończącej warsztaty szereg działań realizowanych we Lwowie. Edukacja ekologiczna, działania skierowane do mniejszości ukraińskiej w Polsce, wykorzystujące możliwości jakie daje skype i stawiające bibliotekarzy lwowskich w roli native speakerów, Children’s Fest Etnobook realizowany we współpracy z bibliotekami na Litwie, „Leobrzuszki” czyli blok zajęć dla młodych mam i niemowlaków, Noce w Bibliotece (w tym skierowana do ukraińskich dzieci polskiego pochodzenia połączona ze spotkaniami z polskim autorami literatury dziecięcej i młodzieżowej), Regionalny Dzień Czytania, projekt 4L – Lugans – Lviv – Library – Love, mający na celu walkę ze stereotypami dzielącymi mieszkańców wschodniej i zachodniej Ukrainy, Art-Lion i wiele innych.

 

Szkolenie „Technologiczne inspiracje w pracy z dziećmi – jak to robią we Lwowie” było ostatnim, które KBP zrealizowała w tym roku w ramach projektu „Biblioteka inspiruje!” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

 

Od marca bieżącego roku w ramach tego projektu krośnieńscy bibliotekarze mogli poszerzyć swoją wiedzę również z takich tematów jak: budowanie atrakcyjnej oferty dla młodych czyli pokolenie „Z” w bibliotece; gra miejska jako narzędzie edukacji i promocji literatury; czytniki i e-booki sposobem na nowych użytkowników; biblioterapia w pracy z czytelnikiem. Bibliotekarze wzięli również udział w wyjeździe studyjnym do 3 małopolskich bibliotek - Gorlic, Nowego Sącza i Starego Sącza.

 

Małgorzata Jasiewicz


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP