Polecamy

65 rocznica śmierci Józefa Grycza

Data dodania: 28.10.2019

65 rocznica śmierci Józefa Grycza

23 października 2019 roku minęła 65 rocznica śmierci Józefa Grycza (1890-1954), jednego z najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych „współtwórców” bibliotekarstwa polskiego na przestrzeni 4 dekad XX w. Urodził się w Zebrzydowicach, ukończył filologię germańską po studiach w Krakowie, Berlinie i Wiedniu (doktorat w 1915 r.).

W końcu 1916 r. został wolontariuszem w Bibliotece Jagiellońskiej (BJ), gdzie praktykował pod okiem Józefa Korzeniowskiego i Fryderyka Papéego. Brak etatów zmusił go do odejścia. Przez 5 lat pracował w księgarstwie. Początkowo w Krakowie, a następnie w Zakopanem, gdzie prowadził własną Księgarnię Podhalańską. W 1922 r. powrócił do pracy w BJ, wiążąc się z zawodem bibliotekarskim na stałe. W 1923 r. został kierownikiem Czytelni Głównej BJ, wzreorganizował jej działalność, unowocześnił księgozbiór, wydał w 1925 r. katalog zbiorów Czytelni i Biura Katalogowego. Dla studentów wydał poradnik o korzystaniu z Biblioteki. Już w 1924 r. pisał o potrzebie opracowania ujednoliconych przepisów katalogowania.

W okresie 1 X 1928-31 XII 1929 kierował Biblioteką Kórnicką (BK); zreformował i uporządkował wiele prac, m.in. katalogowe, stworzył księgozbiór podręczny, rozpoczął prace naukowo-wydawnicze na podstawie zbiorów BK, np. katalogów najcenniejszych zasobów.

W 1930 r. został referentem bibliotek naukowych w Wydziale Nauki MWRiOP, a od 1934 r. jego kierownikiem. Zabiegał o ustawę biblioteczną i powstanie sieci bibliotek publicznych, przygotował program polityki bibliotecznej państwa, w tym wytyczne działalności Biblioteki Narodowej (BN). W 1934 r. wydał cz. 1 Przepisów katalogowania w bibliotekach polskich, w 1936 r. Zasady organizacji bibliotek naukowych w Polsce. Zabiegał o szkolenie kadr bibliotekarskich. Rozdzielał zbiory rewindykowane z Rosji do bibliotek krajowych. W 1939 r. przygotował kilka projektów zabezpieczenia bibliotek na wypadek wojny (brak realizacji).

W latach 1940-1945 kierował BN jako Oddziałem II Biblioteki Państwowej pod niemieckim zarządem. Dzięki jego wysiłkom udawało się minimalizować straty zbiorów warszawskich. W czasie akcji pruszkowskiej (1944-1945) kierował grupą bibliotekarzy typujących zbiory do wywiezienia z Warszawy w celu ich ochrony przed zaplanowanym zniszczeniem miasta. W latach okupacji pracował nad rekonstrukcją organizacji bibliotekarstwa krajowego po wojnie.

W 1945 r. przygotował wytyczne dotyczące zabezpieczania ocalałych bibliotek, także prywatnych, społecznych i poniemieckich. Od 1 IV 1945 r. był wizytatorem w Wydziale Bibliotek Ministerstwa Oświaty, a od 1 IV 1946 r. dyrektorem Naczelnej Dyrekcji Bibliotek. Jednym z największych sukcesów Grycza w tym czasie było doprowadzenie do uchwalenia Dekretu z dn. 17 kwietnia 1946 r. o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi, nad którym pracował jeszcze w latach okupacji niemieckiej, a po wojnie przygotował jego ostateczną wersję (po dyskusjach i poprawkach środowiskowych). W 1949 r. odwołano go ze stanowiska ministerialnego, mianując zastępcą dyrektora Biblioteki Narodowej. Był jednym z najwszechstronniejszych i najwybitniejszych bibliotekarzy polskich XX w. Miał spójną wizję organizacji i rozwoju krajowego bibliotekarstwa, a idea powszechnego dostępu do zbiorów przyświecała mu w trakcie całej pracy zawodowej.

H. Ł.

Zob. też
Hanna Łaskarzewska: Józef Grycz wobec problemów integralności i prawa własności księgozbiorów. Elementy strategii. W: Dawnych ksiąg niesyty. Tom studiów dedykowanych profesorowi Januszowi Tondelowi na siedemdziesięciolecie urodzin. Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2016, s. 45-72.
Jacek Puchalski: Prace Józefa Grycza nad organizacją bibliotekarstwa publicznego w latach 1945-1949. „Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi” 2011, t. 5, cz. 1, s. 53-88; 2012, t. 6, cz. 2, s. 79-110.
Emilia Kurdybacha: W centrum polskiego bibliotekarstwa, czyli Józef Grycz. W: Twórcy nowoczesnego bibliotekarstwa polskiego. Wrocław: Ossolineum, 1974, s. 115-131. „Książki o Książce”.


Grób Józefa Grycza znajduje się na cmentarzu powązkowskim - Stare Powązki, kw. 103, rz. 5, gr. 10

foto:Lukasz2 [CC0];


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP