Ponad 100 uczestników, w tym 13 osobowa grupa młodych bibliotekarzy z Ukrainy, kilkunastu prelegentów, kilkunastu trenerów, cztery lokalizacje sesji konferencyjnych i warsztatów, liczne grono organizatorów, sponsorów, partnerów, patronów honorowych i medialnych. 12 Forum Młodych Bibliotekarzy, które odbyło się w dniach 12-13 września 2019 r. w Poznaniu przeszło do historii.
"Bibliotekarz DO POZNANIA - tak brzmiało tegoroczne hasło forum. Stanowiło ono celową grę słów - zachęcało biblioteczną młodzież aby przyjechała do Poznania i dała się poznać. Z okazji skorzystało wielu młodych bibliotekarzy z całej Polski pracujących na co dzień m.in. w bibliotekach publicznych, naukowych, fachowych, szkolnych i pedagogicznych. W stolicy Wielkopolski czekał na nich bardzo bogaty program wykładów oraz warsztatów a także uroczysta kolacja integracyjna, którą uświetnił m.in. występ kabaretowy w wykonaniu aktorów poznańskiego Asz.Teatru.
12 września 2019 r. - dzień pierwszy
Pierwszego dnia sesja konferencyjna odbyła się w sali zabytkowego Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Sesję I prowadziła Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, przewodnicząca SBP a sesję II - dr Małgorzata Dąbrowicz, dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Poznańskiego.
Sesja I w sali Collegium Minus UAM
Sesja I
Wykład inauguracyjny "Zawód? Bibliotekarz.Pasja? Rozwój" dr Bożeny Jaskowskiej, której pasją jest uprawianie sportu i udział w zawodach triatlonowych, był niezwykle inspirujący zarówno dla uczestników jak i prelegentów, którzy nawiązywali do niego w swoich późniejszych wystąpieniach.
Wystąpienie dr Bożeny Jaskowskiej, dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego
O męskim czytaniu i o tym jak przyciągnąć mężczyzn do biblioteki przekonywał Michał Skrabka z Good Books, a o działalności szkoleniowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu opowiedziały Magdalena Bzdawka i Magdalena Rusnok.
Sesję I zakończyły wystąpienia przedstawicieli sponsorów - Agnieszki Pieniążek z MAK+ i Macieja Dziubeckiego z Aleph Polska oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów laureatom konkursu SBP na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek 2019.
Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, przewodnicząca SBP, wręcza pamiątkowe dyplomy laureatom konkursu SBP na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek 2019
Sesja II
W sesji II wystąpili: Roman Wojciechowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie z prezentacją "Biblioteka: magazyn książek - czy remiza strażacka?", Agnieszka Borkiewicz, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, która podzieliła się refleksjami odnośnie funkcjonowania biblioteki przejmującej rolę domu kultury. O idei "Zero Waste" w życiu codziennym i bibliotece przekonywały Sylwia Luszowska i Karolina Justyna z Biblioteki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. O ogrodach i bibliotekach opowiedziała Marta Stawska-Puchalska z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, prezentując swój felieton "Biblioteka i ogród - organiczne przymierze nauki i natury" , któremu towarzyszył pokaz slajdów ogrodów bibliotecznych na całym świecie.
W tej sesji odbyły się także krótkie wystąpienia przedstawicieli sponsorów: Marcina Mystkowskiego z MOL sp. z o.o., Piotra Marcinkowskiego z Bona Soft, Patryka Wesołowskiego z Sygnity Business Solutions S.A. (prolib) i Zbigniewa Jana Mellera z PWN IBUK Libra.
Warsztaty
Po przerwie obiadowej uczestnicy udali się na warsztaty, które odbyły się w trzech lokalizacjach. W Sali Senatu Collegium Minus, Piotr Marcinkowski przeprowadził warsztat "Jak rozmawiać ze sponsorami?"
W Bibliotece Wyższej Szkoły Bankowej Paweł Pioterek szkolił z rozwiązywania konfiktów, dr Katarzyna Lis i Magdalena Musiela prowadziły warsztat "Konkluzje biblioteczne związane z obsługą osób niepełnosprawnych", a Ewa Anna Cywińska poprowadziła zajęcia o picturebookach:
Warsztaty "Rozpoznaj się w książce - trochę teoretyczne i bardzo praktyczne zajęcia o picturebookach" prowadziła Ewa Anna Cywińska
Popołudniowe warsztaty odbyły się także w Bibliotece Uniwersytetu Poznańskiego:
Warsztaty "Kolekcjonowanie pasji, czy pasja do kolekcji. Liberatura w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu" prowadziła Agnieszka Rybarczyk
Warsztaty "Coachingowy warsztat rozwojowy" prowadziła dr Małgorzata Dąbrowicz
Warsztaty "Wirtualna rzeczywistość w bibliotece. Jak przyciągać do biblioteki nieczytających dzięki narzędziom VR" prowadził Karol Baranowski
Warsztaty "Skąd wziąć kasę?" poprowadziła Justyna Daniel-Korzyniewska.
Druga tura szkoleń dla bibliotekarzy odbyła się późnym popołudniem w Bibliotece Uniwersytetu Poznańskiego i obejmowała warsztaty :
W tej części odbyły się ponownie warsztaty prowadzone przez Pawła Pioterka, Karola Baranowskiego i Justyny Daniel-Korzyniewskiej.
Wieczorem na uczestników czekała uroczysta kolacja.
Występ aktorów Asz.Teatru podczas uroczystej kolacji, która odbyła się w sali Politechniki Poznańskiej
13 września 2019 r. - dzień drugi
Sesja III
Drugiego dnia obie sesje konferencyjne oraz warsztaty odbyły się w nowoczesnym budynku mieszczącym bibliotekę oraz sale wykładowe Politechniki Poznańskiej. Sesję III prowadziła Małgorzata Furgał, dyrektor Biblioteki Politechniki Poznańskiej.
Sesja konferencyjna w budynku Politechniki Poznańskiej
O działalności Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, w tym o uruchomieniu radia Rajska opowiedziały Kinga Więcławska i Patrycja Dziecic w prezentacji: #bibliotekawychodzinapole.
O bogatej kolekcji komiksów w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, która posiada największy w polskich bibliotekach zbiór powieści graficznych, opracowań i czasopism poświęconych tematyce komiksowej opowiedział Aleksander Gniot z BU w Poznaniu.
Olga Smolec-Kmoch z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim opowiedziała o działaniach na rzecz Ukraińców, jako użytkowników bibliotek na przykładzie własnego miejsca pracy w wystąpieniu "Rosjoznawca w bibliotece." Z kolei Damian Rożek-Pawłowski przedstawił cykl wydawniczy "Sagi nowotomyskich rodów".
Gamifikację lekturową przybliżyła Agnieszka Jarolewska z CDN PBP w Koninie. Grzegorz Szczypa z Biblioteki Głównej UMSC w Lublinie opowiedział o zmieniającej się roli Oddziału Informacji Naukowej na przykładzie kierowanej jednostki. Sesję zakończyło wystąpienie Gabrieli Dul z Instytutu Książki, która przedstawiła najnowszą akcję w ramach projektu Mała Książka - Wielki Człowiek, realizowaną od września w całej Polsce i skierowaną do 3-6 latków.
Warsztaty
Po sesji III rozpoczęły się warsztaty:
"Programowanie online, czyli Ozoboty w bibliotece" prowadziła Karolina Bartosz
"Tworzenie projektów dotacyjnych - co, gdzie, jak, dlaczego? "prowadziła Sandra Szczepanowska
"Jak aplikować na stanowisko dyrektora biblioteki?" prowadziła prof. UG dr hab. Maja Wojciechowska
"Bum bum rurkowe granie - muzyczne animacje dla każdej grupy wiekowej" - prowadziły Sylwia Mróz i Małgorzata Klimek
Pozostałe warsztaty, w których tego dnia wzięli udział uczestnicy 12. FMB to:
Sesja IV
Ostatnią sesję 12. FMB poprowadziła Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska.
O międzynarodowej współpracy bibliotekarzy i ONZ opowiedziała Magdalena Gomułka z Biblioteki Śląskiej:
Biblioteki naukowe i pracę młodych bibliotekarzy na Ukrainie w prezentacji "Young professionals in Ukrainian library science" przybliżyła Tetiana Borysova reprezentująca State Scientific and Technical Library in Ukraine.
Sesję IV zakończyło wystąpienie dr hab. Artura Jazdona z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu pt. "Czterdzieści lat nie minie..." czyli o możliwych lub nie wizjach kierunków rozwoju bibliotek"
Zamykając 12. FMB, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska podziękowała:
i zaprosiła na 13. FMB.
Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska dziękuje grupie młodych bibliotekarzy z Poznania z Katarzyną Marszałek na czele za organizację 12. FMB
Na koniec zorganizowano dla wszystkich chętnych wycieczkę po Poznaniu z profesjonalnym przewodnikiem Karoliną Dąbrowską-Wiśniewską, uczestnikiem forum i członkiem sztabu młodych bibliotekarzy odpowiedzialnych za organizację 12. FMB.
foto: 12.FMB w Poznaniu
Tegoroczne forum odbyło się już po raz dwunasty. Tak jak w przypadku poprzednich edycji, forum zostało zorganizowane pod auspicjami Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich ale główny ciężar organizacyjny, w tym przygotowanie programu czy pozyskanie sponsorów spadł na młodzież, tym razem z bibliotek z Poznania. Z tego zadania poznańscy młodzi bibliotekarze wywiązali się znakomicie. Uczestnicy forum wrócili do swoich domów i miejsc pracy pełni nowych doświadczeń, inspiracji, niezapomnianych wrażeń, bogatsi w wiedzę, umiejętności i nowe znajomości.
Niewątpliwą pamiątką po forum będą także czerwone materiałowe torby z logo 12.FMB pełne przydatnych gadżetów od sponsorów, w tym materiałów dydaktycznych od Wydawnictwa Zakamarki.
W organizację 12. FMB włączyły się poznańskie biblioteki:
Forum nie odbyłoby się bez udziału sponsorów i partnerów:
12. FMB patronowali:
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem:
Więcej zdjęć w:
JF/sbp.pl