8 sierpnia 2019 r. w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbyła się gala wręczenia Nagrody im. Anny Platto. Uroczystość została zorganizowana przez WBP im H. Łopacińskiego w Lublinie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie, Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie i objęta patronatem medialnym portalu sbp.pl.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz Przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska.
Gala zgromadziła wielu znamienitych gości i spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mediów. W uroczystości wzięli udział m.in. Dariusz Stefaniuk Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Mirosław Tarkowski Dyrektor Departamentu Kultury Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Mirosława Platto oraz Elżbieta Stefańczyk wieloletnia przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Galę poprowadzili Joanna Chapska i Marcin Furman a gości powitał gospodarz uroczystości Tadeusz Sławecki, Dyrektor WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Nagroda im. Anny Platto jest przyznawana pracownikom bibliotek publicznych z województwa lubelskiego wyróżniającym się w popularyzacji literatury dziecięco-młodzieżowej oraz nowatorskich formach pracy z młodymi czytelnikami. Wręczenie nagrody tradycyjnie odbywa się 8 sierpnia na pamiątkę urodzin Anny Platto (1944-1955) bibliotekarki, która zajmowała się organizacją i działalnością bibliotek i która wypracowała nowoczesny model bibliotek dziecięcych, łączących znajomość książki z formami jej upowszechniania.
W tym roku do Nagrody nominowane były:
Decyzją Jury Nagrodę im. Anny Platto 2019 przyznano Jolancie Zając z Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku
Jolanta Zając - w pracy z dziećmi wykorzystuje nowe technologie. Prowadzi zajęcia teatralno-edukacyjne, plastyczne, relaksacyjne z wykorzystaniem rekwizytów. Uczy odpowiedzialności za innych, odnajdywania się w roli lidera, podniesienia poczucia własnej wartości i pewności siebie, tworzenia więzów przyjaźni, doświadczenia życia w grupie. Wprowadziła styl pracy wyzwalający aktywność uczestników w atmosferze współpracy i poszanowania podmiotowości. Każde dziecko jest ważne i w każdym widzi potencjał. Bycie bibliotekarką i praca z dziećmi daje jej satysfakcję i motywuje do podejmowania nowych wyzwań i dalszego rozwoju osobistego.;
Jubileuszowa, XXV edycja była okazją do podziękowań i wyróżnienia osób, dzięki którym Nagroda jest niezmiennie przyznawana od wielu lat a postać i działalność Anny Platto wciąż są obecne w świadomości bibliotekarskiej społeczności. Medalami i odznaczeniami przyznanymi przez Marszałka Województwa Lubelskiego i Prezydenta Miasta Lublin uhonorowano pomysłodawcę Nagrody - dr Zdzisława Bielenia - emerytowanego dyrektora ds. merytorycznych WBP im. H. Łopacińskiego oraz fundatorkę Nagrody - Mirosławę Platto - siostrę Patronki.
Marszałek Województwa Lubelskiego uhonorował także osoby, które w 25-letniej historii Nagrody najdłużej były zaangażowane w prace Komisji Nagrody: Jerzego Gajewskiego, Zofię Szumiło, Renatę Bluj, Joannę Chapską, Małgorzatę Pieczykolan, Jolantę Sobich, Marzenę Targońską.
Zamykając Galę Tadeusz Sławecki, Dyrektor WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprosił wszystkich zgromadzonych gości na poczęstunek i lampkę szampana.
JF/sbp.pl
Foto: JF/sbp.pl
Więcej zdjęć w >> Galerii