Polecamy

20 rocznica śmierci Józefa Czerniego

Data dodania: 26.03.2019

20 rocznica śmierci Józefa Czerniego

26 marca 2019 r. minęła 20 rocznica śmierci doktora Józefa Czerniego (1915-1999), jednego z czołowych bibliotekarzy naukowych bibliotek technicznych, zasłużonego dla  bibliotekarstwa i informacji naukowej, organizatora i racjonalizatora pracy bibliotecznej, starszego kustosza dyplomowanego, wieloletniego dyrektora Biblioteki Politechniki Krakowskiej, nauczyciela akademickiego, aktywnego działacza Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

W latach 1937-1939 studiował polonistykę na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie i jednocześnie muzykologię i etnografię muzyczną w wileńskim Konserwatorium Muzycznym. Brał udział w kampanii wrześniowej, walczył w obronie Wilna, za co został skazany na 15 lat więzienia, z którego wyszedł po wkroczeniu wojsk rosyjskich. W 1945 r. został ponownie aresztowany i zesłany do Workuty. Po powrocie w 1946 r. do Polski osiadł w Szczecinie. Od 1947 r. kontynuował studia na UMK w  Toruniu, zakończone tytułem magistra,  w 1971 r. obronił doktorat na Wydziale Filologii Polskiej i Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Karierę zawodową rozpoczął w 1951 r. jako kierownik Biblioteki Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie, przekształconej w Politechnikę Szczecińską. Po uzyskaniu tytułu bibliotekarza dyplomowanego został od stycznia 1956 r. dyrektorem Biblioteki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a następnie, od września 1961 r. dyrektorem Biblioteki Politechniki Krakowskiej, którą kierował do stycznia1983 r.

Jako dyrektor dążył do wprowadzenia nowoczesnej organizacji pracy i obsługi użytkowników z zastosowaniem mechanizacji i automatyzacji. Nawiązując współpracę z bibliotekami i ośrodkami informacji naukowej w kraju i za granicą uczestniczył w pracach dotyczących projektowania systemów informatycznych w bibliotekach naukowych. Brał udział w opracowywaniu koncepcji Systemu Informacji Naukowej, Technicznej i Organizacyjnej (SINTO), zapoczątkował prace nad budową Zautomatyzowanej Uczelnianej Biblioteki Informacji Naukowej (ZUBIN). Był autorem regionalnego systemu informacyjnego KRAKUS, obejmującego biblioteki naukowe Krakowa i Bibliotekę Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Dużą wagę przykładał do dydaktyki bibliotecznej, prowadząc szkolenia studentów i pracowników uczelni oraz studentów bibliotekoznawstwa Instytutu Filologii Polskiej WSP w Krakowie. Był autorem wielu publikacji z zakresu teorii i praktyki bibliotekarstwa.

W latach 1957-1960 oraz 1972-1976 był członkiem Prezydium ZG SBP, a w latach 1976-1979 wiceprzewodniczącym; w latach 1957-1960 przewodniczył Sekcji Bibliotek Naukowych. Współpracował z Komisją Budownictwa i Wyposażenia Bibliotek.                                    

E.D.

Zob. też:

Lang Ewa: Józef Czerni(1915-1999) ─ dyrektor bibliotek uczelni technicznych. W: Bibliotekarze bibliotek specjalnych. Warszawa 2007, s. 15-20 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 10)


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP