Polecamy

30 rocznica śmierci Józefy Korneckiej

Data dodania: 02.02.2019

30 rocznica śmierci Józefy Korneckiej

2 lutego 2019 r. minęła 30 rocznica śmierci Józefy Korneckiej (1907-1989), organizatorki bibliotek, działaczki społeczno-kulturalnej, zafascynowanej ideałami lewicowymi, którym pozostała wierna do końca życia.

Po uzyskaniu w 1929 r. absolutorium na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego ukończyła kurs bibliotekarski i rozpoczęła pracę jako instruktorka w Poradni Bibliotecznej Koła Warszawskiego Związku Bibliotekarzy Polskich (ZBP). Pod wpływem Wandy Dąbrowskiej, kierowniczki Poradni, ponownie podjęła studia i w 1935 r. uzyskała magisterium w zakresie filologii polskiej. W 1937 r. ukończyła Roczną Szkołę Bibliotekarską przy Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy. W czasie wojny pracowała nadal w Poradni, przekształconej formalnie w prywatną wypożyczalnię książek „Zakątek” Eugenii Malinowskiej. Wspólnie z Dąbrowską przygotowała m.in. ok. 500 kompletów bibliotek ruchomych, głównie dla wsi i rozprowadzała je w Generalnej Guberni. Brała aktywny udział w konspiracji, m.in. w akcji pomocy Żydom. W latach 1945-1946 pracowała w Wydziale Bibliotek Ministerstwa Oświaty, potem w Ludowym Instytucie Oświaty i Kultury, a następnie w Towarzystwie Uniwersytetu Robotniczego (TUR). W obu zorganizowała i prowadziła biblioteki. Po likwidacji połączonego TURiL została w 1950 r. skierowana do pracy w Centralnym Ośrodku Szkolenia Partyjnego, gdzie zorganizowała bibliotekę. W 1958 r. została kierowniczką Biblioteki w KC PZPR. Współorganizowała sieć bibliotek w wojewódzkich ośrodkach partyjnych i udzielała im pomocy instrukcyjno-metodycznej.

W latach 1960-1972 współpracowała z Państwowym Ośrodkiem Kształcenia Bibliotekarzy w Warszawie jako konsultantka, autorka skryptów oraz członek Rady Pedagogicznej i Komisji Egzaminacyjnej. Przewodniczyła Państwowej Komisji Egzaminacyjnej przy Ministerstwie Kultury i Sztuki dla uczestników bibliotekarskich kursów korespondencyjnych. Od 1977 r. do połowy stycznia 1989 r., na zlecenie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego uczestniczyła w zbieraniu materiałów do historii UW.

Aktywnie działała w organizacjach bibliotekarskich (ZBP, ZBiAP, SBP). W latach 1964-1966 kierowała Referatem Szkolenia i Dokształcania w ZG SBP,  w kadencji 1969-1972 była zastępcą Sekretarza Generalnego ZG i kierownikiem Referatu ds. Okręgów. Była inicjatorką i współzałożycielką Zespołu Historyczno-Pamiętnikarskiego Okręgu Stołecznego SBP. Przez 25 lat prowadziła sekretariat Zespołu.

Józefa Kornecka jest autorką kilku skryptów dla kursów kształcenia bibliotekarzy oraz biogramów bibliotekarzy i działaczy oświatowych w Słowniku pracowników książki polskiej, tomikach wspomnieniowych serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych” oraz w  „Przeglądzie Bibliotecznym” i „Bibliotekarzu”. Prowadziła też stałą kronikę działalności SBP w „Informatorze Bibliotekarza i Księgarza”.

W 1983 r. została uhonorowana medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Pozostała w pamięci jako wielka społeczniczka, której stałym dążeniem była służba ludziom.

J.J.

Zob. też:
Steffen-Padowicz Zofia: Zafascynowanie bibliotekarstwem – Józefa Kornecka. W: Z książką do ludzi. Warszawa 1992, s. 25-34. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 2)
Czarnowska Maria: Słomczewska-Kornecka Józefa. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement II. Warszawa 2000, s. 145-146


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP