Polecamy

10 rocznica śmierci Ryszarda Marciniaka

Data dodania: 10.01.2019

10 rocznica śmierci Ryszarda Marciniaka

10 stycznia 2019 r. minęła 10 rocznica śmierci Ryszarda Marciniaka (1939-2009), historyka, wybitnego znawcy rękopisów staropolskich. Przez 43 lata związany był z bibliotekarstwem, w latach 1965-1980 z Biblioteką Kórnicką, w okresie 1980-2009 z Biblioteką Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (PTPN). Zostawił bogaty dorobek naukowy, m.in. jako edytor źródeł, historyk bibliotek, także wykładowca uniwersytecki.

Pracę w Bibliotece Kórnickiej (BK) rozpoczął w dziale rękopisów za dyrektury Stefana Weymana, w okresie rozwoju badań nad historią Biblioteki oraz naukowego opracowywania jej bogatych zasobów rękopiśmiennych. Jako znawca źródeł średniowiecznych był współautorem opracowań inwentarzy i katalogów rękopisów BK, które ukazywały się drukiem. Ich wysoka ocena przez wybitnych fachowców (K. Muszyńska) świadczyła o znakomitym przygotowaniu autorów, stosujących nowatorską metodę kodykologii, wymagającej rozległej erudycji w tworzeniu monografii poszczególnych rękopisów.

Dużym osiągnięciem Marciniaka były jego indywidualne prace badawcze nad zespołem dokumentów Acta Tomiciana ze zbiorów BK, obejmującym rękopisy historyczne z okresu panowania Zygmunta Starego. W 1999 r. wydał tom 18 tego zbioru i przygotował materiały do tomów 19 i 20. Wprowadził także (z Andrzejem Mężyńskim) do opisu dziejów bibliotek polskich pojęcie „bibliotek wielkoziemiańskich”, które przyjęło się w pracach historyków książki. W latach 1976-1980 był zastępcą dyrektora BK – zajął się wówczas sprawami organizacyjnymi: standardami pracy, usprawnił drogę książki, opracował plan nadrabiania zaległości w opracowywaniu zbiorów. Okres „kórnicki” zaowocował 14 publikacjami dotyczącymi historii książnicy, jej zbiorów oraz twórców BK.    

W 1980 r. został dyrektorem Biblioteki PTPN. Podjął działania reorganizacyjne: usprawnił pracę zespołu, dbał o wartościowe nabytki, rozszerzył wymianę krajową i  zagraniczną dubletów, wprowadził komputerową rejestrację wypożyczeń. Kładł nacisk na badania proweniencyjne, szczegółowe opisy poszczególnych kolekcji i ich losów. Dbał o rozwój naukowy pracowników, inspirował i redagował ich prace.    

Był jednym z inicjatorów powołania w 1996 r. Poznańskiej Fundacji Bibliotek, a także pionierem automatyzacji bibliotek poznańskich. W latach 1988-1995 wykładał w Zakładzie Bibliotekoznawstwa i Dokumentacji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.  Bibliografia jego prac z zakresu bibliologii i bibliotekoznawstwa zawiera 58 pozycji.

W 1991 r. otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, a za zasługi dla bibliotekarstwa polskiego medal SBP „W dowód uznania”, zaś w 2002 r. Nagrodę Główną im. A. Wojtkowskiego za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz bibliotekarstwa wielkopolskiego. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

H. Ł.

 

Zob. też:

Mężyński Andrzej: Ryszard Marciniak (1939-2009). W: Teoretycy i praktycy polskiego bibliotekarstwa. Warszawa 2012 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 12), s. 120-129
Mężyński Andrzej, Wojciechowski Jacek: Ryszard Marciniak (1939-2009) – bibliotekarz i historyk doskonały, „Roczniki Biblioteczne” R. 54: 2010, s. 173-191 (s. 186-190 wykaz publikacji)


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP