Polecamy

Polska oczami Hansa Bollingera

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 09.10.2018

8 października 2018 roku, w ramach realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle projektu „Rośniemy w Niepodległość!”, uczniowie jasielskich szkół spotkali się z Hansem Bollingerem - niemieckim pedagogiem, pieśniarzem, autorem książki „W drodze przez Polskę. Spotkania z ludźmi ich historią i ojczyzną”.

Autor, będący pedagogiem z ponad 40-letnim stażem, rozpoczął spotkanie od opowieści o swoim nauczycielu ze szkoły podstawowej, który w jego życiu odegrał bardzo ważną rolę. To właśnie on rozbudził w nim ciekawość i tęsknotę za Polską i Europą Wschodnią, pokazując podczas lekcji stare filmy o Gdańsku, mazurskich jeziorach i Mierzei Kurońskiej. Fascynacja naszym krajem zaowocowała nie tylko podróżami do Polski, spotkaniami z ludźmi czy wieloletnimi polsko-niemieckimi przyjaźniami, ale także małżeństwem z Polką i powstaniem książki, w której zawarte są wspomnienia z pobytów w kraju nad Wisłą.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać anegdot z życia oraz podróży naszego gościa, poznając między innymi historię jego miłości do Polki – pani Krystyny, perypetie związane z zawarciem małżeństwa oraz z pierwszym spotkaniem z teściem. Usłyszeli wiele zabawnych historii, ale również te poważne, skłaniające do refleksji. Podczas spotkania autor zaprezentował się również jako artysta i wykonał przy akompaniamencie gitary dwie pieśni, z których jedna powstała dla uczczenia pamięci Żydów, zamordowanych w czasie wojny w pobliskim Nowym Żmigrodzie.

Hans Bollinger od lat dużą wagę w swojej działalności przykłada do partnerskich kontaktów z Polską wspierając wymianę młodzieży i inicjując liczne polsko-niemieckie projekty realizowane z udziałem ekologicznego centrum kształceniowego Spohns Haus, w którym w latach 1999-2008 pełnił funkcję dyrektora. W 2009 roku przyczynił się do podpisania oficjalnego partnerstwa między krajem Saary a województwem podkarpackim. Od 22 lat prowadzi również projekt „Spotkania na granicy” i zaprasza do Niemiec polskich artystów, aby pokazywać swoim rodakom piękno i bogactwo naszej tradycji i kultury.

Projekt „Rośniemy w Niepodległość!” dofinansowany przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „ Na 100 Niepodległa”.

Partnerami projektu są: Urząd Miasta w Jaśle, Jasielski Dom Kultury, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz  Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Mamy nadzieję”. Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik regionalny Nowe Podkarpacie oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP