Polecamy

Kongres IFLA 2018, 24-30 sierpnia 2018 r., Kuala Lumpur

Data dodania: 27.08.2018

Kongres IFLA 2018, 24-30 sierpnia 2018 r., Kuala Lumpur

W stolicy Malezji, Kuala Lumpur, pod hasłem Transformacja Bibliotek, Transformacja Społeczeństwa rozpoczął się Światowy Kongres IFLA, czyli najważniejsze międzynarodowe spotkanie bibliotekarzy, będące świetną okazją do wymiany doświadczeń i nawiązywania współpracy. 

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich reprezentuje Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, przewodnicząca SBP, która wspólnie z dr Zbigniewem Gruszką, członkiem Zarządu Głównego SBP przygotowywać będzie relacje z obrad.

Zapraszamy do lektury. 


Relacja 26.08.2018

W dniach 24-30 sierpnia w Kuala Lumpur odbywa się 84. Światowy Kongres IFLA. Hasłem tegorocznego Kongresu jest „Transform Libraries. Transform Societies” . W nawiązaniu do tego hasła, w większym stopniu niż w ubiegłych latach, społeczny aspekt funkcjonowania bibliotek jest na Kongresie prezentowany w programach wielu sesji na wiele sposobów: od nowych technologii (social media czy archiwizowanie webu), po budownictwo biblioteczne.

Uroczyste otwarcie Kongresu miało miejsce w sobotę 25 sierpnia. W części artystycznej wystąpił zespół taneczny Istana Budaya, który w pięknym, dynamicznym spektaklu przeniósł uczestników Kongresu w wielokulturowy świat Malezji, której mieszkańcami są przedstawiciele wielu kultur i religii: Malezyjczycy, Chińczycy, Hindusi i inni. W części oficjalnej nie zabrakło najważniejszych przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Po powitaniu uczestników Kongresu przez prof. Glorię Perez-Salmeron, przewodniczącą IFLA, oraz prezentacji najnowszych działań IFLA przez sekretarza generalnego Geralda Leitnera, zabrała głos Dato’ Nafisah binti Ahmad, przewodnicząca malezyjskiego Komitetu Organizacyjnego Kongresu IFLA w Kuala Lumpur, pełniąca funkcję przewodniczącej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Malezji oraz dyrektora malezyjskiej Biblioteki Narodowej. W nagraniu wideo przesłanie przekazał uczestnikom Kongresu premier Malezji Tun dr Mahatir Bin Mohamad. Głos zabrali: mer Kuala Lumpur Sri Haji Mhd Amin Nordin Bin Abd Aziz oraz minister turystyki, sztuki i kultury Mohamaddin Ketapi. Zasadniczy referat wygłosił Sekretarz Generalny Rządu Malezji, Tan Sri dr Ali Hamsa, który przybliżył politykę kulturalną i edukacyjną malezyjskiego rządu, skupiając się głównie na ostatnich inwestycjach w rozwój  bibliotek, zwłaszcza działających w środowiskach wiejskich. W wypowiedziach przedstawicieli rządu Malezji zwraca uwagę nowoczesny sposób postrzegania bibliotek jako głównych instytucji wspierających rządowe programy tworzenia kultury służącej zdobywaniu wiedzy, opartej o ideę uczenia się przez całe życie, na rozwoju czytelnictwa, wzmocnieniu programów edukacji informacyjnej, a sieć biblioteczną tworzy się na zasadzie współpracy w oparciu o nowe technologie informacyjne. Na uwagę zasługują programy rozwoju, dostępu do nowych technologii w bibliotekach wiejskich, których jest ok. 1120, podczas gdy bibliotek publicznych finansowanych ze środków rządowych działa w całej Malezji ok. 336.  Wśród bibliotek akademickich i specjalnych dużą część stanowi sektor prywatny: w Malezji działa 20 bibliotek wyższych szkół państwowych, 69 prywatnych szkół akademickich oraz 387 prywatnych i rządowych szkól półwyższych (colleges) .

Po raz pierwszy od wielu lat uroczystość otwarcia Kongresu zakończyła się punktualnie, pomimo bogatego programu. Wszyscy zabierający głos wykazali się dużą dyscypliną i zwięzłością.

W Kongresie IFLA 2018 bierze udział ok. 3.500 osób ze 112 krajów, co byłoby porównywalne z liczbą uczestników ubiegłorocznego Kongresu we Wrocławiu, gdyby nie fakt, iż wśród uczestników ponad 1000 stanowią bibliotekarze z Malezji (nie licząc wolontariuszy). Stowarzyszenie Bibliotekarzy Malezji otrzymało specjalny grant rządowy, który pozwolił na sfinansowanie połowy kosztów uczestnictwa w Kongresie, a pozostałą część zapłaciły biblioteki, sektor prywatny, władze lub sami uczestnicy. Z tego powodu spotkanie organizowane przez IFLA z tymi, którzy po raz pierwszy biorą udział w Kongresie było wyjątkowo liczne, z dominacją Malezyjczyków. Inaczej niż we Wrocławiu jest zorganizowany wolontariat. Spośród 324 wolontariuszy - wszyscy pochodzą z Malezji, a 80% z nich to pracownicy bibliotek.

Kongres odbywa się w ogromnym, nowoczesnym centrum kongresowym położonym w sercu Kuala Lumpur, otoczony hotelami, słynną 88-piętrową budowlą: bliźniaczymi wieżami Petronas oraz pięknym parkiem.   W Kuala Lumpur Polskę reprezentuje 10 osób: cztery z Biblioteki Narodowej, trzy ze środowiska akademickiego (w tym jedna także bibliotekę uniwersytecką), jedna z Biblioteki Sejmowej, jedna z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  oraz jeden przedstawiciel  Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Więcej o aktywności polskich uczestników na Kongresie IFLA oraz o programie merytorycznym - w następnej relacji.

Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska

 

  

 foto: Zbigniew Gruszka


Obrady konferencyjne można śledzić on-line: https://2018.ifla.org/live-streaming-wlic-ifla-2018

Strona internetowa wydarzenia: https://2018.ifla.org/


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP