Polecamy

Czytanie to najważniejsza kulturowa kompetencja współczesnego człowieka

Data dodania: 19.04.2018

Czytanie to najważniejsza kulturowa kompetencja współczesnego człowieka

17 kwietnia 2018 r. Walne Zgromadzenie Członków Polskiej Izby Książki podjęło uchwałę "Czytanie to najważniejsza kulturowa kompetencja współczesnego człowieka", w której zawarto apel do władz państwowych o zajęcie się problemem m.in. upadających księgarń.

Polski rynek książki stanowi 2,5% wartości rynku europejskiego – w roku 2016 było to 0,58 wobec 22,50 mld euro – podczas gdy liczba ludności Polski stanowi 7,5% ludności Unii Europejskiej. Obroty na polskim rynku książki spadają od lat, a odsetek osób czytających w Polsce co najmniej jedną książkę w ciągu 12 miesięcy jest niezwykle niski – 38%. I nie wzrasta. To groźne wskaźniki. Jeśli nie ulegną poprawie, to Polska nie doścignie krajów z nowoczesną, innowacyjną gospodarką i rozwijającym się społeczeństwem obywatelskim.

Umocnienie nawyków czytania, powrót do tworzenia domowych księgozbiorów i powszechnego korzystania z bibliotek, a także rozwijanie umiejętności czerpania radości z lektury i wymiany opinii, czyli aktywnego uczestnictwa w obiegu kultury, to palące zadanie, stojące przed organami państwowymi.

Tylko szeroka, zróżnicowana oferta wydawnicza, powszechnie znana i dostępna może pobudzić do aktywnego czytania. Zagwarantować ją może tylko dobrze funkcjonujący rynek książki – rozwijające się małe, średnie i duże wydawnictwa, gęsta sieć nowoczesnych księgarń stacjonarnych, jak i intensywny rozwój możliwości zakupów książek przez internet.

W 2017 roku doszło do kolejnych bankructw ponad 200 księgarń, w tym znanych placówek z długoletnią historią. Obecnie w Polsce działa około 1900 księgarń, wobec 4000 działających w latach 90-tych. Na 10 0000 mieszkańców to tylko 0,46 placówek, gdy np. we Francji wskaźnik ten wynosi 0,76 a w Niemczech 0,72. Małym oficynom wydawniczym o dobrej, jakościowej literaturze brakuje środków na inwestycje i rozwijanie planów wydawniczych. Tym samym zła jest sytuacja twórców, którzy – poza nielicznymi autorami bestsellerów – nie są w stanie utrzymać się jedynie z pisania.

Wzywamy władze państwowe do pilnego zajęcia się tymi problemami. Dobre i liczne przykłady państw europejskich pokazują, że istnieją sprawdzone rozwiązania legislacyjne i działania pobudzające czytelnictwo, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Niestety, Państwo Polskie nie bierze przykładu z tych sprawdzonych w praktyce rozwiązań. Pomoc Państwa związana z rozwojem małych wydawnictw i małych księgarń jest daleko niewystarczająca. Biblioteki nie mają środków na zakup nowości i uzupełnianie księgozbiorów w niezbędnym zakresie.

Zaniechania w tej dziedzinie już są trudne do odrobienia, a brak skutecznej strategii odwrócenia negatywnych trendów osłabi kulturową i cywilizacyjną pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Warszawa, 17 kwietnia 2018

Przewodniczący Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków PIK
Grzegorz Majerowicz, wiceprezes PIK

Źródło: Biuro PIK


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP