Biblioteka Narodowa została reaktywowana 90 lat temu przez Ignacego Mościckiego Prezydenta RP rozporządzeniem z dnia 24 lutego 1918 r.
Historia jej zbiorów sięga XVIII w. i otwartej 8 sierpnia 1747 r. w warszawskim pałacu Daniłowiczowskim Biblioteki Załuskich, ufundowanej przez braci Józefa i Andrzeja Załuskich.
Po śmierci Józefa Załuskiego biblioteka została przejęta przez państwo i przemianowana na Bibliotekę Rzeczypospolitej. W 1780 r. sejm przyznał jej prawo egzemplarza obowiązkowego wszystkich publikacji z terenu Polski. Była jedną z największych bibliotek Europy w XVIII w.
Niestety wskutek represji carskich po upadku insurekcji kościuszkowskiej zbiory Biblioteki wywieziono do Petersburga i włączono do Biblioteki Carskiej. Do Rosji trafiło prawie 400 tysięcy woluminów, w tym około 11 tysięcy średniowiecznych i nowożytnych rękopisów oraz ponad 24 tysiące rycin.
Podczas drugiej wojny światowej Biblioteka Narodowa poniosła największe straty w dziejach bibliotek narodowych całego świata. Obecnie ponownie stała się jedną z wiodących bibliotek narodowych, której internetowy portal POLONA jest jednym z najbardziej nowoczesnych na świecie.
foto: By Adrian Grycuk (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons
Czytaj więcej na stronie: Biblioteka Narodowa