Okulografia (ang. eye- tracking) to nauka badająca sposoby czytania i postrzegania obrazów przez śledzenie ruchów gałki ocznej za pośrednictwem specjalnych urządzeń – okulografów. To, na co najpierw zwracamy uwagę, co omijamy wzrokiem, jak przebiega proces patrzenia, na czym dłużej koncentrujemy wzrok itp. ma istotne znaczenie dla percepcji tekstu, a więc również dla projektowania bibliotecznych stron www.
W części wstępnej artykułu omówiono terminologię i technologię związaną z tą metodą oraz jej wpływ na optymalne projektowanie i przeprojektowywanie interfejsów użytkownika. Wzrok przy czytaniu przemieszcza się skokowo. Przy skanowaniu strony wzrokiem wyróżnia się punkty uwagi (fiksacje) i przerzutu wzroku (sakkady). Badanie ścieżki wzroku, kolejności postrzegania, skupisk fiksacji i sakkad prowadzą do opracowania obiektywnych mierników sposobów odbioru prezentowanych treści.
Nowoczesne okulografy wykorzystują specjalne kamery podczerwieni lub mierzą napięcie elektryczne potencjałów mięśniowych, przy czym są sprzężone z systemem operacyjnym i analitycznym oprogramowaniem komputera, co pozwala na opracowanie statystyczne danych, tworzenie map przebiegu wzroku, ustalanie wzorów patrzenia i ocenę przydatności architektury strony www. Dalej...
Źródło: BABIN 2.0