Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) został skontrolowany przez NIK. Kontrolą objęto lata 2012-2015. W ocenie NIK FIO nie odegrało istotnej roli we wdrażaniu rozwiązań pilotażowych i zbieraniu doświadczeń w zlecaniu zadań publicznych i realizowaniu polityki państwa przy udziale organizacji pozarządowych.
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) to wiodący program udzielania przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Ministerstwo) dotacji z budżetu państwa sektorowi organizacji pozarządowych. W latach 2005-2016, w ramach czterech edycji FIO, organizacje pozarządowe wykorzystały prawie 620 mln zł dotacji. Jednakże dotacje z FIO stanowią jedynie około 2,5 promila przychodów trzeciego sektora i w opinii NIK nie miały większego wpływu na jego sytuację.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej było Instytucją Zarządzającą odpowiedzialną za zarządzanie i wdrażanie programów FIO, a przez większość kontrolowanego okresu Ministerstwo bezpośrednio realizowało zadania Instytucji Wdrażającej, jest zatem odpowiedzialne za realizację Programu.
Ponadto kontrolą objęto samych realizatorów projektu - tj. 30 organizacji.
Jednym z ważniejszych zgadanień poruszonych w raporcie z kontroli jest niedostateczne monitorowanie przez Ministerstwo realizacji zadań (w tym nieodpowiednie wskaźniki). Za niezgodne z zasadą wydawania środków publicznych w sposób celowy i oszczędny NIK uznał brak standardów, tj. "taryfikatora" wydatków (np. wskazania dopuszczalnych stawek za kupowane usługi). W stosunku do skontrolowanych organizacji pozarządowych wskazano przede wszytkim nieprawidłowości księgowe lub dokonywanie niezgodnych z regulaminem FIO płatności gotówkowych oraz nieudokumentowanie wykonania części działań.
Źródło: ngo.pl