Polecamy

Czarodziej Julek – inauguracja XVI OTCD w MBP w Jaśle

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 08.06.2017

Czytanie zbliża czytających i słuchających, dorosłych oraz dzieci, pozwala snuć marzenia, które kiedyś mogą się spełnić. Przekonali się o tym uczestnicy pikniku zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle 6 czerwca br., inaugurującego XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Czytanie zbliża”.

W tradycyjnym głośnym odczytaniu „Lokomotywy” Juliana Tuwima, rozpoczynającym corocznie Tydzień Czytania, uczestniczyli: Ryszard Pabian – Burmistrz Miasta Jasła, Henryk Rak – Przewodniczący Rady Miejskiej Jasła, Marek Górniak – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Bogdan Ziemba – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Kazimierz Wiśniowski – Komendant Straży Miejskiej w Jaśle, Piotr Wojtunik – Rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Jacek Nawrocki – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle,  Wiesława Zajdel – nauczycielka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle, Bogumiła Kraus – nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle, Ania Bąk – uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, zdobywczyni tytułu Mistrzyni Ortografii i Interpunkcji Polskiej oraz Dorota Woźnica – Zastępca Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Wśród publiczności znaleźli się uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2  w Jaśle, wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz mieszkańcy miasta, przyciągnięci oryginalnym spektaklem pt. TUWIM Julek PARA buch FRAZY w ruch w wykonaniu Wędrownego Teatru Lalek „Małe Mi”, którego występ towarzyszył głośnemu czytaniu.

Interesująca muzyka i parafrazy wierszy Tuwima wprowadziły uczestników spotkania w świat dzieciństwa poety. Najmłodsi zauroczeni jego wyobraźnią, pomysłowością, sporą dawką humoru i szalonej zabawy, dowiedzieli się o czym marzył mały Julek, który „zanim został wielkim literatem, miał pomysły przebogate”. Chciał zostać chemikiem, strażakiem, a nawet zoologiem. Planował wyprawę do Ameryki, ale „z Kaliskiej Łodzi do Ameryki nic nie odchodzi”. W końcu został wielkim poetą lecz zawsze był czarodziejem, jak nazywała go od dzieciństwa młodsza siostra Irenka. Jego poezja do dziś czaruje dzieci oraz dorosłych.

Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP