Podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów musi z tego tytułu rozliczyć VAT w Polsce. Ma on zatem obowiązek dokonać samoobliczenia podatku należnego i wykazać go w deklaracji podatkowej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Podatnik równocześnie nabywa prawo do odliczenia tego podatku jako podatku naliczonego. Od początku 2017 r. zmieniły się zasady odliczania VAT z tytułu WNT.
Nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz, stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Określa to art. 9 ust. 1 ustawy o VAT.
Ponadto z WNT mamy do czynienia, gdy:
WNT nie wystąpi natomiast gdy u podatnika unijnego, dokonującego sprzedaży, czynność ta nie jest kwalifikowana jako dostawa towarów, gdy dostawcą jest podmiot korzystający ze zwolnienia od podatku od wartości dodanej oraz gdy dostawa opodatkowana jest przez kontrahenta w systemie marży.
Źródło: winienczyma.bn.org.pl