Polecamy

Gala otwarcia Roku Conrada

Data dodania: 16.12.2016

Gala otwarcia Roku Conrada

Instytut Książki inauguruje Rok Józefa Conrada Korzeniowskiego uroczystą Galą, która odbędzie się  w poniedziałek, 19 grudnia 2016, w Teatrze Polskim; początek o godz. 19. Uroczystość będzie transmitowana na żywo przez TVP Kultura.

Rok 2017 ogłoszony został przez Sejm RP Rokiem Conrada w związku z przypadającą 3 grudnia 160. rocznicą urodzin tego najbardziej polskiego z brytyjskich i najbardziej brytyjskiego z polskich pisarzy. Związane z nim wydarzenia trwać będą przez cały rok 2017 w Polsce i Wielkiej Brytanii. Ich kulminacja nastąpi w listopadzie i grudniu. Polskie pochodzenie wielkiego pisarza nie jest powszechne ani w naszym kraju, ani tym bardziej w Wielkiej Brytanii. W świadomości znacznej części odbiorców w kraju (i niemal wszystkich za granicą) Conrad to pisarz brytyjski, co jest o tyle zrozumiałe, że pisał po angielsku i wywarł ogromny wpływ na kulturę anglosaską.

Tymczasem Conrad, pomimo iż opuścił ojczyznę w wielu 17 lat, uważał się za Polaka i wspierał polskie dążenia niepodległościowe. Wpływał też znacząco na naszą kulturę współczesną („spór o Conrada” w latach 40. z udziałem Marii Dąbrowskiej i Jana Kotta, najważniejsza w powojennej historii dyskusja literacka, był w istocie sporem o stosunek do komunizmu i Armii Krajowej). Choć kojarzy się z literaturą XIX-wieczną, Conrad jest bardzo aktualny. Jego utwory – w kontekście współczesnych problemów cywilizacyjnych - interpretowane są wciąż na nowo. Dowodem ekranizacje „Jądra ciemności” („Czas Apokalipsy” Francisa Forda Coppoli), „Smuga cienia” Andrzeja Wajdy czy zrealizowany przez BBC „Tajny agent”, w którym pisarz przewidział jak będzie wyglądał terroryzm.

W lutym 2017 Instytut Książki rozstrzygnie ministerialny Programu Conrad 2017 na wystawy, spektakle, filmy, seminaria i inne działania popularyzujące dzieło oraz biografię pisarza. Niezależnie od wyników konkursu Teatr Telewizji oraz Teatr Polskiego Radia zrealizują przedstawienia związane z Conradem, odbędzie się przegląd filmów conradowskich, zapowiadane są też nowe teksty biograficzne. W roku 2017 Conrad na dobre wróci do Polski.

Warto dodać, że strona polska wspólnie z British Council organizuje, w ramach imprez towarzyszących wielkiej prezentacji naszej literatury na marcowych targach książki w Londynie, Conrad Study Day w prestiżowej British Library. Na rynku brytyjskim ukaże się też zbiór opowiadań czołowych polskich i angielskich pisarzy inspirowanych Conradem, który wyda Comma Press.

Podczas gali w poniedziałek, 19 grudnia, na scenie Teatru Polskiego orkiestra kameralna AUKSO wykona partyturę innego znakomitego Polaka Bronisława Kapera, który zrobił wielką karierę w świecie anglosaskim. Powstała do hollywoodzkiej ekranizacji „Lorda Jima” z 1965 roku wyreżyserowanej przez Richarda Brooksa z Peterem O’Toole w roli głównej.

  • Bronisław Kaper – już przed II wojną światową zaistniał jako muzyk, dyrygent, kompozytor szlagierów i aranżer. Mieszkał i pracował w Berlinie, Wiedniu, Londynie oraz Paryżu, gdzie przeniósł się z Niemiec, gdy hitlerowcy rozpoczęli prześladowania Żydów. W 1935 roku jeden z najpotężniejszych ludzi w Hollywood, Louis B. Mayer, szef MGM (Metro Goldwyn Mayer) usłyszał jeden z wielu przebojów, jakie wyszły spod ręki Kapera – skomponowaną dla Jana Kiepury "Ninon" i postanowił ściągnąć utalentowanego muzyka do Fabryki Snów. Ich współpraca trwała 28 lat. W 1936 roku Bronisław Kaper stworzył tytułową melodię do filmu "San Francisco", która tak spodobała się Amerykanom, że z czasem stała się standardem jazzowym. Czterokrotnie nominowany do Oscara, nagrodę zdobył raz, w 1954, za muzykę do musicalu „Lili” w reżyserii Charlesa Waltersa. W czasie, kiedy był członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, przyczynił się promocji polskiego kina w Stanach Zjednoczonych, co przełożyło się na liczbę nominacji do Oscara w latach 60. i 70.
  • Orkiestra AUKSO – jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie. Istnieje od 1998 roku, założona została przez wybitnego skrzypka i dyrygenta – Marka Mosia. Repertuar zespołu jest rozpięty od klasyki po muzykę współczesną. AUKSO jest cenionym interpretatorem twórczości polskich kompozytorów. Szerokim echem odbiła się współpraca orkiestry z muzycznym eksperymentatorem Aphexem Twinem i Jonnym Greenwoodem z Radiohead. Projekt, zrealizowany w ramach Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu, zdobył nagrodę „Koryfeusza Muzyki Polskiej” w kategorii „Wydarzenie Roku 2011”. Współpraca zaowocowała wydaniem albumu pt. „Krzysztof Penderecki / Jonny Greenwood”. AUKSO jest dwukrotnym laureatem Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk” w 2011 i 2015 roku. Zespół cieszy się światową renomą. Koncertuje nie tylko w najważniejszych salach w Europie, ale także w Azji, Ameryce Północnej i Południowej.

Informacja nadesłana.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP