Polecamy

Człowiek wobec historii – Magdalena Grzebałkowska w Bibliotece

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 31.10.2016

26 października br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, zdobywczynią Nagrody „Nike” Czytelników za książkę „1945: wojna i pokój”.

Nagroda dla Magdaleny Grzebałkowskiej to nie tylko docenienie znakomitego warsztatu autorki, ale podniesienie rangi reportażu literackiego jako gatunku. Jej mentorką jest do dzisiaj Małgorzata Szejnert, która gościła w Jaśle w ubiegłym roku. Lubię pisać reportaże i słucham swojej intuicji – mówiła pisarka. Zawód reportera wymaga wiele trudu. To nie tylko poszukiwanie informacji w archiwach i bibliotekach czy docieranie do świadków wydarzeń, ale emocjonalne zaangażowanie w pracę.

Cechą jej książek jest szacunek dla bohatera. Pokazuję go w szlafroku, ale nie nago – dopowiada. Piszę tak, aby ludzie chcieli to czytać. Detal i szczegół interesują mnie najbardziej. Zdarza się, że bohaterowie zacierają ślady, jak w przypadku ks. Twardowskiego a czasem odwrotnie, jak u Zdzisława Beksińskiego, który nie rozstawał się z kamerą.

W książce „1945: wojna i pokój” najważniejszy jest człowiek wplątany w wielką politykę wobec której jest bezradny, a jego małe sprawy nieistotne: (…) ale Józef Stalin miał inne plany wobec staruszki, kiedy ona pasła i doiła swoje dwie krowy (…) – czytamy w książce.

Reporterka docenia rangę fotografii jako medium „otwierającego czas”. Uważa, że pamięć ludzka jest ważniejsza od „słusznej prawdy”, bowiem nikt nie ma na nią patentu. Reportera widzi jako pośrednika między bohaterem a czytelnikiem. Nie ocenia, lecz przedstawia fakty, wierząc w inteligencję czytającego. Reporter musi mieć szczęście do tematów – uważa Magdalena Grzebałkowska. Ja je mam – dodała na zakończenie.

Spotkanie odbyło się w ramach  Dyskusyjnych Klubów Książki.

DKK „Kopernikus” i DKK „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczą w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP