Hasło tegorocznej Nagrody brzmi „Wielka zabawa z książkami” i odwołuje się do kanoniczej publikacji z zakresu krytyki literatury i kultury dziecięcej, czyli „Wielkiej zabawy” Jerzego Cieślikowskiego oraz do promowanej przez tego wybitnego polskiego badacza wizji, w której działania z tekstem literackim są częścią szerzej pojmowanego procesu alfabetyzacji kultury. Mottem działań stały się słowa prof. Alicji Baluch, która przypomina: „Alfabetyzacja kultury, którą jako program zapowiedział Jerzy Cieślikowski, jest stale jeszcze projektem niewykonanym, ale wskazuje dobry kierunek – od form prostych do arcydzieła”.
Opierając się na tych wyznacznikach w ramach działań związanych z Nagrodą w tym roku przygotowane zostały szkolenia dla nauczycieli, bibliotekarzy i edukatorów (na temat wiedzy o współczesnej literaturze dla dzieci, aktywizujących metodach pracy z książką oraz nowoczesnych technologiach w pracy z tekstem litrackim), trzy webinaria (czyli seminaria on-line, dotyczące pojęcia alfabetyzacji, czytania obrazów i książek obrazkowych oraz noosfery literackiej i pierwszych kontaktów dzieci z książką), akcje promujące czytanie (w Bibliotece oraz zaprzyjaźnionych oświęcimskich szkołach). Właśnie obywają się, pod hasłem „Wakacyjny alfabet”, warsztaty dla dzieci inspirowane książkami nagrodzonymi i wyróżnionymi w poprzednich edycjach Nagrody. Przed nami jeszcze dwa webinaria, uroczysta gala wręczenia statuetki Koziołka oraz spotkania z nagrodzonymi autorami.
Ideą Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego jest promowanie najlepszych dzieł, polskich, żyjących autorów.
Tegoroczną edycję nagrody swoim patronatem objął Bibibliotekarz.