Polecamy

"Quo vadis" z Łazowianami

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach Województwo: śląskie
Data dodania: 12.09.2016

„Quo vadis” to powieść o miłości czy nienawiści? Historia o szlachetności czy okrucieństwie? A może przekaz o wierze albo pożądaniu? Dlaczego zmierzamy do doskonałości i jakie pobudki nakłaniają nas do walki o dobro? Na te i wiele innych pytań mógł odpowiedzieć sobie każdy, kto 3 września wziął udział w Narodowym Czytaniu „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, zorganizowanym w Łazach przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Łazach.

Czytanie rozpoczęło się o godzinie 10:00 na placu przy fontannie, gdzie po przywitaniu wszystkich zgromadzonych Dyrektor Biblioteki Elżbieta Gradzik przedstawiła notę biograficzną autora oraz przybliżyła genezę i tematykę „Quo vadis”.

Zaproszeni goście odczytali wybrane fragmenty powieści. W gronie lektorów znaleźli się: Melania Gawor, Milena Girek, Janina Kozera, Lidia Kałuzińska, Beata Luraniec, Wiesława Matuszczyk, Iwona Orman, Marzena Orzoł, Elżbieta Petryka, Anna Staniaszek, Elżbieta Szafruga, Lidia Szkleniarz, Grażyna Tokarska, Grzegorz Piłka i Karol Poskrobko.

Dzięki nim zgromadzone osoby mogły posłuchać o Forum Romanum i mieszkańcach Rzymu, śledzić szereg rozważań o chrześcijanach, wykład o cnocie i przypomnieć sobie, jak wyglądały przygotowania do igrzysk. Zgłębiły też wątek miłości Winicjusza do Ligii – jej rozwój skreślony na kartach powieści, wzloty i upadki. Nie wstając z miejsc przenosiły się z uczt Nerona na drogę Appijską, by niemal poczuć zapach spalenizny unoszący się nad Rzymem podczas pożaru.
Klimat Starożytnego Rzymu stworzył jednak nie tylko tekst, ale i dekoracje z rzymskimi kolumnami oraz przenikająca do głębi muzyka, o której Sienkiewicz pisał w „Quo vadis”, że „odkrywa nowe królestwa (…) i jest jak morze; stoimy na jednym brzegu i widzimy dal, ale drugiego brzegu dojrzeć niepodobna”.
Osoby, które uczestniczyły w akcji Narodowego Czytania wzięły także udział w quizie wiedzy o czytanej powieści i jej autorze oraz obejrzały okolicznościową wystawę „Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza”.

Narodowe Czytanie – akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, było w Łazach czasem  zgłębiania na nowo treści „Quo vadis” i wskazywania odpowiedzi na nurtujące uczestników spotkania pytania. Każda odpowiedź była dobrą, bo oznaczała, że po raz kolejny czerpiemy przyjemność z refleksji nad prawdziwie wielką literaturą.






Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP